biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak nagrać film bez drgań?

Jak nagrać film bez drgań?

Coraz więcej osób decyduje się na nagrywanie mniej lub bardziej profesjonalnych filmów. Jednak dla zadowalającego efektu, warto wiedzieć, co zrobić, aby jego realizacja przebiegła w jak najlepszy sposób. Krótko mówiąc, aby dany film pozbawiony był nieestetycznych drgań, które niestety wpływają na odbiór filmu oraz jego jakość. Przy obecnej technologii jednak, jak najbardziej możliwe jest uzyskanie nagrań całkowicie pozbawionych drgań i to wykonanych w przeróżnych warunkach. Podpowiadamy więc, jak nagrywać i, jakie techniki stosować, aby obraz był rzeczywiście doskonałej jakości.

Spis treści:

  1. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
  2. Dopasowana stabilizacja obrazu
  3. Sprawdź czystość swojego obiektywu
  4. Gdy nie masz statywu, oprzyj o coś telefon lub kamerę

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Podstawą kręcenia filmów w dobrej jakości, jak najbardziej jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Właśnie dlatego takie nagrania warto realizować przy świetle dziennym, a gdy nie ma takiej możliwości, wspomagać się dodatkowymi lampami. Obecnie takich modeli jest naprawdę sporo, co sprawia, że wcale nie trzeba decydować się już na wielką lampę. Można wybrać jeden z niewielkich, składanych modeli, który zmieści się nawet do torebki! To znacząco ułatwi realizację nagrań w trudnych warunkach oraz sprawi, że zawsze będą one dokładnie takie, jak się o tym marzy. Oczywiście jednak nic nie zastąpi naturalnego światła, więc w miarę możliwości, zwłaszcza w ciepłych i słonecznych miesiącach, należy wykorzystać je do maksimum. Dzięki temu każde zdjęcie lub film będą jasne, pozbawione drgań oraz estetyczne.

Dopasowana stabilizacja obrazu

Istotna jest także dobrana stabilizacja obrazu. Ta powinna być dopasowana na podstawie tego, czy korzysta się z telefonu komórkowego, czy może aparatu fotograficznego lub kamery. W zależności od wagi i wielkości sprzętu, którym realizuje się nagranie, stabilizacja musi być nieco inna. Naturalnie w przypadku dużych, ciężkich kamer, najlepiej sprawdzą się duże, stabilne statywy, dobrane do wagi sprzętu, na którym się pracuje. Jeśli jednak mowa o telefonie komórkowym, tutaj zdecydować się można nawet na nieco mniejszy statyw, tak by bez problemu można było go zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. To tak zwane gimbale, czyli statywy na gumowych nóżkach, możliwych do rozstawienia. W ten sposób uda się nakręcić wideo w dosłownie każdych warunkach oraz będzie to znacznie ułatwione. Z reguły im mniejszy sprzęt, tym łatwiej o zakłócony obraz, co jest niestety widocznym efektem drgania rąk. Są one nieco bardziej wyciszone w przypadku większych aparatów oraz kamer, ponieważ posiadają one wbudowaną stabilizację obrazu, która umożliwia zmniejszenie szumów i drgań wywołanych poprzez trzęsienie się rąk. Niestety nie zawsze wbudowana w telefon komórkowy stabilizacja, jest wystarczająca, a więc w takich przypadkach lepiej wspierać się bardziej sprawdzonymi metodami, które na pewno przyniosą o niebo lepsze rezultaty oraz pozwolą realizować dokładnie takie nagrania, jakie się lubi. Niezależnie czy są to codzienne filmy, czy na przykład tylko i wyłącznie filmy z podróży. Możliwości jest tak wiele.

Szukasz sprawdzonego statywu, przystosowanego do pracy w dosłownie każdych warunkach? Oto nasze propozycje, które, jak najbardziej musisz sprawdzić i wypróbować!

Sprawdź czystość swojego obiektywu

To bardzo istotna kwestia niezależnie od tego, czy nagrywa się telefonem komórkowym, czy aparatem fotograficznym. Za każdym razem, zanim rozpocznie się nagrywanie, warto sprawdzić czystość obiektywu, by w razie takiej potrzeby, odpowiednio go wyczyścić. Dzięki temu można mieć pewność, że nagranie będzie najwyższej jakości, obiektyw będzie odpowiednio ostrzył na to, na co się chce, a na obrazie nie pojawią się nieestetyczne smugi, zachlapania czy właśnie w efekcie tego, również nieładne drgania, które mogą znacznie osłabić, zarówno jakość nagrania, jak i radość z jego oglądania. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności zawsze warto sprawdzać czystość oraz stan obiektywu. Do czyszczenia użyć można delikatnej ściereczki z mikrofibry albo specjalnych płynów, przeznaczonych tylko i wyłącznie do czyszczenia aparatów fotograficznych bądź telefonów.

Gdy nie masz statywu, oprzyj o coś telefon lub kamerę

O statywach było już co nieco napisane powyżej, aczkolwiek zdarzają się przecież sytuacje, w których nie ma się go pod ręką, bo na przykład się o nim zapomniało. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Dobrym rozwiązaniem może okazać się po prostu oparcie o coś telefonu lub kamery tak, aby znajdowały się one na stabilnym podłożu i nie opierały się na rękach. To sprawdzi się zwłaszcza wtedy gdy, nagrywa się na przykład mówione vlogi i nie trzeba się zbytnio przemieszczać. W takich sytuacjach będzie to możliwie najlepsze rozwiązanie, dlatego należy mieć je na uwadze zawsze, wtedy gdy nagrywa się jakiekolwiek ujęcia. Proste rozwiązania zawsze się sprawdzają, więc warto wykorzystywać wszystko to, co przyjdzie do głowy, a za podstawkę do aparatu może posłużyć naprawdę wszystko!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium