biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak dbać o aparat na plaży?

Jak dbać o aparat na plaży?

Robienie zdjęć to nieodłączny element wakacyjnej rutyny. Chcemy mieć jak najwięcej pamiątek z miło spędzonych chwil i zapamiętać odwiedzone miejsca. Aparat fotograficzny zabieramy również na plażę. To niestety może skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Jak zabezpieczyć aparat na plaży, by po wakacjach nie musieć oddawać go do naprawy ani wymieniać na nowy?

Ochrona aparatu na plaży – kwestia piasku

Pierwsze skojarzenie z plażą? Bezkres drobnoziarnistego piasku. Mimo iż jest przyjemny w dotyku i stanowi doskonały peeling dla skóry, może trwale uszkodzić obiektyw bądź korpus. Piasek, który przedostanie się do mechanizmu, jest w stanie doprowadzić do awarii nawet na długo po powrocie z wakacji.

By chronić aparat cyfrowy przed wniknięciem piasku, warto trzymać się kilku zasad:

  1. Staraj się nie zabierać aparatu na plażę w wietrzne dni. Wówczas ryzyko wniknięcia piasku w korpus jest większe.
  2. Jeżeli masz lustrzankę bądź aparat bezlusterkowy i chcesz wymienić obiektyw, zrób to w pokoju hotelowym, a nie na plaży. Kiedy już będziesz na plaży, konsekwentnie rób zdjęcia jednym obiektywem.
  3. Zastosuj filtr ochronny na obiektyw, który zapobiegnie mechanicznym uszkodzeniom szkła od piasku oraz tłustym śladom pozostawionym przez odciski palców wysmarowanych olejkiem do opalania. Wypróbuj np. filtry Marumi.
  4. Korzystaj z torby na aparat z zamkiem, a nie zatrzaskami czy rzepami. Bardzo dobra będzie torba Vanguard VEO GO 21M. Ponadto torbę umieść w siatce.
  5. Sprytny sposób na dodatkową ochronę aparatu podczas fotografowania na plaży to owinięcie go siatką i zrobienie dziury jedynie na obiektyw (pamiętaj: z filtrem!).

Zabezpieczenie aparatu na plaży – kwestia wody

Drugi czynnik mogący uszkodzić aparat podczas fotografowania na plaży to woda. Pojawia się w postaci morskich fal, ale także niepozornej bryzy i wilgoci powietrza. W torbie na aparat zawsze miej ściereczkę z mikrofibry, by w razie czego móc szybko zetrzeć z obiektywu czy korpusu krople. Jeżeli do Twojego aparatu da się kupić obudowę wodoodporną albo wodoszczelny pokrowiec, wyposaż się w niego. Dzięki obudowie wodoodpornej takiej jak Sony MPK-URX100A będziesz mógł robić zdjęcia i nagrywać filmy pod wodą!

Małe części aparatu, chociażby zapasowe karty pamięci i baterie, wymienne obiektywy, podczas pobytu nad morzem – nawet w pokoju hotelowym – warto trzymać w woreczkach próżniowych. Pamiętaj, że nad morzem wszędzie panuje wilgoć, a sprzęt elektroniczny i dodatki są podatne na jej oddziaływanie.

Bezpieczeństwo aparatu na plaży – kwestia słońca

Trzeci składnik idealnych wakacji to pogoda, oczywiście pięknie słoneczna. Chociaż urlopowiczom promienie słońca się podobają, aparatom cyfrowym – niekoniecznie. Pamiętaj więc, by na plaży sprzęt fotograficzny trzymać po pierwsze w torbie, po drugie zaś w miejscu zacienionym, np. tuż przy parawanie lub pod parasolką.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium