biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czy warto fotografować w formacie RAW?

Czy warto fotografować w formacie RAW?

Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią pewnie nie do końca wiesz w jakim formacie fotografować. Stajemy przed wyborem pomiędzy RAW a JPG. Bez wątpienia format RAW pozwala na o wiele więcej. Zdjęcia zrobione w ten sposób może poddawać dowolnej obróbce w odpowiednim programie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się dlaczego to właśnie RAW powinieneś wybrać.

Spis treści:

1.      Co to jest RAW?

2.      Dlaczego warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW?

3.      Czy Twój aparat robi zdjęcia w formacie RAW?

4.      Podsumowanie

Co to jest RAW?

Zanim zaczniemy zapisywać zdjęcia w formacie RAW warto dowiedzieć czym w ogóle jest i jakie daje możliwości. RAW jest formatem pliku, który przechwytuje wszystkie, surowe dane obrazu otrzymanych z matrycy aparatu. Określa się go również mianem ‘cyfrowego negatywu’ (by zobaczyć co zawiera należy wywołać go w cyfrowej ciemni). Format RAW zapisuje najwyższą wierność odwzorowania obrazu. Nie podlega żadnym kompresjom, ma dużo większą rozpiętość tonalną niż inne formaty, a także przechowuje wiele parametrów, które zostały użyte podczas robienia zdjęć (czas, czułość ISO, ogniskowa, przesłona, balans bieli, obecność, obecność flasha).

Dlaczego warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW?

·      Dostosujesz balans bieli, który odpowiada za kolor na zdjęciu. Robiąc zdjęcia w formacie JPG musimy zawsze pamiętać by go ustawić. Fotografując w RAW, dokonując obróbki możemy ustawić go ręcznie lub wybrać odpowiadający nam balans.

·      Uratujesz prześwietlone i niedoświetlone zdjęcie. Korzystając z pliku RAW mamy większą możliwości podczas obróbki zdjęć, co przydaje się zwłaszcza podczas prześwietlonych i niedoświetlonych zdjęć. Z formatem RAW poprawisz ekspozycję, bez straty jakości obrazu.

·      Zredukujesz i wyostrzysz szumy przy wysokiej wartości ISO. Działania te musimy wykonać ręcznie, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować ich wygląd do własnych potrzeb.      

Czy Twój aparat zapisuje zdjęcia w formacie RAW?

Większość bezlusterkowców, lustrzanek oraz zaawansowanych kompaktów posiada możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW. By jednak się upewnić zajrzyj do specyfikacji – wyszukaj sekcji ‘format zapisu’, na liście powinien znaleźć się RAW.

Podsumowanie

Z RAW warto korzystać zawsze. Zdjęcia zapisane w tym formacie wybaczają wiele błędów, dlatego polecane są dla wszystkich fotografów bez względu na stopień zaawansowania i dziedzinę fotografii. Co prawda wymagają wywołania, jednak pozwolą na stworzenie zdjęć takich, które nam w pełni odpowiadają.  

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium