biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czym różni się aparat dla profesjonalisty od aparatu dla amatora?

Czym różni się aparat dla profesjonalisty od aparatu dla amatora?

Popularne pytania zadawane przez amatorów fotografii brzmią: które urządzenie jest lepsze - aparat cyfrowy czy lustrzanka oraz aparat cyfrowy czy analogowy? Warto zaznaczyć, że tylko jedno z tych pytań zostało zadane poprawnie. Powód wyjaśniliśmy w artykule. Przekonaj się, który sprzęt sprawdzi się jako aparat dla amatora, a który wykorzystasz jako aparat dla profesjonalisty, zawodowca. Znajdź dobry aparat fotograficzny w naszym sklepie.

Spis treści:

  1. Aparat dla amatora: cyfrowy czy lustrzanka?
  2. Co sprawia, że lustrzanka to odpowiedni aparat dla profesjonalisty?
  3. Aparat dla zawodowca i amatora - cyfrowy vs analogowy
  4. Jakie funkcje powinien posiadać aparat dla profesjonalisty?

Aparat dla amatora: cyfrowy czy lustrzanka?

To jest właśnie to pytanie, które we wstępie określiliśmy jako niepoprawne. W rzeczywistości bowiem lustrzanka to także aparat cyfrowy. Skąd wynika błąd? Stąd, iż w popularnym rozumieniu aparat cyfrowy coraz częściej oznacza aparat kompaktowy. Cechuje go niska waga i niewielki rozmiar, a także stosunkowo mała liczba funkcji. Z kolei lustrzanka wyobrażana jest jako aparat fotograficzny rozbudowany, ciężki, profesjonalny.

Gdyby zadać pytanie inaczej, właściwie, i zestawić modele lustrzany i kompaktowy, bez wątpienia otrzymalibyśmy odpowiedź, że właściwy aparat dla amatora to mniej skomplikowany i poręczniejszy kompakt - idealny na start.

Co sprawia, że lustrzanka to odpowiedni aparat dla profesjonalisty?

Lustrzanka to właściwy aparat dla zawodowca, co niejako wymusza jej budowa. Urządzenie jest duże, gdyż musi pomieścić lustro i dostosowaną do niego matrycę. Obecność tych dwóch elementów sprawia, że aparat lustrzanka umożliwia uzyskiwanie zdjęć wysokiej jakości. Przed jej zakupem warto zyskać wiedzę o fotografii. Wynika to z faktu, że dobry aparat fotograficzny z lustrem ma wymienną optykę. Musisz samodzielnie dobrać do niego obiektywy i dodatki, np. lampę błyskową czy filtry. Ponadto przed sesją czeka Cię ustawienie przysłony, prędkości migawki, balansu bieli, czułości na światło itd.

Ale uwaga! Nie każdy aparat fotograficzny z wymienną optyką to lustrzanka. Na rynku dostępne są urządzenia mieszane, czyli hybrydy. To propozycja dla półprofesjonalistów i amatorów chcących powoli wdrożyć się w robienie zdjęć lepszej jakości. Hybrydy odznaczają się cechami, które mają aparaty kompaktowe, jednak umożliwiają wymianę obiektywu.

Potrzebny Ci dobrej jakości aparat? Zobacz, co mamy do zaoferowania!

Aparat dla zawodowca i amatora - cyfrowy vs analogowy

Im więcej funkcji automatycznych, zwalniających fotografa z samodzielnego dobierania parametrów, tym lepiej... o ile ma to być aparat dla amatora. Właściwym urządzeniem dla niego będzie aparat cyfrowy (jak już wspomnieliśmy: kompaktowy). Ma tryby tematyczne, działa szybko, umożliwia przeglądanie, kasowanie i obróbkę obrazu jeszcze na aparacie. Inne zalety to niska cena eksploatacji i łatwość użytkowania.

Aparat dla profesjonalisty to albo zaawansowana cyfrówka (lustrzanka), albo analogowy aparat fotograficzny. Zdjęcia robione tym drugim są kosztowne i wymagają czasu oraz cierpliwości. Wykonywanie ich stanowi swoistą ceremonię. Aparat analogowy korzysta z oldschoolowej kliszy, a każde ujęcie jest w niej wypalane (nie da się wykasować nieudanego ujęcia). Zdjęcia albo oddaje się do wywołania, albo wywołuje samodzielnie w ciemni. Ujęcia łatwiej popsuć. I odwrotnie: uzyskanie idealnego przynosi większą satysfakcję niż w przypadku aparatu cyfrowego.

Jakie funkcje powinien posiadać aparat dla profesjonalisty?

Profesjonalista z reguły potrzebuje niezawodnego sprzętu, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Zdarza się przecież, że sesje wykonywane są nawet w trudnych warunkach. Zarówno atmosferycznych, jak i oświetleniowych. To dlatego warto zastanowić się, jakie dodatki do aparatu sprawią, że będzie to idealny sprzęt nawet dla zaawansowanego profesjonalisty. Z całą pewnością warto zastanowić się nad tym, czy taki sprzęt przyda się również do nagrywania. Obecnie wiele nowych model lustrzanek jak najbardziej daje sobie z tym sprawę. Jednak w tej kwestii problemem może okazać się samo nagrywanie dźwięku. Niestety lustrzanki często posiadają mikrofon nie najlepszej jakości, który zgarnia wszystkie poboczne dźwięki, zamiast skupić się na jednym źródle. A więc jeśli aparat profesjonalisty ma posłużyć również do nagrywania, z całą pewnością warto zainwestować w wysokiej jakości mikrofon. Do tego na pewno sprawdzi się lampa błyskowa. Będzie ona przydatna nie tylko, wtedy gdy będzie chciało się wykonywać zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych, ale również, wtedy gdy celem będzie uzyskanie oryginalnego efektu, który zachwyci każdego! Dodatkowo zawsze warto zainwestować w dodatkowy akumulator, który zezwoli na wymianę baterii, gdy jedna się wyczerpie, a także dodatkowe karty pamięci. Profesjonalista powinien wybierać te modele aparatów, które umożliwiają jednoczesne włożenie na przykład dwóch kart, aby obrazy lub filmy automatycznie zapisywały się na drugiej, gdy na jednej wyczerpie się pamięć. Znacznie ułatwi to pracę podczas profesjonalnych sesji.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium