
Czym różnią się między sobą karty pamięci do aparatu fotograficznego?
Czym się różnią karty pamięci?
Większość aparatów fotograficznych współpracuje z kartami typu SD. Brzmi prosto, ale należy pamiętać, że pojawiły się na rynku również nowsze modele w standardzie SDHC i SDXC. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim szybkością i pojemnością, ale należy pamiętać, że starsze aparaty mogą mieć problem z czytaniem nowych modeli kart. Warto to sprawdzić przed dokonaniem zakupu.
Karty SD występują również w rozmiarze mikroSD. Taką kartę możesz też wykorzystywać w większości smartfonów. Będzie współpracowała z aparatami dzięki adapterowi, bo pamiętajmy, że standardem dla aparatów fotograficznych są karty pamięci w rozmiarze SD. Warto wspomnieć, że zaawansowane lustrzanki mogą wymagać karty CF. Jest on większa od popularnych SD, ale pobiera mniej energii i jest bezpieczniejsza z uwagi na swoją wytrzymałość.
Pojemność karty do aparatu
Podstawowym kryterium wyboru karty pamięci, zaraz po jej typie, jest pojemność. Im większa, tym więcej zdjęć i nagrań uda Ci się zapisać za jednym razem. Jeżeli decydujesz się na kartę SD, nie otrzymasz więcej niż 2GB. To stosunkowo mało, zwłaszcza w porównaniu z nowszymi modelami . SDHC oferuje do 32 GB, a SDXC nawet do 2 TB pojemności. Można znaleźć również nieco mniejsze, ale równie wydajne karty SDXC jak karta pamięci Sandisk 256 GB To możliwość zapisania tysięcy zdjęć w doskonałej jakości. Pamiętaj jednynie, aby sprawdzić, czy Twój aparat obsługuje takie generacje kart SD. Karty CF mieszczą do 256GB plików, co jest również świetnym wynikiem. A lustrzanki generuja zdjęcia w plikach nieskompresowanych, czyli o sporych rozmiarach.
Szybkość zapisu - dlaczego jest ważna?
Szybkość zapisu jest bardzo ważna. Ma wpływ na płynną pracę aparatu i zapisywania poszczególnych zdjęć. Im jest większa, tym krótszy czas zapisu jednego zdjęcia. Oznacza to możliwość wykonywania fotografii w bardzo krótkich odstępach czasowych. A także dużo szybszy zapis plików filmowych. Ta prędkość zapisu wyrażana jest zwykle w MB/s. Ta wartość to maksymalne tempo zapisu, a to znaczy, że karta może czasem zapisywać dane wolniej, jeżeli okaże się to równie efektywne.
Na karcie możesz jednak spotkać się z oznaczeniem klasy szybkości. Najczęściej spotykane są klasy 2,4,6 i 10, z czego ta ostatnia jest najlepsza i obecnie najczęściej spotykana. To najbardziej wydajna klasa i warto szukać kart z tą cyferką na etykiecie.