fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Bracketing – co to? Poznaj tę technikę

Bracketing – co to? Poznaj tę technikę

Bracketing to technika fotograficzna, o której wciąż nie mówi się zbyt wiele. Zwłaszcza w polskich mediach. To słowo dosłownie przetłumaczone z języka angielskiego oznacza próbkowanie, ale fotografowie posługują się nim w oryginalnej wersji i nie spolszczają go. Bracketing jest techniką, która polega na wykonaniu serii takich samych ujęć, które będą różniły się jedynie parametrami. Oczywiście całe zagadnienie jest dość złożone, dlatego warto zagłębić się w nie nieco bardziej i poszerzyć swoją wiedzę.

Spis treści:

  1. Bracketing – co to i jakie są jego rodzaje?
  2. Jak działa bracketing długości ogniskowej?
  3. Zmienna ostrość, czyli bracketing ostrości
  4. Jak tworzyć bracketing balansu bieli?
  5. Pozostałe możliwości, jakie daje bracketing

Bracketing – co to i jakie są jego rodzaje?

Po części wyjaśniliśmy już, czym jest bracketing i zaznaczyliśmy, że polega on na tworzeniu serii jednakowych ujęć, które różnią się ustawionymi przez fotografa parametrami. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, że wyróżnia się kilka rodzajów bracketingu i wszystkie z nich polecamy poznać. Najczęściej wybieraną formą bracketingu jest bracketing ekspozycji. Wiele nowszych aparatów fotograficznych posiada już wbudowaną funkcję automatycznego bracketingu ekspozycji, oznaczaną jako ABE. Dzięki temu fotograf nie musi już ustawiać wszystkiego samodzielnie, ponieważ aparat wykonuje za niego większą część roboty. Ustawienie serii zdjęć sprawia, że aparat sam dopasowuje ABE i stosuje inne do każdego ujęcia. Warto stosować ekspozycyjny bracketing. Co to bracketing długości ogniskowej opowiemy poniżej.

Jak działa bracketing długości ogniskowej?

Bracketing długości ogniskowej to chyba drugi najchętniej wybierany wariant. Korzystając z niego, wykonać można naprawdę wiele interesujących ujęć. Przede wszystkim bracketing długości ogniskowej polega na stworzeniu serii takich samych zdjęć, ale z zastosowaniem różnej długości ogniskowej. Co to oznacza w praktyce? Zdjęcia posiadają mniejsze lub większe przybliżenie. W ten sposób można uchwycić fotografowany przez siebie obiekt z różnych perspektyw. Taki rodzaj bracketingu ma też duży wpływ na głębie ostrości. Niektóre ujęcia będą wyrazistsze i bardziej odcinające się od tła, niż pozostałe. Jednak dzięki temu łatwiej będzie wybrać zdjęcie, które spełni wszystkie kryteria i będzie doskonałe.

Zmienna ostrość, czyli bracketing ostrości

Omawiając, czym jest bracketing i, w jaki sposób można z niego korzystać, nie można nie wspomnieć o bracketingu ostrości. Zwłaszcza że, coraz więcej aparatów fotograficznych wysokiej jakości, posiada tę funkcję wbudowaną. To na pewno duże ułatwienie, ponieważ w ten sposób można tworzyć całe serie zdjęć, w których zastosowana jest różna ostrość. Z takiego rozwiązania warto skorzystać zwłaszcza podczas tworzenia ujęć makro. Efekty będą zachwycające i pomogą zrozumieć, jakie ustawienia najlepiej sprawdzą się w przyszłości, przy tworzeniu podobnych kompozycji.

Jak tworzyć bracketing balansu bieli?

Poznając technikę bracketingu, należy wspomnieć także o tym, że sposób ten dotyczy również balansu bieli. Balans bieli pozwala na jak najlepszy dobór intensywności barw, mając na uwadze to, jak prezentować się będą one na gotowej już fotografii. Balans bieli często wykonywany jest automatycznie, ale może zostać ustawiony także przez fotografa. Im wyższa temperatura zdjęcia wyrażona w Kalvinach, tym zimniejsza będzie barwa. Analogicznie, im będzie ona niższa, tym barwy będą cieplejsze. Bracketing balansu bieli pozwala na wykonanie serii zdjęć przy uwzględnieniu zarówno ciepłych, jak i zimnych barw. W ten sposób można szybko przekonać się o tym, jak dany obiekt prezentuje się w konkretnym świetle. Fotograf ma możliwość wyboru najlepszego ujęcia, które zostało najlepiej dopasowane kolorystycznie. Najnowsze aparaty fotograficzne, które posiadają funkcję bracketingu balansu bieli, tworzą wiele kopii każdego pojedynczego zdjęcia. Każda z tych kopii będzie miała zmieniony balans bieli. Późniejsze porównanie ujęć i ich tonacji pozwala na wybranie tego najlepszego.

Pozostałe możliwości, jakie daje bracketing

Technika bracketingu zyskuje coraz większe zainteresowanie. Sprawdza się ona zarówno u amatorów, jak i u profesjonalnych fotografów, którym zależy na wyborze najlepszego ujęcia. Jak już omówiliśmy, bracketing może dotyczyć wielu zmiennych. Między innymi balansu bieli czy ekspozycji. Dzięki zastosowaniu tej techniki możliwe jest wykonanie serii zdjęć i wybranie ujęć, które są najlepiej dopracowane pod względem jakości, głębi, czy ostrości. Z tego sposobu korzysta bardzo wielu twórców, ponieważ podczas jednej sesji, od razu można ocenić, jaka perspektywa i ustawienia są najlepsze, a gdy zajdzie taka potrzeba, pokazać swojemu klientowi wiele ujęć do wyboru, które różnić się będą temperaturą, czy jasnością.

Dobrej jakości, sprawdzone aparaty cyfrowe to podstawa ku temu, aby móc rozwijać swoją pasję, bądź pracować. Warto sprawdzić naszą aktualną ofertę, aby wybrać dla siebie polecane modele, które staną na wysokości zadania.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Document
Sklep internetowy Shoper Premium