fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czym jest światłomierz i kiedy się przyda – sprawdź!

Czym jest światłomierz i kiedy się przyda – sprawdź!

Światłomierz to niezbędny element każdego profesjonalnego studia fotograficznego oraz nieodłączny gadżet dobrego fotografa. Jest to urządzenie służące do pomiaru natężenia światła (padającego lub odbitego).

Spis treści:

1.      Jak działa światłomierz?

2.      Czy warto korzystać ze światłomierza?

3.      W jaki sposób używać światłomierza?

 

Jak działa światłomierz?

Tryb matrycowy – to najpopularniejszy, najczęściej stosowany i najbardziej zaawansowany tryb pomiaru. Światłomierz dzieli fotografowany kadr na wiele małych obszarów i wykorzystując setki różnych algorytmów, dobiera odpowiednie ustawienia, tak aby oświetlić scenę równomiernie, a więc w taki sposób, by niektóre elementy zdjęcia były niedoświetlone, natomiast inne prześwietlone. Ten sposób pomiaru sprawdza się zwłaszcza przy scenach, które są w miarę równomiernie oświetlone, natomiast gdy różnica w świetle jest zbyt duża nie uda nam się uzyskać prawidłowej kompozycji.

Tryb centralny ważony – wykorzystywany głównie w fotografii portretowej. Mierzony zwykle w całym kadrze, ze szczególnym uwzględnieniem jego środkowej części (od 8 do 20 mm – w zależności od konfiguracji aparatu). Pomiar odbywa się poprzez zmierzenie ekspozycji w kilku lub kilkunastu obszarach kadru, a następnie uśrednieniu ich wyników połączonych z przykładaniem rosnących wag dla obszarów położonych bliżej centrum.

Tryb punktowy – inaczej zwany pomiarem centralnym, jest bardzo szczegółowy i jednocześnie trudniejszy w użyciu, ponieważ ustawiamy go samodzielnie, więc musimy dokładnie wiedzieć co chcemy wyeksponować. Pozwala na ustalenie wartości światła w środkowej części kadru, zajmującej do 5% jego powierzchni całkowitej.

Czy warto korzystać ze światłomierza?

Światłomierz fotograficzny ma ogromne znaczenie i pomaga w sytuacjach, gdy sam aparat nie jest w stanie określić poziomu światła w danej sytuacji i potrzebuje ręcznego ustawienia. Jednak bardzo istotną kwestią jest zasada jego działania. Niewłaściwe ustawienie urządzenia mogą doprowadzić do błędnego naświetlenia materiału światłoczułego, a taka fotografia często nie będzie nadawała się do uratowania.

W jaki sposób używać światłomierza?

Najpierw należy ustawić moc błysku lamp w studiu. Następnie należy ustawić w aparacie czas eksplozji, tak by została zsynchronizowana z migawką aparatu oraz wartością ISO. Kolejnym krokiem jest ustawienie światłomierza, nadajemy mu takie same parametry jak w aparacie i ISO. 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium