
Zdjęcia z dymem – jak zrobić?
Efekty specjalne na fotografiach zawsze robią wrażenie. Nie zawsze jest ono pozytywne – odbiorca czasami może odczuwać pewnego rodzaju przerost formy nad treścią. Jednym z takich efektów jest bez wątpienia dym. Postaramy się pokazać Wam bezpieczne sposoby, dzięki którym jego nieprzewidywalność będzie nie tylko okiełznana, ale również interesująca na zdjęciach.
Spis treści:
- Zdjęcia z dymem – efekt jedyny w swoim rodzaju
- Jak zrobić dym do zdjęć w domowych warunkach?
- Zdjęcia z dymem – ustawienia techniczne aparatu
- Jakie tło wykorzystać do zdjęć z dymem?
Zdjęcia z dymem – efekt jedyny w swoim rodzaju
Zdjęcia z dymem nie są łatwe do uzyskania. Przede wszystkim dym jako zjawisko charakteryzuje się brakiem kontroli, przez co trudniej stworzyć nam odpowiednie ujęcie. Dlaczego pomimo tego, fotografowie na całym świecie tak chętnie korzystają z tego zabiegu?
Ponieważ jest on jedyny w swoim rodzaju. Nie ma tutaj wielkiej filozofii, wystarczy spojrzeć na jedno z wielu ujęć dostępnych w internecie. Czuć w nim niesamowitą energię oraz dynamikę, która siłą rzeczy wyzwala emocje. W wielu przypadkach mamy wrażenie, że jest to robota programu komputerowego. Oczywiście, w niektórych przypadkach faktycznie tak jest, jednak nie zawsze. Sposobów na stworzenie tego typu niezwykłego dynamizmu jest wiele, a efekt po prostu zachwyca odbiorcę.
Warto również wspomnieć o dużej liczbie praktycznych zastosowań. Poza samą fotografią oraz wysoką jakością, można wykorzystać go do ujęć rozmaitych produktów. Doskonale wiemy, z czym się kojarzy dym. Ogień można podłożyć – w przenośni, niekoniecznie dosłownie – pod wiele różnych kampanii. Na pierwszym miejscu świetnie sprawdzi się w kulinariach przy nieco ostrzejszych przyprawach lub produktach, na przykład dominujących w kuchni tajskiej. Sesja zdjęciowa z dymem doskonale sprawdzi się do orientalnego ramenu lub pad thaia, jeżeli chcemy w ciekawy sposób zaprezentować go swoim klientom. To tylko jeden przykład z brzegu, jeżeli chodzi o wykorzystanie dymu w fotografii.
Jak zrobić dym do zdjęć w domowych warunkach?
Czy trzeba koniecznie rozpalać wielkie ognisko w swoim salonie, aby móc uzyskać docelowy efekt? Nie można i zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania. Szczególnie że są inne, zdecydowanie łatwiejsze.
Zanim jednak zaczniecie, przygotujcie przestrzeń we właściwy sposób. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o aspekty techniczne, które najczęściej kojarzą nam się z fotografią. Warto również zwrócić uwagę na otwarte okna i drzwi. My możemy nie zwrócić nawet uwagi na drobny przeciąg, jednak całe ujęcie może być przez to zepsute.
Jak zrobić dym do zdjęć? Wszystko zależy od tego, na jak dużym kadrze chcemy się skupić. Przy mniejszych produktach wystarczy malutkie kadzidło. Jest ono dostępne za zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście złotych w wielu sklepach. Przy większych powierzchniach to może nie wystarczyć. Dużą popularnością cieszy się suchy lód, który wykorzystuje się w wielu różnych sytuacjach – od efektownego dodatku do drinków, aż po stworzenie chmury na parkiecie podczas pierwszego tańca.
Zaznaczamy, aby stosować bezpieczne i sprawdzone metody. Internetowe fora pełne są dość dziwnych i mało rozsądnych pomysłów, które mogą skończyć się tragicznie.
Zdjęcia z dymem – ustawienia techniczne aparatu
Aby uzyskać zdjęcia z dymem jak najwyższej jakości, powinniśmy również odpowiednio posługiwać się naszym sprzętem. Ustawienia aparatu mogą być decydujące, jeżeli chodzi właśnie o tego typu fotografie.
Podobnie jak w przypadku większości doskonale znanych trików z fotografią produktową, ustawiamy przysłonę na jak najwyższą wartość. Dlaczego? Ponieważ dym może się rozejść na różne kierunki. Nam zależy na tym, aby był on jak najlepiej widoczny i wyeksponowany na danej fotografii. W ten sposób osiągniemy ten cel.
Warto również wspomnieć o naświetleniu z samego aparatu. Jeżeli chcemy, aby dym był odpowiednio naświetlony, powinniśmy postawić na granice czasu synchronizacji lampy oraz aparatu, dzięki czemu światło zamrozi ruch dymu.
Jakie tło wykorzystać do zdjęć z dymem?
Tutaj sprawa wydaje się dość oczywista – czerń doskonale podkreśla moc oraz energię, jaką daje nam dym. W jaki sposób wykorzystać światło w momencie, w którym nie mamy pod ręką ciemnego aksamitu do stworzenia światłochłonnej powierzchni?
Otóż bardzo pomoże nam w tym wspomniana przesłona w aparacie. W jaki sposób? Poprzez skupienie obiektywu na jednym obiekcie, w tym przypadku będzie to dym plus opcjonalnie produkt. W takiej sytuacji światło nie będzie odbijać się od tła i nie zobaczymy go na zdjęciu.
Warto także wykorzystać dodatkowe lampy do oświetlenia produktu pod różnym kątem. Jeżeli nie będzie ono oświetlać ściany, która służy nam jako tło, jesteśmy w stanie bez problemu stworzyć fantastyczne ujęcie produktu z czarnym tłem. Oczywiście nie w każdych warunkach będzie możliwe stworzenie idealnej czerni. Z tego względu przy fotografiach z dymem warto delikatnie zmienić parametry już wykonanego zdjęcia w programie graficznym.
Poszukujesz sprawdzonego sprzętu fotograficznego? Poznaj nasze profesjonalne lustrzanki.