fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Do czego przyda się Green screen?

Do czego przyda się Green screen?

Green screen można użyć do zastąpienia tła ujęcia w postprodukcji. Nazywany jest również zielonym ekranem, ponieważ najczęściej jest to zielone tło? Do czego może przydać się green screen i kiedy warto go używać? Sprawdź w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Green screen — historia
  2. Jak prawidłowo stosować green screen?
  3. Green screen – prawidłowe odległości na planie
  4. Narzędzia i oprogramowanie do filmowania i zdjęć na green screenie
  5. Kiedy jest używany green screen?

Green screen — historia

Green screen wszedł do powszechnego użytku w latach 30. dwudziestego wieku.  Jednak początki ta technologia w czasach, gdy dopiero kino podbijało świat. Technikę green screenu wynalazł Georges Méliès w 1902 roku. Wykorzystał ją między innymi w filmie „Nawiedzony zamek”. Technika ta została później spopularyzowana przez Hollywood, kiedy stała się integralną częścią procesu produkcji filmów. Większość green screenów jest wykonana z jasnozielonego, jednolitego materiału, który jest napięty z przodu i z tyłu. Zielone tło, które jest na tkaninie, zostanie zastąpione dowolną sceną wideo lub zdjęciem. Wszystko odbywa się w procesie postprodukcji.

Jak prawidłowo stosować green screen?

Tło używane jako green screen powinno być możliwie jak najbardziej jednorodne i gładkie. Ważne, żeby było pozbawione przebarwień, łączeń i wszelkiego rodzaju wgnieceń. Kolor powinien być jak najbardziej nasycony. Zielony nie jest składnikiem ludzkiej skóry dlatego tak łatwo wycinać go ze sceny. Używając zielonego ekranu, należy pamiętać, aby w tym kolorze nie były żadne elementy scenografii. Wybrane zielone tło powinno bardzo dobrze absorbować światło. Powinieneś unikać teł, które odbijają światło. Odbicie światło może powodować brzydkie poświaty wokół sylwetki osób filmowanych lub fotografowanych na green screenie. Ważne jest również użycie odpowiedniego oświetlenia. Powinno być ono równomierne i mieć możliwie jak najmniejsze różnice w jasności. Ilość światła powinna być też odpowiednio dobrana. Tu trzeba zdać się na praktykę i próbować tworząc wstępne zdjęcia. Podobnie jak w przypadku tła, które odbija światło, zbyt duża ilość oświetlenia może powodować poświatę. Oświetlając scenę, pamiętaj też, że tło powinno być ciemniejsze niż pierwszy plan. Zadbaj również o niwelacje cieni. Tu mogą pomóc delikatne, dodatkowe źródła światła skierowane na podłogę.

Green screen – prawidłowe odległości na planie

Aby fotografowane lub filmowane sceny na green screenie wyglądały optymalnie, należy pilnować odpowiednich odległości. Profesjonaliści stosują się do zasady, że odległość między modelami a operatorem powinna być taka sama jak między modelem a tłem. Jest to około dwóch do trzech metrów. Pozwoli to zniwelować cienie rzucane przez sylwetki modeli i pozwoli uniknąć efektu rozmycia. Green screen można oświetlić na wiele sposobów i wszystko zależy od przestrzeni, na której pracujesz. Podstawowy sprzęt służący do oświetlenia w studiu fotograficznym powinien wystarczyć. Kluczowe będzie jego prawidłowe ustawienie. Na pewno nie unikniesz popełnianie błędów i wielu prób, aby znaleźć odpowiedni setup swojego sprzętu.

Narzędzia i oprogramowanie do filmowania i zdjęć na green screenie

Green screeny są szeroko stosowane w produkcji filmów i programów telewizyjnych. Służą również do tworzenia efektów specjalnych w wielu scenach, zastępowania tła innym lub zamiany tła nieruchomego obrazu bardziej interesującym i ciekawszym. Najlepsze oprogramowanie do obsługi green screenu powinno być w stanie płynnie łączyć ze sobą dwa obrazy i sprawiać, by wyglądały, jakby zostały zrobione w tym samym czasie. Powinno również umożliwiać usuwanie niechcianych obiektów z ramki i umożliwiać zmianę koloru dowolnego obiektu, który nie jest zielony. Jak wspomnieliśmy, aby obraz z zielonego ekranu był wiarygodny, musi mieć dobre oświetlenie i należy wyeliminować cienie. Najlepsze oprogramowanie pozwoli Ci dostosować te ustawienia bez wpływu na jakość materiału filmowego lub fotografii.

Kiedy jest używany green screen?

Istnieje mnóstwo sytuacji, kiedy zielone tło będzie najlepszym rozwiązaniem i ciężko byłoby stworzyć efektowną scenę bez niego. Green screen przydaje się do:

  • Stworzenia odpowiedniego tła dla animacji
  • Zapewnienia ciekawego tła w czasie rzeczywistym
  • Wstawienia modeli aktorów w sceny historyczne lub fantastyczne
  • Symulowanie wirtualnego środowiska, a następnie filmowanie osoby, która wchodzi z nim w interakcję w czasie rzeczywistym (wirtualna rzeczywistość)

Green screen to również oszczędność czasu i pieniędzy. Przydaje się w tworzeniu filmów reklamowych. W kilka chwil aktorzy mogą, będąc w jednym studiu, mogą być fotografowani na plaży lub w górach. Praca z green screenem daje wiele możliwości. Jednak liczy się tu też doświadczenie i praktyka. Nie wystarczy postawić aktora na zielonym tle, a następnie podmieć to tło w programie komputerowym. To prosta droga do stworzenia kiczowatego obrazu. Poszczególne elementy muszą być odpowiednio dobrane i pasować do siebie, aby osoba oglądająca już gotową scenę nie odróżniła fikcji od rzeczywistości. Ważny jest umiar i umiejętność operowania całym spektrum technik i możliwości. Tylko w ten sposób można osiągnąć pożądany efekt.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium