fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak ustawić światło do zdjęcia?

Jak ustawić światło do zdjęcia?

Fotografia bez światła nie istnieje. To podstawa i fundament każdego dobrego zdjęcia. Dzięki odpowiedniemu światłu możesz zrobić piękne, ostre zdjęcie, które przykuję uwagę. W tym artykule opowiemy Ci o świetle i podpowiemy, co zrobić, aby było Twoim przyjacielem. Sprawdź!

Spis treści:

  1. Rodzaje światła w fotografii
  2. Światło miękkie i ostre
  3. Jak fotografować, gdy jest pochmurno lub ciemno w pomieszczeniu?
  4. Pamiętaj o balansie bieli
  5. Jak gospodarować światłem w zdjęciach portretowych?

Rodzaje światła w fotografii

Światło w fotografii to pojęcie kryjące w sobie wiele teorii, praktyki i tajemnicy. Możemy podzielić je na kilka rodzajów ze względu na źródła pochodzenia. W fotografii wyróżniamy:

Światło zastane – jak sama nazwa wskazuje to światło obecne w danym miejscu, w które fotograf nie ingeruje. Światło zastane może być zarówno naturalne, jak i sztuczne

Światło dodane – to światło stworzone przez fotografa przy użyciu odpowiednich akcesoriów fotograficznych takich jak blendy, reflektory, parasole, lampy studyjne lub lampy błyskowe

Światło mieszane – z tego rodzajem światła mamy do czynienia, kiedy łączymy różne rodzaje światła wymienione wyżej. Może to być naturalne światło wpadające do pomieszczenia w połączeniu z lampą studyjną.

Światło miękkie i ostre

Oprócz światła zastanego, dodanego i mieszanego wyróżniamy światło miękkie i ostre.

W przypadku naturalnego światła miękkie światło będzie w przypadku, gdy nie będzie ono padać bezpośrednio na fotografowany obiekt. Jako przykład posłużmy się słońcem. Z miękkim światłem słonecznym spotkamy się wtedy, gdy na przykład pada zza chmur lub jest rozproszone softboksem, płótnem lub dyfuzorem. Fotografowany obiekt, na który pada miękkie światło, ma łagodniejsze rysy i brak mocnych cieni. Większość najlepszych fotografii plenerowych powstaje z wykorzystaniem miękkiego naturalnego światła. Ostre światło jest również zwane twardym

Z twardym światłem mamy do czynienia jeśli fotografowany obiekt oświetla bezpośrednio światło słoneczne lub sztuczne źródło światła takie jak lampa. Cechy charakterystyczne tego rodzaju światła to wyraziste, mocno zarysowane cienie oraz krawędzie z odznaczającym się kontrastem. Wielu fotografów ma problemy z okiełznaniem tego rodzaju światła. Jest ono często przez nich niepożądane i nielubiane. Dotyczy to zwłaszcza fotografowania ludzi. Cienie i duże kontrasty uwydatniają niepożądane wady takie jak blizny, zmarszczki i inne mankamenty urody. Twarde światło powoduje również brzydkie cienie na twarzy. Jednak twarde światło ma nie tylko wady. Jest często pożądane w fotografii kulinarnej. Powoduje również, że fotografie ma ją w sobie więcej dramatyzmu i mogą bardziej przyciągnąć uwagę odbiorców. Kontrastowe światło sprawdzi się też w fotografii przyrody. Oświetlone twardym światłem kwiaty przyozdobione kropelkami rosy będą pięknie się prezentować.

Jak fotografować, gdy jest pochmurno lub ciemno w pomieszczeniu?

Jak fotografować w ciemniejszych pomieszczeniach i w pochmurne dni? Czy można użyć do oświetlenia zwykłych żarówek? Może to być zły pomysł. Żółte światło żarówek sprawia, że zdjęcia będą kiepskiej jakości, mało atrakcyjne i możesz mieć problemy ze złapaniem odpowiedniej ostrości. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Fotografując w domu nawet w pochmurny dzień ustaw fotografowany obiekt jak najbliżej naturalnego źródła światła. Aby sprawić, że światło nie będzie padało z jednej strony, to warto ustawić blendę, która doda nieco światła od drugiej strony. Teraz pora zająć się parametrami aparatu. Koniecznie korzystaj z manualnego trybu i dobierz tak ustawienia, aby do obiektywu dopływało jak najwięcej światła. Zwiększ ISO, ale uważaj, bo jeśli przesadzisz, to na zdjęciu pojawi się brzydkie ziarno. W drugiej kolejności otwórz maksymalnie przesłonę, ale pamiętaj, że może to sprawić, że tło będzie bardziej rozmyte. Pamiętaj również o wydłużeniu czasu naświetlenia. Poprawi to jakość zdjęcia, ale pod jednym warunkiem. Aparat musi być stabilny. Wszelkie drgania spowoduje kiepską jakość i brak ostrości. W takim wypadku najlepiej korzystać ze statywu lub odpowiedniego gimbala.

Pamiętaj o balansie bieli

To kolejna bardzo istotna kwestia, która wpływa na jakość zdjęcia. Balans bieli, to najprościej mówiąc, równoważenie bieli, aby na zdjęciu była biała, a nie żółta lub niebieska. Jeżeli nie posiadasz miernika natężenia światła, to będziesz musiał nieco czasu spędzić na odpowiednim ustawieniu światła. Prawidłowe ustawienie balansu bieli sprawia, że zdjęcia wyglądają naturalnie, a ich sposobu prezentacji jest podobny do tego, jak rejestruje obrazy ludzkie oko. Robiąc zdjęcia, warto dużo eksperymentować z balansem bieli, bo tylko tak staniesz się ekspertem.

Jak gospodarować światłem w zdjęciach portretowych?

Robiąc portrety, można je oświetlić na wiele różnych sposobów. W tym akapicie mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Fotografując portrety na pewno używasz softboxa. Dobry sposobem na lepszą jakość zdjęcia jest ustawienie softboxa pod kątem 45 stopni. Jeszcze lepsze doświetlenie uzyskasz gdy użyjesz dwóch softboxów pod kątem 45 stopni. Jeżeli chcesz ładnie doświetlić twarz, ale jednocześnie wyeksponować cienie pod nosem i podbródkiem to zastosuj softbox skierowany od góry.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium