biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak działa mikrofon dynamiczny i kiedy warto go wykorzystać?

Jak działa mikrofon dynamiczny i kiedy warto go wykorzystać?

Mikrofon dynamiczny to urządzenie, które spotkamy w różnych miejscach, w których konieczna jest poprawa głośności – od wielkiej estrady na świeżym powietrzu, przez stację telewizyjną, po kameralne studio nagrań. Jakie cechy sprawiają, że to właśnie mikrofon dynamiczny, a nie pojemnościowy, wybierany jest przez artystów i dźwiękowców? Sprawdźmy to wspólnie!

Jak zbudowany jest mikrofon dynamiczny?

Mikrofon dynamiczny ma prostą budowę – składa się z trwałego magnesu, cewki i membrany. Zamiast ruchomej cewki może występować ruchoma wstęga. Zdecydowanie popularniejszy jest mikrofon dynamiczny z ruchomą cewką, przyklejoną do tylnej membrany. Podczas rejestracji dźwięku do mikrofonu docierają fale, a membrana i cewka poruszają się w ich rytmie. W tej drugiej powstaje napięcie sygnału. Ostatecznie więc mikrofon dynamiczny przemienia dźwięki w sygnały elektryczne.

Mikrofon dynamiczny ze wstęgą zamiast cewki działa podobnie, przy czym tu przewodnikiem elektrycznym jest membrana z przylegającym paskiem folii aluminiowej. Ponieważ aluminiowy pasek (wstęga) jest lżejszy od cewki z miedzianym drutem, mikrofon dynamiczny może dokładniej śledzić fale dźwiękowe.

Kiedy stosuje się mikrofon dynamiczny?

Wstęgowy mikrofon dynamiczny jest mniej czuły względem cewkowego i często wymaga stosowania przedwzmacniacza. Sposoby ich stosowania są jednak podobne. Mikrofon dynamiczny wykorzystuje się przede wszystkim na scenie, nierzadko na świeżym powietrzu. Nie powoduje sprzężeń jak pojemnościowy, ma mniejszą czułość i mocną, trwałą budowę. Nie zniszczy się, gdy spadnie deszcz czy obniży się temperatura. Mikrofon dynamiczny jest też odporny na podstawowe uszkodzenia mechaniczne: wstrząsy, upadki. Doskonale sprawdzi się do zbierania dźwięków bardzo głośnych, np. na koncercie.

Mikrofony dynamiczne w Fotoformie

Jeżeli potrzebny Ci właśnie mikrofon dynamiczny, obejrzyj modele dostępne w Fotoformie. Polecamy Ci:

  • Mikrofon dynamiczny RODE M1 z pasmem przenoszenia 75 Hz – 18 kHz. Wykazuje wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Wbudowany pop filtr redukuje zgłoski wybuchowe. Mikrofon dynamiczny jest odporny na sprzężenia zwrotne.
  • Mikrofon dynamiczny Saramonic SR-HM7 z pasmem przenoszenia 100 Hz – 10 kHz. Szeroki zakres przenoszenia dźwięku czyni go użytecznym nie tylko na scenie, ale i w studio.

Obejrzyj wszystkie mikrofony dostępne w Fotoformie, również pojemnościowe.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium