biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czym różnią się między sobą karty pamięci do aparatu fotograficznego?

Czym różnią się między sobą karty pamięci do aparatu fotograficznego?

Czym się różnią karty pamięci?

Większość aparatów fotograficznych współpracuje z kartami typu SD. Brzmi prosto, ale należy pamiętać, że pojawiły się na rynku również nowsze modele w standardzie SDHC i SDXC. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim szybkością i pojemnością, ale należy pamiętać, że starsze aparaty mogą mieć problem z czytaniem nowych modeli kart. Warto to sprawdzić przed dokonaniem zakupu.

Karty SD występują również w rozmiarze mikroSD. Taką kartę możesz też wykorzystywać w większości smartfonów. Będzie współpracowała z aparatami dzięki adapterowi, bo pamiętajmy, że standardem dla aparatów fotograficznych są karty pamięci w rozmiarze SD. Warto wspomnieć, że zaawansowane lustrzanki mogą wymagać karty CF. Jest on większa od popularnych SD, ale pobiera mniej energii i jest bezpieczniejsza z uwagi na swoją wytrzymałość.

Pojemność karty do aparatu

Podstawowym kryterium wyboru karty pamięci, zaraz po jej typie, jest pojemność. Im większa, tym więcej zdjęć i nagrań uda Ci się zapisać za jednym razem. Jeżeli decydujesz się na kartę SD, nie otrzymasz więcej niż 2GB. To stosunkowo mało, zwłaszcza w porównaniu z nowszymi modelami . SDHC oferuje do 32 GB, a SDXC nawet do 2 TB pojemności. Można znaleźć również nieco mniejsze, ale równie wydajne karty SDXC jak karta pamięci Sandisk 256 GB  To możliwość zapisania tysięcy zdjęć w doskonałej jakości. Pamiętaj jednynie, aby sprawdzić, czy Twój aparat obsługuje takie generacje kart SD. Karty CF mieszczą do 256GB plików, co jest również świetnym wynikiem. A lustrzanki generuja zdjęcia w plikach nieskompresowanych, czyli o sporych rozmiarach.

Szybkość zapisu - dlaczego jest ważna?

Szybkość zapisu jest bardzo ważna. Ma wpływ na płynną pracę aparatu i zapisywania poszczególnych zdjęć. Im jest większa, tym krótszy czas zapisu jednego zdjęcia. Oznacza to możliwość wykonywania fotografii w bardzo krótkich odstępach czasowych. A także dużo szybszy zapis plików filmowych. Ta prędkość zapisu wyrażana jest zwykle w MB/s. Ta wartość to maksymalne tempo zapisu, a to znaczy, że karta może czasem zapisywać dane wolniej, jeżeli okaże się to równie efektywne.

Na karcie możesz jednak spotkać się z oznaczeniem klasy szybkości. Najczęściej spotykane są klasy 2,4,6 i 10, z czego ta ostatnia jest najlepsza i obecnie najczęściej spotykana. To najbardziej wydajna klasa i warto szukać kart z tą cyferką na etykiecie.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium