
Ćwiczenia fotograficzne, które warto wykonać w praktyce
Osoby, które są zafascynowane światem fotografii i marzą o tym, aby stale się w nim rozwijać, z całą pewnością powinny wzbogacić swoje doświadczenie i stale pracować nad swoim warsztatem. Bardzo przydatne okażą się przy tym specjalnie dobrane ćwiczenia fotograficzne. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najlepsze i najszybciej przyniosą oczekiwane rezultaty.
Spis treści:
- Ćwiczenia fotograficzne na budowanie pewności siebie
- Rozwojowa fotografia – ćwiczenia praktyczne na tworzenie kompozycji
- Kreatywne zadania, czyli jak spojrzeć na codzienny przedmiot z perspektywy fotografa
- To samo miejsce, ale w czerni i bieli
- Reportaż zamknięty w kilkunastu kadrach
Ćwiczenia fotograficzne na budowanie pewności siebie
Fotograf, który planuje pracę z ludźmi, z całą pewnością musi się z nimi oswoić i nabrać większej pewności siebie. W tym celu warto stawiać sobie niewielkie wyzwania fotograficzne, które finalnie pozwolą wyjść poza własną strefę komfortu. Jednym z takich ćwiczeń może być na przykład realizowanie ustalonego przez siebie projektu fotograficznego, chociażby fotografowania napotkanych na ulicy, stylowych osób. Oczywiście zawsze za zgodą bohatera zdjęcia. Choć nie są to ćwiczenia fotograficzne dotyczące stricte kunsztu fotograficznego, z całą pewnością pomogą przełamać się i nabrać więcej swobody w kontakcie z drugim człowiekiem.
Rozwojowa fotografia – ćwiczenia praktyczne na tworzenie kompozycji
Jednym z najtrudniejszych wyzwań czekających na początkującego fotografa, z całą pewnością jest tworzenie poprawnej kompozycji. Zdjęcie musi być nie tylko estetyczne, ale i spójne oraz prawidłowo skomponowane. W tym celu warto zapoznać się z zasadami trójpodziału zdjęcia, które na pewno już sporo w tym zakresie rozjaśnią. Wiadomo jednak, że podstawą są ćwiczenia, które pozwolą przyswoić to sobie w praktyce. Zanim zacznie się robić zdjęcia ludziom, co oczywiście jest o wiele trudniejszym zadaniem, warto ćwiczyć na obiektach nieruchomych. W tym celu można na przykład ustawić sobie miskę z owocami i patrzeć, jak kadr komponuje się z różnych perspektyw i przy zachowaniu różnych proporcji. To cenne ćwiczenie, które pozwoli znaleźć złoty środek i przy okazji zapamiętać, w jaki sposób tworzyć estetyczne i czytelne na zdjęciu kompozycje. To propozycja dla każdego, kogo faktycznie interesuje fotografia. Ćwiczenia praktyczne przyspieszą proces oswajania się ze sprzętem.
Kreatywne zadania, czyli jak spojrzeć na codzienny przedmiot z perspektywy fotografa
Kolejnym bardzo dobrym ćwiczeniem, które przy okazji rozwija kreatywność, jest ukazanie przedmiotu codziennego użytku w niebanalny sposób. Modelem może zostać tak naprawdę dowolna rzecz, która znajduje się w zasięgu ręki. Może to być jajko, obraz, szklanka z wodą... Dosłownie wszystko i właśnie to jest najciekawszą częścią tego zadania. Ćwiczenie ma na celu okazać, że dobry fotograf poradzi sobie z każdym wyzwaniem i ukaże je w oryginalnej odsłonie. Oczywiście fotografowanie w tym stylu wymaga sporej dozy kreatywności, ale warto zaznaczyć, że kreatywność również można w sobie wyzwolić. Przy realizacji zadania można korzystać z akcesoriów fotograficznych, kolorowych filtrów i tym podobnych dodatków, które urozmaicą kadr.
To samo miejsce, ale w czerni i bieli
Czarno-białe fotografie mają w sobie potężną moc i zachwycają ukrytą w nich magią. To dlatego kolejnym praktycznym ćwiczeniem dla początkującego fotografa, będzie uchwycenie znanych mu miejsc w odcieniach czerni i bieli. To świetne zadanie dla wszystkich tych, którzy chcą popracować nad światłem i jego wykorzystaniem. W tej konkurencji nie obowiązują żadne konkretne reguły poza kreatywnością i spojrzeniem na znane już miejsce w niecodzienny sposób. Aby ćwiczenie przyniosło jeszcze lepszy efekt, można wykonać dwa takie same ujęcia. Jedno w kolorze, a drugie w czarno-białej tonacji i porównać je ze sobą, aby zobaczyć, jak zmienia się światło, wyrazistość i jak wiele można zmienić, decydując się na inną funkcję.
Reportaż zamknięty w kilkunastu kadrach
Dobrym ćwiczeniem, zwłaszcza dla kogoś, kto marzy o tym, aby zostać fotoreporterem, jest wyobrażenie sobie, że posiada się do dyspozycji jedynie kilkanaście klatek. Zadanie polega na tym, aby wybrać sobie konkretne miejsce albo tematykę i sfotografować je w taki sposób, aby opowiedzieć jego historię, nie używając słów. Dobrym pomysłem jest skupienie się na detalach, a także na ewentualnych emocjach, jeśli zdecyduje się na fotografowanie ludzi. Choć takie ćwiczenie może nie wydawać się proste do realizacji, zwłaszcza na początku przygody z fotografią, warto je sobie wykonać, ponieważ zadziała bardzo rozwojowo i pomoże skupiać się na tym, co najważniejsze.
Co na pewno powinien posiadać profesjonalny fotograf? Z całą pewnością odpowiedni sprzęt, który sprosta stawianym przed nim wyzwaniom. Warto stawiać na wysokiej jakości aparaty cyfrowe, dzięki którym tworzone kadry będą jeszcze wyższej jakości. Wszystko to, czego potrzeba, bez problemu znajdzie się właśnie w asortymencie naszego sklepu fotograficznego.