biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czym jest steadycam i jak go wykorzystywać?

Czym jest steadycam i jak go wykorzystywać?

Twój znajomy podczas sesji zdjęciowych lub nagrywania wideo wykorzystuje steadycam i polecił Ci wypróbowanie go, ale nie do końca wiesz, czym owo urządzenie jest? Być może kojarzysz, że służy do stabilizacji obrazu – to już coś. W dzisiejszym artykule wyjaśniliśmy, czym jest steadycam, kiedy warto go używać i komu się przydaje. Poszerz swoją wiedzę!

Czym jest steadycam?

Steadycam (lub flycam) to jeden ze stabilizatorów obrazu, mający podobne zastosowanie do gimbala. Przysługuje się zarówno fotografom, jak i operatorom kamery. Zastępuje statyw w sytuacjach, w których użytkownik pozostaje w ruchu, ale chce uzyskać wypoziomowany i stabilny obraz (bez poruszeń).

Najważniejsze cechy, którymi odznacza się steadycam, to: mobilność, wygoda trzymania, niewielki rozmiar, prosta budowa (nie zawiera części elektronicznych), łatwa obsługa. Steadycam składa się z osi głównej, słupka, głowicy do aparatu i przeciwwagi. To właśnie ta ostatnia wyróżnia steadycam na tle stabilizatorów obrazu.

Jak działa steadycam?

Podczas gdy gimbal i inne stabilizatory działają w oparciu o elektronikę (mają kilka żyroskopów odpowiedzialnych za bieżące korygowanie położenia osobno dla każdego kierunku), steadycam wykorzystuje fizykę. Przeciwwaga występuje w osi pionowej – na górze jest aparat, na dole równoważnik. Steadycam przylega do mechanicznego gimbala, który porusza się, optymalizując położenie aparatu. Steadycam najczęściej trzyma się w ręku, ale istnieje możliwość umieszczenia go na klatce piersiowej w uprzęży (kamizelce).

Z uwagi na elektroniczne działanie gimbala wydaje się, że to właśnie on jest właściwy dla początkujących. Przez wzgląd na wygodę i lepszy obraz – przy odpowiednich umiejętnościach i praktyce – steadycam docenią przede wszystkim profesjonaliści.

Steadycam w Fotoformie

Pierwszy polecamy przez nas steadycam to Steadycam VS60C carbon Camrock. Nadaje się do lustrzanek i kamer cyfrowych ważących od 1 do 3 kg. Można go zamontować na kamizelce z ramieniem. W komplecie znajduje się 6 ciężarków do wykonania przeciwwagi. Steadycam Camrock jest lekki dzięki budowie z włókien węglowych – waży 800 g.

Alternatywa dla powyższego modelu to stabilizator Flycam YACAM 5000. Został wykonany ze stopów aluminium z domieszkami, co także czyni go lekkim. Opiera się na 5 maszynowych łożyskach. Steadycam ma dodatkowe obciążniki, zatem możesz zamontować w nim lustrzankę lub kamerę od 1 do 4,5 kg.

Do ciężkiego sprzętu, np. aparatu z teleobiektywem lub kamery z mikrofonem zewnętrznym, polecamy stabilizator Steadycam VS80 Camrock. Utrzyma urządzenie do 6 kg. Steadycam jest kompatybilny z kamizelką, co w przypadku ciężkiego aparatu ułatwi fotografowi wykonywanie zdjęć.

Zobacz wszystkie stabilizatory do kamer sprzedawane w Fotoformie. Wybierz elektroniczny gimbal lub prostszy steadycam.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium