fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Perspektywa w fotografii – jak zrobić zdjęcie z perspektywą?

Perspektywa w fotografii – jak zrobić zdjęcie z perspektywą?

Przy okazji wykonywania rozmaitych zdjęć na początku naszej przygody nie zdajemy sobie sprawy z podstawowych założeń. Nie są one wcale skomplikowane, a taka wiedza może nam znacząco pomóc w momencie, w którym chcemy zmienić dobre ujęcie w fantastyczne. Z pewnością odpowiednia perspektywa pozwoli nam na wyłapywanie zdecydowanie lepszych kadrów pod kątem estetycznym.

 

Spis treści:

  1. Perspektywa w fotografii – podstawowe informacje
  2. Jakie są rodzaje perspektywy w fotografii?
  3. Perspektywa – fotografia portretowa
  4. Jak zrobić zdjęcie z perspektywą?

 

Perspektywa w fotografii – podstawowe informacje

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto wyjaśnić, czym jest perspektywa. W fotografii działa ona dość podobnie jak w codziennym życiu. Nasze oczy dostosowują się do danych warunków i automatycznie zmniejszają lub zwiększają dane obiekty. Jeżeli widzimy osobę na tle budynku, wtedy nasza podświadomość decyduje o ich rozmiarach. Oczywiście budynek jest większy od osoby w takiej sytuacji. Przy odpowiedniej perspektywie możemy jednak nieco oszukać nasze oko tak, abyśmy osiągnęli zamierzony efekt.

Przede wszystkim chodzi o podkreślenie rozmiarów obiektu. Za pomocą właściwego kadru możemy sprawić, że dany obiekt jest większy lub mniejszy, a także uwypuklić jego najbardziej istotne zalety lub wady. Przy nieco większym doświadczeniu możemy nie tylko skupiać się na ujęciach, ale również wykorzystywać sprzyjające z, nomen omen, perspektywy fotografa.

Jakie są rodzaje perspektywy w fotografii?

Jeżeli chodzi o rodzaje perspektywy w fotografii, warto skupić się na kilku najbardziej istotnych, które wykorzystuje się na co dzień. Są to świetne rozwiązania dla amatorów, które z czasem wejdą nam w krew i zdecydowanie łatwiej będziemy w stanie podejść do rozmaitych ujęć.

Równolegle ułożone tory kolejowe nigdy się nie spotkają. A jednak na niektórych ujęciach może wydawać się nam, że jest to po prostu nieuniknione. Tak właśnie na naszą wyobraźnię działa perspektywa liniowa. Dwie równoległe linie wydają się do siebie zbliżać w oddali.

Warto także wspomnieć o wykorzystaniu jednego lub wielu punktów. Perspektywę jednopunktową możemy osiągnąć podczas uwiecznienia stania na moście. Poszukujemy punktu zbiegu, którego nie jesteśmy w stanie dostrzec, a jednak ze względu na stale zmniejszający się obiekt w oddali mamy wrażenie, że go znajdziemy. Perspektywa wielopunktowa z dwoma lub trzema punktami zbiegu działa na analogicznej zasadzie, jednak wykorzystuje się do jej celu kilku punktów zbiegu. Świetnym przykładem jest spojrzenie na szczyt wysokiego budynku. Ściany, chociaż są ułożone pod kątem prostym względem ziemi, w naszych oczach zaczynają się ze sobą zbiegać.

Jak widać, istnieje wiele różnych perspektyw, do uwiecznienia których bardzo często wymagane są rozmaite akcesoria. Sklep internetowy z aparatami fotograficznymi świetnie sprawdzi się w wielu różnych wariantach i nawet najbardziej wymagające osoby znajdą w nim to, czego szukają.

Perspektywa – fotografia portretowa

Czy w portretach także występuje perspektywa? Fotografia portretowa oczywiście w dużej mierze opiera się właśnie na tym aspekcie. W zdecydowanej większości będziemy musieli wybrać jedną, która będzie najlepiej pasować do danego ujęcia. Jeżeli mówimy stricte o portretach, powinniśmy skupić się przede wszystkim na trzech rodzajach perspektywy:

  • naturalna – jak sama nazwa wskazuje, to właśnie z nią najczęściej obcujemy na co dzień. Obiektyw znajduje się na wysokości twarzy danej osoby. Świetnie sprawdza się w momencie, w którym nie chcemy za bardzo zaburzać perspektywy odbiorcy. W zdecydowanie najmniejszym stopniu uwypukla najbardziej istotne detale;
  • żabia – robimy zdjęcie od dołu. Z tej perspektywy możemy osiągnąć wiele pożądanych efektów. Między innymi wydłużamy nogi modela lub modelki, dzięki czemu sylwetka wygląda na bardziej wyszczuploną. Warto jednak pamiętać o głównej wadzie takiego rozwiązania dla odbiorcy. Bardzo często może być on przytłoczony, ponieważ osoba na portrecie patrzy na niego z góry;
  • ptasia – robimy zdjęcie od góry. Przy portretach jest ona zdecydowanie rzadziej stosowana, jednak w przypadku chęci optycznego skrócenia sylwetki sprawdzi się doskonale. Również poleca się ją dla osób z bardzo wysokim czołem.

Warto zaznaczyć najważniejszą rzecz, jeżeli chodzi o fotografię dziecięcą. Naturalnie chcemy robić zdjęcia naszym pociechom z perspektywy ptasiej, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Ich ciało wygląda wtedy bardzo nieproporcjonalnie, ze zbyt dużą głową oraz optycznie skróconymi kończynami. Należy pochylić się i wykonać zdjęcie z naturalnej perspektywy, ale dziecka – nie naszej.

Jak zrobić zdjęcie z perspektywą?

Nie ma jednej odpowiedzi na to, jak zrobić zdjęcie z perspektywą. Z pewnością metoda prób i błędów będzie tutaj dobrym, czasami wręcz niezbędnym rozwiązaniem. Warto poza powyższymi wskazówkami skupić się dodatkowo na kadrowaniu. To właśnie dzięki temu zabiegowi możemy czasami jeszcze bardziej skupić odbiorcę na efekcie, który docelowo chcemy uzyskać.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium