biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak wybrać odpowiedni monitor do edycji zdjęć i filmów?

Jak wybrać odpowiedni monitor do edycji zdjęć i filmów?

Matryca monitora do obróbki zdjęć

Gdy monitor ma posłużyć jako narzędzie dla profesjonalisty, odwzorowanie kolorów przez matrycę powinno być maksymalnie zbliżone do tego w jaki sposób, te kolory są następnie reprodukowane- zwłaszcza w druku. W cenie są modele, które w jak najlepszy sposób są w stanie oddać przestrzeń barw Adobe RGB. Matryca, która ma posłużyć do obróbki zdjęć powinna pokrywać więcej niż 99% palety Adobe RGB.

Bitowa głębia kolorów

Jedną z ważniejszych cech monitora przeznaczonego do montażu jest głębia koloru, która wyrażana jest w bitach. Niezbędnym minimum jest monitor 8-bitowy. Coraz więcej kamer pozwala nam na nagrywanie z 10 lub nawet 14-bitową głębią kolorów. Ważne jest by, te kolory mogły pozostać odzwierciedlone na monitorze.

Rozdzielczość obrazu

W przypadku edycji zdjęć i montażu filmów rozdzielczość ma ogromne znaczenie, przekłada się ona na szczegółowość obrazu. Full HD (1920x1080) to niezbędne minimum przy montażu wideo, warto jednak rozważyć kupno monitora z rozdzielczością 4K. Daje to dodatkowe możliwości rozmieszczania elementów na ekranie, a także takie monitory są ostrzejsze, a niektóre z nich posiadają opcje rozdzielania obrazu, umożliwiając pracę na kilku aplikacjach jednocześnie.

Kąty widzenia

Jednym z parametrów, który charakteryzuje jakość panelu są kąty widzenia- im wyższe tym po prostu lepiej. Szerokie kąty widzenia sprawiają, że gdy patrzymy na ekran z boku lub z góry, kolory nie zmieniają się znacznie.

Jaki monitor wybrać?

Jeżeli jesteś specjalistą w swoim fachu musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę główne parametry, takie jak najlepsze możliwe odwzorowanie kolorów, rozdzielczość- najlepiej 4K, która pozwoli widzieć każdy najmniejszy szczegół opracowywanego materiału, doskonałą jasność obrazu. Dzięki temu uzyskasz świetne rezultaty, bez względu na to na jakich materiałach pracujesz. Gdy jednak fotografią lub filmem zajmujesz się hobbystycznie nie musisz przejmować się aż tak wszelkimi technicznymi wymogami, w zupełności wystarczy Ci ekran full HD, z którego też powinieneś być zadowolony.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium