fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czym jest technika timelapse? Przekonaj się!

Czym jest technika timelapse? Przekonaj się!

Technika fotografii timelapse zwana również techniką fotografii poklatkowej potrafi spędzić sen z powiek wielu fotografów, dopiero szkolących się w jej zakresie. Ale czym w ogóle jest i czego potrzebujesz, by zabrać się za wdrażanie jej w zakres swoich umiejętności? Odpowiadamy!

Fotografia poklatkowa – podstawowe założenia

Fotografia poklatkowa to klasyczne narzędzie używane do fotografowania wszystkiego, co pozostaje w ruchu – od ruchu ulicznego po ruch chociażby chmur na niebie. W przypadku filmów kręconych tą techniką fotograf wykonuje serię nieruchomych obrazów tej samej klatki w regularnych odstępach czasowych przez konkretny okres, a następnie przyspiesza odtwarzanie całej sekwencji. Ujęcie – kadr – pozostaje niezmienne, jednak zmienia się to, co w nim widać. Na przykład timelapse kwiatu budzącego się rano, a zamykającego płatki wieczorem staje się filmem pokazującym cały ten tryb w przeciągu nawet i kilku sekund, w zależności od naszych ustawień i preferencji.

W przypadku fotografii natomiast celem nie musi być film, ale seria zdjęć oglądanych po sobie lub umieszczonych na wystawie jedno obok drugiego, aby zachować iluzję ruchu, zmiennej – tak, aby odbiorca od razu poznał, że cała seria pozostaje dynamiczna, choć składa się ze statycznych kadrów. Najczęściej jednak termin timelapse wykorzystuje się w przypadku techniki łączącej fotografię i film, dającej na koniec efekt animacji.

Fotografia poklatkowa – czego potrzebujesz?

Przede wszystkim dobrego sprzętu. W przypadku tej techniki najłatwiej jest pracować z lustrzankami cyfrowymi lub aparatami bezlusterkowymi, które posiadają interwałometr. Jeśli nie, do aparatu można podpiąć komputer posiadający takie oprogramowanie lub aplikację pozwalającą na kręcenie timelapse'ów swoim telefonem (na przykład aplikacja LapseIt). Interwałometr to opcja aparatu lub urządzenie zewnętrzne (albo, jak pisaliśmy: w niektórych przypadkach, oprogramowanie gotowe do pobrania), które automatyzuje proces robienia zdjęć w określonych odstępach czasu przez określony czas. Dzięki temu nie musisz stać obok aparatu i ręcznie co kilka sekund naciskać spust migawki. Naciskanie go zresztą mogłoby spowodować ruch aparatu, a to jednen z głównych grzeszków tej techniki.

Z tego wynika również, że do fotografii poklatkowej potrzebny jest statyw; aparat fotograficzny musi pozostać nieruchomy na czas trwania całej sekwencji, aby zachować jedną ostrość i nie dopuścić do rozmazania kadru jakimkolwiek ruchem sprzętu. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie filtrów ND, które ograniczają dostęp światła, dzięki czemu w najjaśniejszej porze dnia kolor obiektu zostanie zachowany, ale obraz się nie prześwietli. W przypadku tej techniki ostrość powinna ustawiona zostać ręcznie i zachowana na stałe całej sekwencji; automatyczne ustawienie może sprawić, że w ciągu zmiany chociażby pory dnia automat zgubi po drodze ostrość i część ujęć będzie skupiała ją na innym elemencie, a to definitywnie przekreśla efekt końcowy.

Ważne jest także posiadanie pojemnościowej karty SD i w pełni naładowanej baterii. W zależności od tego, jaki obiekt wybierasz i jak długo w czasie rzeczywistym trwać będzie sekwencja, poziom baterii będzie spadał, a miejsce na karcie – kurczyło się. Pamiętaj, że wszystkie potrzebne w przypadku fotografii poklatkowej elementy znajdziesz na naszym sklepie, zachęcamy również do przejrzenia innych naszych wpisów o różnych technikach fotografii. Powodzenia w próbach!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium