fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak wybrać statyw fotograficzny?

Jak wybrać statyw fotograficzny?

Fotografia krajobrazowa, produktowa, nocna. Zdjęcia architektury i natury. Filmowanie. To przykładowe zastosowania, w których nieodzowny jest statyw fotograficzny. Zapobiega poruszeniom na zdjęciach, zapewnia płynność podczas nagrań i odciąża fotografa. Jak wybrać statyw fotograficzny, by spełnił wszystkie te kryteria? Przekonaj się!

Podstawowe parametry statywu fotograficznego

Statyw fotograficzny dobiera się do rodzaju wykonywanej fotografii, a także posiadanego sprzętu foto. Inny sprawdzi się do zdjęć produktowych (niekiedy wystarczy mały), inny zaś do wykonywania portretów czy rejestrowania krajobrazów. Zawsze jednak bierze się pod uwagę:

  • wagę statywu fotograficznego – niekoniecznie wypływa na udźwig i stabilność; nowoczesne statywy foto mają zaczep do zwiększania obciążenia, co poprawia stabilność podczas fotografowania chociażby w plenerze,
  • wielkość statywu fotograficznego – przekłada się na maksymalną i minimalną wysokość, rozstaw nóg, a także wygodę podczas przenoszenia i czas rozkładania,
  • udźwig statywu fotograficznego – parametr określa, jak ciężki sprzęt utrzyma statyw foto. Zwróć na niego szczególną uwagę, jeżeli fotografujesz lustrzanką z teleobiektywem, zewnętrzną lampą błyskową i innymi dodatkami,
  • materiał wykonania statywu fotograficznego – podstawowe modele wykonywane są z aluminium (tańszego), stali bądź karbonu (trwalszych). Droższe, lecz doskonałe w funkcji statywu podróżnego są akcesoria z włókien węglowych,
  • budowę statywu fotograficznego – do wyboru masz modele klasyczne, statywy miniaturowe, monopody, statywy z nogami złożonymi z kulek... Jest ich wiele.

Który statyw fotograficzny wybrać? – budowa

Najmniejszy wariant do aparatu i kamery, ale również smartfona, to statyw miniaturowy (stołowy). Zajmuje niewiele miejsca i jest lekki. Ma krótkie nogi, zazwyczaj o stałej długości. Przysługuje się np. fotografom produktowym. Jest wskazany do podtrzymywania sprzętu lekkiego, więc raczej aparatu kompaktowego niż rozbudowanej lustrzanki. Przykład statywu mini to Slik Multi 3x4.

[product id="11703"]

Statyw podróżny to z kolei model o standardowej budowie: tripod z regulowanymi nogami (ale w podróży sprawdzi się też monopod). Wyróżnia go niska waga i wysoka odporność na warunki zewnętrzne. Wykonywany jest z włókna węglowego. Tani odpowiednik składa się z tworzywa sztucznego. Przykład statywu podróżnego to 3 Legged Thing Eclipse Winston.

[product id="5812"]

Statywy tripody można podzielić na uniwersalne i studyjne. Nie różni ich budowa, lecz parametry – studyjne są cięższe i stabilniejsze. Przy okazji droższe. Mają wymienne głowice. Niektóre modele kupuje się bez głowicy na podobieństwo korpusu aparatu bez obiektywu. Jeśli staniesz przed takim zadaniem, wybierz płynną głowicę kulową, ponieważ wersja 3D wyposażona jest w pokrętła, którymi trzeba manewrować z osobna, by zmienić ułożenie w każdej z trzech płaszczyzn. Przykład statywu tripodu to Manfrotto BeFreeb GT Carbon.

[product id="5964"]

Interesującym połączeniem statywu miniaturowego i tripodu są modele mające nogi nieregulowane pod względem długości, lecz giętkie, złożone z kulek. Tego typu statywy mini wykorzystuje się zwłaszcza podczas robienia zdjęć z nietypowych perspektyw. Można je bowiem owinąć dookoła lampy, drzewa, latarni, słupa... Przykład statywu miniaturowego to Joby Gorillapod 500.

[product id="4864"]

Alternatywą wobec tripodu jest statyw monopod, a więc mający tylko jedną nogę. Nie zapewnia stabilizacji sam w sobie – trzeba go podtrzymywać ręką. Jest mobilny i szybki do "rozłożenia" (ustawienia). Umożliwia błyskawiczną reakcję na zastane wydarzenia. Przyjmuje formę albo prostej tyczki, albo nogi z niewielką podstawą. Przykład monopodu to Benro S.

[product id="11385"]

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium