fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Co oznacza skrót HD Przekonaj się!

Co oznacza skrót HD Przekonaj się!

Święta tuż za pasem, a lista życzeń i prezentów stale rośnie. Na pewno znajduje się na niej kilka gadżetów elektronicznych – nieważne, czy chodzi o laptop, tablet, tablet graficzny, czytnik czy smartfon. Każdy z nich ma swoje wartości i opcje, które poszerzają możliwości sprzętu. Jedną z takich wartości jest wartość HD. Ale co oznacza ten skrót…?

HD, czyli High-Definition

Telewizory, laptopy, tablety, monitory, wyświetlacze smartfonów, czytników, iPadów… wszystko to ma jakąś rozdzielczość, która świadczy o wysokiej jakości wyświetlanego obrazu. Jeśli planujesz zakup telewizora albo czegokolwiek, co ma związek z odtwarzaniem obrazu (na przykład konsola PlayStation lub odtwarzacz Blu-ray) termin HD nie powinien być Ci dłużej obcy. Obraz HD, czyli High-Definition oznacza wysoką rozdzielczość. Wideo HD może odnosić się do dowolnego sprzętu odtwarzającego wideo, który ma wyższą rozdzielczość niż standardowa rozdzielczość, oznaczana skrótem SD.

Sednem, jak widzisz, jest pojęcie nie tyle wysokiej rozdzielczości, co samej rozdzielczości. Aby zrozumieć, co oznacza rozdzielczość, trzeba zrozumieć podstawy działania ekranu odtwarzającego wideo. Chociażby fakt, że całościowy „obraz” wideo, który widzimy na ekranie, wcale nie jest pojedynczym obrazem, ale składa się z wielu linii biegnących od góry do dołu ekranu. W wideo SD liczba linii w pionowej rozdzielczości ekranu wynosi dokładnie 480. A więc wideo oznaczone SD 480 składa się w rzeczywistości z 480 różnych linii rozdzielczości, które razem tworzą obraz. W jakości wyższej, HD, tych linii jest 720 – więcej linii równa się wyższa jakość, naturalność, precyzja obrazu, który widzimy.

Telewizor czy komputer nie wystarczy

Dzisiejsze telewizory reklamowane jako telewizory wysokiej rozdzielczości charakteryzują się pionową rozdzielczością ekranu 720, a nawet 1080. Tak wysoka rozdzielczość zapewnia ostrość i niesamowity realizm odtwarzanego wideo. Jednak nie sam telewizor lub monitor komputera, na którym odtwarzamy film, gwarantuje wysoką jakość nagrania – także sam film powinien zostać nagrany w wysokiej rozdzielczości. Źródła HD transmitują wideo nagrane kamerami HD i obejmują transmisje telewizyjne (anteny, telewizja kablowa lub satelitarna), natomiast konsole do gier, komputery, laptopy transmitują internetowe źródła wideo zgodne z tym, w jakiej jakości pliki te zostały wgrane na serwer. Możemy mieć sprzęt umożliwiający wyświetlenie filmu w jakości ultra HD 1080, ale, na przykład, filmik w YouTube został nagrany i zuploadowany na serwer w jakości SD 480. I w takiej rozdzielczości go zobaczymy.

Ważne jest więc, by dostosować sprzęt, z którego będziemy korzystać, do własnych potrzeb. Być może nie potrzebujemy wcale najnowocześniejszego monitora do komputera, jeśli nie gramy w gry w trybie graficznym ultra HD bądź jeśli nasze pozostałe podzespoły, na przykład karta graficzna lub pamięć RAM, mamy zbyt słabe, by odtworzyły poprawnie wysokojakościowy obraz. W przypadku telefonów komórkowych i tabletów wysoka jakość ekranu jest ważna, ponieważ mniejsze ekrany mogą bardziej wpływać na nasz wzrok. Jeśli spędzamy dużo czasu na telefonie bądź tablecie, inwestujmy w sprzęt wyposażony w ekran o wyższej rozdzielczości, lepszej jakości, by czerpać większą przyjemność, ale i nie psuć sobie zdrowia.

 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium