fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Fotografowanie w tropikach – jak uwieczniać kolorową przyrodę?

Fotografowanie w tropikach – jak uwieczniać kolorową przyrodę?

Wyprawa w tropiki już sama w sobie brzmi niczym wspaniała, niezapomniana przygoda. Jeśli do tego profesjonalnie zajmujesz się fotografią, koniecznie musisz wykorzystać tę okazję do tego, aby wykonać zachwycające kadry. Fotografowanie w tropikach rządzi się jednak swoimi prawami. Zanim rozpoczniesz działania, dobrze musisz się do nich przygotować. Pomocna może okazać się nie tylko wiedza teoretyczna, ale i odpowiednio dopasowane akcesoria, dzięki którym twoje fotografie będą wysokiej jakości nawet wtedy, gdy światło, czy ogólne warunki nie będą chciały z tobą do końca współpracować.

Spis treści:

  1. Jak wygląda fotografowanie w tropikach? Wykorzystaj nasycone barwy do maksimum!
  2. Kompozycje stworzone z bujnej roślinności
  3. Złote godziny w tropikach – musisz się spieszyć
  4. Fotografowanie dziko żyjących zwierząt
  5. Wodospady i pozostałe tropikalne widoki

Jak wygląda fotografowanie w tropikach? Wykorzystaj nasycone barwy do maksimum!

Zamknij na chwilę oczy i zastanów się, z czym kojarzą ci się lasy tropikalne. W pierwszej kolejności na pewno przyjdą ci na myśl drapieżne zwierzęta, różnokolorowe ptaki, czy oryginalna roślinność, którą trudno jest spotkać w innych częściach świata. A co poza tym? Oczywiście intensywne barwy, od których niejednej osobie mogłoby zakręcić się w głowie! Ciepły klimat i spore opady sprawiają, że przyroda rozkwita tam całą feerią barw. Na pewno nie pożałujesz, gdy skupisz się właśnie na niej i zapragniesz uchwycić ją na swoich kadrach. Fotografowanie w tropikach to wyjątkowa przygoda, ale warto pomyśleć też o aspekcie praktycznym. Jakie sprzęty i akcesoria sprawdzą się podczas tej podróży, gdy twoim celem będzie właśnie tworzenie zdjęć pełnych intensywnych barw? Dobrym wyborem może okazać się jasny teleobiektyw.

Kompozycje stworzone z bujnej roślinności

Wiele firm decyduje się na tworzenie swoich reklam właśnie z wykorzystaniem tropikalnej roślinności. Dlaczego? Ponieważ ogromne, intensywnie zielone liście i niespotykane kwiaty zawsze okażą się doskonale dobranym wypełnieniem kadru. Zwłaszcza w sytuacjach, w których decydujesz się na fotografię portretową, a roślinność stanowi jedynie tło. W lasach tropikalnych na każdym kroku napotkasz cuda stworzone przez naturę, a więc niezależnie od preferowanej kolorystyki, z całą pewnością znajdziesz to, o co od początku ci chodziło.

Złote godziny w tropikach – musisz się spieszyć

Jeśli liczyłeś jednak na złote, tropikalne godziny, musimy cię nieco rozczarować. W tym klimacie zarówno wschody, jak i zachody są niemalże błyskawiczne. Oczywiście nie oznacza to, że w tym czasie nie uda ci się uchwycić czegoś wyjątkowego. Musisz być jednak do tego doskonale przygotowanym, bo druga taka szansa może się już nie powtórzyć. Najłatwiej będzie ci fotografować, wykorzystując do tego statyw. Sprawdź wcześniej, o której godzinie danego dnia ma odbyć się zachód słońca, wyostrz aparat na interesujący cię punkt, a następnie działaj! W tym przypadku liczą się dosłownie sekundy, ale sprawne oko na pewno wychwyci wyjątkowe okazje.

Fotografowanie dziko żyjących zwierząt

Udając się w tropiki, musisz mieć się na baczności. Właściwie całe lasy tropikalne zamieszkałe są przez dzikie zwierzęta. Oczywiście nie oznacza to, że tak łatwo można je spotkać, ale z drugiej strony jednak czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby wejść na ich teren. Zakładamy jednak, że jako fotograf, marzysz o tym, aby podczas swojej podróży uchwycić przynajmniej jedno takie zwierzę. Również w tym przypadku bardzo sprawdzą ci się dwa wymienione już wcześniej sprzęty, a mianowicie statyw oraz teleobiektyw. Dzięki nim nie będziesz musiał podchodzić zbyt blisko do fotografowanego drapieżnika, co zagwarantuje ci bezpieczeństwo. Teleobiektyw sprawdzi się także podczas fotografowania kolorowych ptaków.

Wodospady i pozostałe tropikalne widoki

Wielu fotografów wyrusza w tropiki właśnie po to, aby uwieczniać zjawiskowe wodospady. Jeśli również i ty jesteś w tej grupie, z całą pewnością zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób podejść do tego tematu, ponieważ fotografowanie wodospadów nie jest tak proste, jak mogłoby się zdawać! Jedno niewłaściwe ustawienie i kropelki wody zleją się w jedno, a na twoim zdjęciu ukazane zostaną jedynie smugi... Chyba każdy byłby rozczarowany takim rezultatem! Właśnie dlatego zabierz ze sobą statyw, zamontuj na nim swój aparat, a potem przejdź do bardziej zaawansowanych ustawień. Jeśli fotografujesz w ciągu dnia, a tak najpewniej jest, zmniejsz czułość ISO do minimum. Woda dodatkowo odbija światło, a więc kadr będzie jasny już, chociażby z tego powodu. Ustaw również krótki czas otwarcia przysłony. Umożliwi ci to uchwycenie jednej, konkretnej chwili, dzięki czemu kropelki wody będą od siebie oddzielone, a ty unikniesz nieestetycznego rozmazania, które każdego fotografującego doprowadziłoby do rozpaczy! Niska przysłona i mała wartość ISO to gwarancja, że uchwycisz każdy detal.

Co koniecznie musisz zabrać ze sobą w tropiki? Zdecydowanie wysokiej jakości aparat cyfrowy. Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny model, sprawdź, co takiego mamy w naszej ofercie!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium