biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak fotografować samochód przeznaczony do sprzedaży?

Jak fotografować samochód przeznaczony do sprzedaży?

Atrakcyjne uchwycenie samochodu na zdjęciach jest połową sukcesu przy sprzedaży. Dobrze zrobione zdjęcia nie tylko zachęcą kupujących do wejścia w nasze ogłoszenie, ale pozwolą także dokładnie pokazać samochód. Nie będziemy musieli więc bez końca odpowiadać na te same pytania.

Sceneria i przygotowanie

Przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej naszego auta warto je do niej przygotować. Jeśli samochód nie będzie wyglądał atrakcyjnie, to na nic zdadzą się perfekcyjne kadry. Koniecznie trzeba dokładnie umyć i wypolerować całą karoserię, zadbać o czystość szyb i wysprzątać wnętrze. Plamy, zacieki i kurz będą widoczne na zdjęciach jeszcze dokładniej niż w rzeczywistości. Nie bez znaczenia jest też sceneria, w której będziemy fotografować. Idealnym miejscem będzie pusty parking, ewentualnie pusta ulica, świetnie sprawdzi się też tło w postaci nowoczesnej architektury lub przyrody. Najlepiej unikać miejsc tłocznych, sąsiedztwa innych aut i scenerii zwyczajnie nieestetycznych (np. niechlujnej zabudowy w tle).

Czym i w jakim świetle fotografować?

Do zrobienia atrakcyjnych zdjęć samochodu na sprzedaż nie trzeba specjalistycznego sprzętu. Przeciętna lustrzanka cyfrowa z obiektywem o ogniskowej ok. 50 mm w zupełności wystarczy. Do fotografowania wnętrza może być przydatny mini statyw na giętkich nóżkach. W kwestii oświetlenia najlepiej sprawdzi się światło poranne lub popołudniowe. Dobrze jest ustawić samochód tak, by nie robić zdjęć pod słońce, w miejscu jasnym, ale też jednolicie zacienionym. Dzięki temu unikniemy odblasków na karoserii. W ciemnych wnętrzach możemy też wspomóc się lampą błyskową lub dłuższym czasem naświetlania (na statywie).

Jak robić zdjęcia?

Przy robieniu zdjęć do serwisu ogłoszeniowego ważne jest zachowanie naturalnych proporcji samochodu. Dlatego najlepiej robić zdjęcia przy użyciu odpowiednika standardowej ogniskowej. Najkorzystniejsze będą ujęcia pokazujące jednocześnie przód i bok samochodu, robione mniej więcej z wysokości maski. Warto przedstawić auto w różnych konfiguracjach, np. z otwartymi drzwiami, z otwartym bagażnikiem. Warto sfotografować też detale, np. nadkola czy elementy pod maską. W celu uchwycenia całej deski rozdzielczej najlepiej zrobić zdjęcie z perspektywy tylnej kanapy. W celu uzyskania ładnego, stabilnego ujęcia warto też postawić aparat we wnętrzu na wspomnianym wcześniej mini statywie. Oprócz pokazania całości, we wnętrzu również warto pokusić się o detale.

Ustawienia aparatu i obróbka

Najważniejsze jest uzyskanie poprawnych kolorów. Warto sprawdzić, czy tryb automatyczny naszego aparatu wiernie oddaje kolor auta. Jeśli nie, musimy dostroić go ręcznie. Przy fotografowaniu wnętrz warto zmienić tryb ustawiania ostrości na jednopolowy pojedynczy AF. Dzięki temu łatwiej będzie dostosować ostrość np. przy zdjęciu deski rozdzielczej. Przy detalach warto wykorzystać tryb makro. Jeśli to tylko możliwe, wszystkie zdjęcia wykonujmy w formacie RAW. Dzięki temu możliwe będzie później poprawienie nie tylko kadrowania, ale także balansu bieli czy kontrastu. Pamiętajmy jednak przy obróbce, że samochód ma wyglądać naturalnie, a nie perfekcyjnie. Nie wprowadzajmy kupujących w błąd.

 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium