fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Fotografowanie nieba nocą – co potrzebujesz?

Fotografowanie nieba nocą – co potrzebujesz?

Fotografia nocnego nieba staje się bardzo popularna, a Internet, w tym portale społecznościowe typu Instagram czy Pinterest, staje się kolebką budzących podziw zdjęć nie tylko najbardziej znanych gwiazdozbiorów. Jak zacząć swoją przygodę na tym polu? Podpowiadamy!

Niebo nocą a dostępne w aparacie opcje

Zdjęć przedstawiających niebo nocą faktycznie jest coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ dostęp do narzędzi umożliwiających uchwycenie tego piękna, staje się coraz prostszy. Chociaż zdjęcia te wyglądają, jakby za każdym razem robione były przez prawdziwych profesjonalistów – w rzeczywistości mogą to być fotografie wykonane przez pasjonatów i laików. To właśnie postęp technologiczny i rozwój w dziedzinie fotografii jest głównym sprawcą całego „zamieszania”. Jakie opcje będą Ci potrzebne?

Aparat fotograficzny przygotowany do wykonania tego typu zdjęć musi zawierać pełen pakiet możliwości ustawień w trybie manualnym, a szczególnie ręczną konfigurację czułość ISO, przysłony i czasu otwarcia migawki. Nie obejdzie się bez szerokiego obiektywu. Szkło 10-22 mm z przysłoną f/4 da radę, ale większość fotografów nocnego nieba używa ustawień f/2,8, a nawet mniej – przy konfiguracji ISO 800 i czas otwarcia migawki 25 sekund. Zwykle to z takimi ustawieniami wykonuje się pierwsze zdjęcie, a kolejne to już eksperymenty ze zwiększonym ISO.

Pora ma znaczenie

Jeśli chcesz z powodzeniem uchwycić światło odległych gwiazd oddalonych o całe setki, a nawet tysiące lat świetlnych, będziesz potrzebować dwóch rzeczy: czystego nieba i kompletnej ciemności. Wybierz więc porę, w której niebo pozbawione jest chmur, a księżyc nie świeci tak intensywnie, by negatywnie wpływać na jakość zdjęcia i tworzyć zbędne odblaski czy zakłócać ostrość. Zaplanuj fotografowanie w okresie od tygodnia przed nowiem do kilku dni po nim – to wtedy między zmierzchem a północą światło księżyca nie będzie aż tak silne. Pomyśl także nad lokalizacją i nie bój się ciemności; znacznie lepsze efekty uzyskuje się, fotografując w miejscu pozbawionym świateł takich jak latarnie czy światła dochodzące z domów. Dla zdrowia swoich oczu pamiętaj również, by w takich warunkach jasność ekranu aparatu LCD obniżyć do minimum. 

Statyw i pozostałe narzędzia

Ponieważ aparat musi być jak najbardziej nieruchomy – w związku z koniecznością fotografowania z długim czasem otwarcia migawki – potrzebny będzie również statyw. To właśnie dłuższe naświetlanie zdjęć odpowiada za efekt rozmycia, tworzący się pod wpływem ruchów fotografowanych obiektów. W przypadku nieba mowa, oczywiście, o gwiazdach. Następnym narzędziem będzie latarka posiadająca tryb czerwonego światła, która pomoże zachować nam widzenie w nocy. To konieczne, jeżeli zależy nam na zdjęciu, na którym niebo jest czyste, a gwiazdy odpowiednio „wydobyte” na zdjęciu. Znacznie bliższe nas, niż są faktycznie.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium