biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak wybrać lornetkę?

Jak wybrać lornetkę?

Wybierasz się na wycieczkę do lasu albo w góry? Chcesz poznać nowe miejsca i mieć wgląd w szczegóły? Lubisz patrzeć w dal i wiedzieć, jak wygląda szlak, którym podążasz? Lornetki sprawdzają się w wielu sytuacjach. Aby jednak skorzystać z ich funkcjonalności w pełni, musisz sięgnąć po odpowiednią lornetkę. Dziś podpowiemy Ci, na jakie aspekty zwracać uwagę, by wybrać lornetkę Nikon lub innej firmy.

Jakie cechy ma dobra lornetka?

Jak każde inne urządzenie, lornetka ma kilka kluczowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszego modelu. Są to:

  • powiększenie – zapewne zauważyłeś, że lornetki są oznaczane dwiema liczbami, np. 8x32 czy 10x42. Pierwsza liczba to właśnie powiększenie. Jest łatwa do zrozumienia. Patrząc przez lornetkę na dany obiekt, zobaczysz go w powiększeniu odpowiadającym owej liczbie. Przykładowo lornetka 8x32 umożliwi Ci zobaczenie przedmiotu w ośmiokrotnym powiększeniu względem tego, co dostrzeżesz gołym okiem,
  • średnica obiektywu – ten parametr określa druga z liczb przedstawionych wyżej. Średnica podana jest w milimetrach i dotyczy przedniej soczewki. Im większa, tym więcej światła wpada do obiektywu i tym jaśniejszy widzimy obraz,
  • odstęp źrenicy wyjściowej – ta wartość także podana jest w milimetrach. Dowiesz się z niej, na jaką odległość możesz oddalić oko od okularu, by nadal wyraźnie widzieć obraz,
  • pole widzenia (kątowe i liniowe) – dowiesz się dzięki niemu, jak rozległy obszar obejmuje lornetka, a więc ile zobaczysz bez zmieniania jej położenia. Pole widzenia kątowe podawane jest w stopniach kątowych, liniowe zaś w metrach na 1000 m. Przykładowo lornetka mająca 50/1000 m pokazuje obraz o szerokości 50 m oddalony od patrzącego o 1000 m.

Zapamiętaj, że lornetki z dużą średnicą obiektywu umożliwią Ci dobre widzenie szczegółów wieczorem i nocą, lornetki z wysokim kontrastem zapewnią dostrzeżenie obiektu znajdującego się na bardzo jasnym tle, np. niebie, a lornetki o wysokiej rozdzielczości dadzą Ci wgląd w detale, np. upieprzenie ptaka.

Jaką budowę mają lornetki?

Jeśli szukasz lornetki do zabierania w podróże, potrzebna jest Ci lekka. To z kolei wymusza mniejszy rozmiar (i szerokość obiektywu) lub obudowę wykonaną z gorszych materiałów. Zadbaj o to, by lornetka była wodo- i pyłoszczelna. Nie zapomnij, że mała lornetka ma proporcjonalny do rozmiaru korpusu obiektyw. Jeśli wpuszcza mało światła, trudniej będzie Ci dokonywać obserwacji po zmierzchu i przy złej pogodzie.

Nosisz okulary? Koniecznie zwróć uwagę na odstęp źrenicy wyjściowej lornetki! Nie może być mniejszy niż 13 mm, inaczej nie będziesz mógł prowadzić obserwacji bez zdejmowania okularów.

Na koniec – jeśli masz taką możliwość – przystaw lornetkę do oczu. Upewnij się, że okulary lornetki nie uciskają Ci nosa i przylegają do łuku brwiowego. Nawet najlepsza lornetka bowiem przy niedopasowaniu do twarzy przyniesie Ci rozczarowanie.

Zobacz lornetki w Fotoformie i wybierz model dla siebie! Polecamy zwłaszcza lornetki Nikon, które przodują w popularności.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium