fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak pracować tylko i wyłącznie z naturalnym światłem?

Jak pracować tylko i wyłącznie z naturalnym światłem?

Trzeba pamiętać, że fotografia to przede wszystkim sztuka manipulowania światłem. Każdy doświadczony specjalista doskonale, wie jak nad nim zapanować. Jednak sprawa jest dużo prostsza, kiedy pracujemy w studio fotograficznym. Sztuczne oświetlenie ułatwia i daje zdecydowanie większe pole do manewru. Wyzwanie stanowi światło naturalne, dlatego pokażemy Ci, co zrobić, by dobrze je wykorzystać.

Spis treści:

  1. Co należy rozumieć przez światło naturalne w fotografii?
  2. Zapanuj nad ekspozycją
  3. Skup się na barwie i plastyce danego światła
  4. Poznaj odpowiedni kierunek padania światła
  5. Wybieraj odpowiednie pory dnia na fotografowanie

Co należy rozumieć przez światło naturalne w fotografii?

Bierzemy pod uwagę głównie światło słoneczne, lecz nie tylko. Naturalne źródło światła może generować zarówno księżyc, jak i gwiazdy. Do tego burza, szalejące błyskawice czy w ekstremalnych sytuacjach wybuch wulkanu. Warto zaopatrzyć się w światłomierz fotograficzny. Światło naturalne wykorzystujemy najczęściej przy nietuzinkowych portretach, zjawiskowych pejzażach lub podczas wykonywania zdjęć leśnym stworzeniom. Zazwyczaj jednak uwzględniamy promienie światła słonecznego, które jest niezwykle zmienne. Kiedy mamy do czynienia z bezchmurną pogodą, słońce owocuje ostrym punktowym światłem, warto fotografować w cieniu, by uzyskać gładki, płaski efekt. Natomiast, gdy zauważymy chmury, samoistnie stworzą się cienie bądź półcienie.

Zapanuj nad ekspozycją

Chodzi tutaj o to, by dostosować wskazane parametry ekspozycji do obecnego stopnia natężenia światła. Stopień uzależniony jest od wielu czynników takich jak warunki pogodowe, pora dnia czy lokalizacji, w której chcemy wykonywać ujęcia. Dzięki ustawieniu wartości przysłony, czasu otwarcia migawki, a także czułości otrzymujemy pożądanie oświetlony kadr. W sytuacji, gdy brakuje nam światła zastanego, należy ustawić zdecydowanie dłuższy czas naświetlania, szerzej otworzyć przysłonę bądź zwiększyć wartość ISO. Każde z ustawień ma swój negatywny skutek pod postacią szumów czy obniżenia jakości zdjęcia, dlatego trzeba je odpowiednio skorelować.

Skup się na barwie i plastyce danego światła

Ze względu na różnorodną temperaturę barwową światła naturalnego znowu otrzymujemy rozmaite efekty. Światło słoneczne ujrzane w samo południe posiada bardzo wysoką temperaturę barwową, co skutkuje oświetleniem, mającym niebieskawe zabarwienie. Z kolei te cieplejsze warianty światła pod postacią niższej temperatury barwowej odnotujemy przykładowo po wschodzie słońca lub tuż przed nim. Warto więc eksperymentować, aby uzyskać nietuzinkowe ujęcia w naturalnym świetle.

Poznaj odpowiedni kierunek padania światła

Jest to coś o czym nie mówi się wiele, a zdecydowanie jest to błąd, ponieważ kierunek padania światła to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii podczas fotografowania. Odpowiednie ustawienie fotografowanego obiektu, jak i fotografa, może zmienić dosłownie wszystko i warto o tym pamiętać! Nawet przy naturalnym świetle rozróżnić można kilka opcji jego padania. Jest to światło padające z przodu, z tyłu, boku czy też z góry, na przykład w bardzo słoneczny dzień w samo południe, gdy słońce znajduje się centralnie u góry. Okazuje się, że światło przednie nie jest najlepszym rozwiązaniem, choć na pewno niejedna osoba właśnie tak była ustawiana do zdjęć. Naturalne światło, które pada bezpośrednio na obiekt z przodu, sprawia, że całość może wydawać się płaska, a w niektórych przypadkach nawet prześwietlona. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się światło tylnie, ale tutaj pojawia się jeden znaczący problem, a mianowicie taki, że jest to światło najmniej plastyczne, którego ekspozycja bywa czasami naprawdę skomplikowana. To dlatego najczęściej praktykowana jest przez osoby doświadczone, które doskonale wiedzą, jak pracować ze światłem każdego typu.

Wybieraj odpowiednie pory dnia na fotografowanie

Nie jest tajemnicą to, że w ciągu dnia światło znacząco się zmienia. Zmienia się jego kąt padania, jego plastyczność czy nasycenie. Są to oczywiście także zmiany, które zależne być mogą od danej pory roku. To dlatego warto obserwować pogodę każdego dnia i na tej podstawie dobierać najlepszy moment na fotografowanie. Zdecydowanie najlepsze efekty przyniesie robienie zdjęć o zachodzie słońca. Zwłaszcza w pogodne dni, gdy przy zachodzie słońca barwy stają się czerwono-pomarańczowe i cały horyzont prezentuje się wręcz wyjątkowo. W takich warunkach można wykonać świetne zdjęcia bez potrzeby doświetlania. Zarówno portrety, jaki i zdjęcia krajobrazowe. Możliwości jest naprawdę wiele!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium