fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak osiągnąć efekt żaluzji na zdjęciu: praktyczny poradnik

Jak osiągnąć efekt żaluzji na zdjęciu: praktyczny poradnik

Tworzenie kreatywnych i oryginalnych zdjęć to najlepszy sposób na to, aby się nieco wyróżnić. Tylko w ten sposób możesz dodać swoim fotografiom tak zwanego pazura i sprawić, że inni zaczną zwracać na nie swoją uwagę. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy tworzysz swoje portfolio albo zamieszczasz swoje fotografie na social mediach i w ten sposób chcesz przyciągać kolejnych obserwatorów. W tym artykule podpowiemy ci, w jaki sposób osiągnąć efekt żaluzji. To wcale nie jest takie trudne i poradzisz sobie z tym na kilka różnych sposobów!

 

Spis treści:

  1. Efekt żaluzji na zdjęciu – naucz się panować nad światłem
  2. Czy faktycznie do takiego zdjęcia potrzebna będzie żaluzja?
  3. Samodzielnie wykonana żaluzja
  4. Efekt żaluzji na zdjęciu – skorzystaj z gotowych aplikacji

Efekt żaluzji na zdjęciu – naucz się panować nad światłem

Najważniejszą umiejętnością, jaką musi posiąść każdy fotograf, niezależnie od tego, czy chce zajmować się tym amatorsko, czy na poważnie, jest umiejętne panowanie nad światłem. Nie zawsze jest ono sprzyjające, a zaplanowaną sesję nie zawsze można i warto przekładać tylko z tego powodu. Dobry fotograf powinien wiedzieć, jak wykorzystać dostępne światło do swoich potrzeb i sprawić, że każdy kadr będzie zachwycający. Zwłaszcza wtedy, gdy planujesz fotografie z tak zwanym efektem żaluzji. Z doświadczenia wiemy, że tego typu zdjęcia najlepiej wychodzą przy zachodzie słońca. Padające promienie słoneczne są już łagodniejsze i odpowiednio doświetlają plan. Pomarańczowa, czerwona poświata nadaje efektu romantyczności i daje większe możliwości do działania, ponieważ o wiele łatwiej manewruje się takim światłem, niż na przykład tym ostrym, z którym spotkać się można w samo południe. Jeśli masz w planach stworzyć efekt żaluzji na zdjęciu, koniecznie w pierwszej kolejności przetestuj właśnie po południowe słońce.

Czy faktycznie do takiego zdjęcia potrzebna będzie żaluzja?

Już na samym początku wspomnieliśmy o tym, że istnieje kilka skutecznych sposobów na zrobienie tego typu zdjęcia. Jeden z nich zakłada faktyczne wykorzystanie żaluzji. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz posiadać żaluzję zamontowaną na swoim oknie. Sam koszt żaluzji nie jest wysoki i wygodniej ci będzie, jeśli na potrzeby fotografii zamontujesz ją w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Na przykład tak, aby twój model za plecami miał gładką ścianę. W ten sposób unikniesz nieestetycznego załamywania się światła i uzyskany przez ciebie efekt będzie jeszcze lepszy. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwe źródła światła. Jeśli chcesz wykorzystać słońce, wtedy dobrze byłoby, żeby ściana umiejscowiona była prostopadle do okna. Odpowiednio ustawiona żaluzja sprawi, że na pozującej ci osobie pojawią się charakterystyczne cienie. Teraz wystarczy jedynie, że ustawiasz odpowiedni kontrast i głębie w swoim aparacie cyfrowym, a zdjęcie na pewno wyjdzie magiczne i jedyne w swoim rodzaju.

Samodzielnie wykonana żaluzja

Oczywiście wiadomo, że praca fotografa wymaga sporo kreatywności i właśnie z tego powodu chcemy podpowiedzieć ci, że nie zawsze musisz korzystać z kosztownych rozwiązań, aby uzyskać rezultaty, które cię zachwycą. Jednym ze sposobów na wykonanie zdjęcia z efektem żaluzji jest właśnie... samodzielne jej wykonanie! Do tego potrzebny ci będzie spory kawałek kartonu, ołówek i nożyczki. Brzmi prosto, prawda? Ułóż karton na płasko i naszkicuj na nim otwory, które imitować będą właśnie klasyczną żaluzję. Następnie wytnij precyzyjnie otwory, pamiętając o tym, że całość powinna być prosta, jak najbardziej symetryczna, ponieważ ewentualne niedociągnięcia mogą być widoczne właśnie na końcowej fotografii. Ustaw lampę, najlepiej ledową i z ciepłym światłem tak, aby promienie światła przechodziły przez wykonaną żaluzję. Na tle gładkiej ściany postaw swojego modela i działaj! Takie fotografie na pewno będą bardzo oryginalne. Możesz wykonać je zarówno w kolorze, jak i w czerni i bieli. W tym drugim wydaniu na pewno będą skrywały w sobie pewną dozę tajemniczości, która często przypada do gustu obserwatorom.

Efekt żaluzji na zdjęciu – skorzystaj z gotowych aplikacji

Pamiętaj, że aby uzyskać tego typu zdjęcie, tak naprawdę nie potrzebujesz nawet żaluzji, ani nawet lampy... Jak to możliwe? Obecnie istnieje tak wiele możliwości, że bez trudu możesz nałożyć efekt żaluzji na zdjęciu poprzez aplikację. Takie efekty proponuje sporo nowoczesnych, znanych aplikacji. Dodatkowo możesz dopuścić się małego fotomontażu, czyli całkowicie samodzielnie i od podstaw umieścić taki efekt na fotografii, dopasować cienie, kolorystykę i głębie. Cały proces zajmie ci nie dłużej, niż kilkanaście minut, a rezultat będzie tak samo dobry, jak w przypadku zaaranżowanego zdjęcia. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązania zarezerwowane są głównie dla fotografów amatorów.

Każdy fotograf doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są prawidłowo dobrane akcesoria fotograficzne. Zwracaj uwagę nie tylko na ich jakość, ale także na ich specyfikację. Jeśli szukasz tych niezawodnych i dopasowanych do tego aparatu, koniecznie zapoznaj się z naszą aktualną ofertą.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium