biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak przechowywać zdjęcia?

Jak przechowywać zdjęcia?

Zdjęcia rodzinne to nieraz i całe dziesiątki lat wspomnień. Tragedią byłoby je utracić, dlatego też mimo powszechnej cyfryzacji coraz częściej wywołujemy zdjęcia i kolekcjonujemy je bezpiecznie w albumach, zamiast na kartach pamięci. Choć sprzęt uchodzi za bardziej zawodny, i zdjęcia fizyczne, niewłaściwie przechowywane, mogą ulec uszkodzeniu. Jak więc się przed tym ochronić?

Spis treści

  1. Wywołane fotografie – co na nie wpływa?
  2. Bezpieczne sposoby na przechowywanie zdjęć
  3. Kilka praktycznych porad

Wywołane fotografie – co na nie wpływa?

Nie tylko sam czas działa destrukcyjnie na zdjęcia fizyczne. Destrukcyjne są dla nich przede wszystkim wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne: od zbyt wysokiej temperatury po słońce czy wilgoć. Dobrze wentylowane pomieszczenie z powietrzem obiegowym zwalcza rozwój pleśni i innych szkodliwych substancji organicznych, które z łatwością pojawią się na zdjęciach, jeśli tylko dotrze do nich wilgoć. Natomiast zbyt wysokie natężenie światła sprawi, że zdjęcia po prostu zaczną blednąć, to samo zresztą dzieje się przy zbyt wysokiej temperaturze, dlatego niewskazane jest przechowywać zdjęcia w pobliżu kominków czy kaloryferów. Im chłodniej i ciemniej – tym lepiej!

Bezpieczne sposoby na przechowywanie zdjęć

Do najpopularniejszych metod przechowywania należą, oczywiście, albumy – czy to na zdjęcia wklejane, czy wkładane do folijek. Drugie rozwiązanie, choć nie jest tak efektowne, może być bardziej efektywne, jeśli chodzi o poziom zabezpieczenia zdjęć, na przykład wtedy, gdy coś rozleje nam się w ich pobliżu. Gros osób przechowuje zdjęcia także w pudełkach, na przykład po butach, te jednak również nie są wodoodporne, niemniej sztywny karton zabezpieczy je przed uszkodzeniami mechanicznymi, przynajmniej na czas przejściowy, zanim znajdziesz czas na organizację rodzinnego albumu. Pamiętaj jednak, by takiego pudełka nie chować na strychach, w piwnicach czy garażach, gdzie warunki, w tym temperatura i wilgotność powietrza, zmieniają się w zależności od pory roku. Zadbaj o to, by nie miały do niego dostępu dzieci bądź zwierzęta domowe.

Kilka praktycznych porad

Jeśli trzymasz zdjęcia w kartonowych pudełkach, zadbaj o to, by miały w nim trochę „luzu” zarówno po bokach, jak i od góry – upchanie zbyt wielu zdjęć w jednym pudełku będzie narażało je na wygniecenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Zdjęcia nie lubią do siebie ściśle przylegać, ale dopóki leżą płasko, mogą być położone jedno na drugim. Natomiast jeśli chcesz przechowywać je w albumie, zadbaj o to, by były to albumy o bezkwasowych folijkach bądź przekładkach. Jeśli wybierzesz album ich pozbawiony, zdjęcia z czasem mogą się do siebie przykleić (lub przykleją się do folijki, w którą je wsuniesz – o ile wykonana jest z kwasowego materiału). Jakich materiałów należy szukać? Postaw na poliester, polipropylen lub polietylen. Pamiętaj, że w ofercie Fotoformy znajdziesz duży wybór tylko bezpiecznych albumów wysokiej jakości.

Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium