biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak wycenić sesję zdjęciową? Najważniejsze kwestie

Jak wycenić sesję zdjęciową? Najważniejsze kwestie

Wycenianie własnej pracy bywa bardzo trudne. Zwłaszcza na samym początku swojej zawodowej drogi, gdy nie zna się jeszcze tak dobrze rynku i rządzących nim praw, a do tego nie posiada się niezbędnego doświadczenia. Fotograf najczęściej działa w ramach własnej działalności gospodarczej, co generuje dodatkowe koszty, które powinny zostać wzięte przez niego pod uwagę przy wycenie swojej pracy. My podpowiadamy, jakie inne kwestie odgrywają tutaj istotną rolę.

Spis treści:

  1. Jak wycenić sesję zdjęciową? Pomyśl o swoim sprzęcie fotograficznym
  2. Wycena sesji zdjęciowej a roczne zarobki
  3. Wycena sesji zdjęciowej na podstawie ilości zdjęć
  4. Rodzaj sesji zdjęciowej i odległość od miejsca zamieszkania
  5. Koszt sesji w przypadku dalszego wykorzystania zdjęć
  6. Jak wycenić godzinę pracy fotografa?

Jak wycenić sesję zdjęciową? Pomyśl o swoim sprzęcie fotograficznym

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że sprzęt, którego używa się podczas sesji zdjęciowych, po czasie ulega eksploatacji. Jeśli korzysta się z profesjonalnego aparatu i obiektywu, w które sporo się zainwestowało, normalnym jest oczekiwać, że wynagrodzenie za sesję pokryje przynajmniej ich użycie + dodatek za czas i pracę fotografa. Oczywiście mówimy o początku kariery, ponieważ im większe doświadczenie i renoma, tym bardziej powinna wzrastać cena sesji. Zazwyczaj jednak doświadczeni artyści nie mają problemu z tym, jak wycenić sesję zdjęciową i dokładnie wiedzą, ile kosztuje godzina ich pracy, aby wszystko im się kalkulowało.

Wycena sesji zdjęciowej a roczne zarobki

Osoby, dla których fotografia to jedyne źródło utrzymania, z całą pewnością muszą w przemyślany sposób zaplanować swój budżet, aby nie być stratnym i mieć z czego żyć. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się stworzenie listy, w której uwzględni się wszelkie opłaty związane z działalnością, obowiązkowe wydatki związane z utrzymaniem oraz wszelkie przyjemności, które chce się opłacać w najbliższym roku. Przygotowanie takiej rzetelnej listy pozwoli ocenić, na jakim poziomie powinny kształtować się zarobki, a to już pierwszy krok ku temu, aby ustawić stawkę za swoją usługę.

Wycena sesji zdjęciowej na podstawie ilości zdjęć

Należy pamiętać też o tym, że generalnie każdy fotograf działa na własnych zasadach. Jedni po zakończonej sesji oferują 10 obrobionych zdjęć, inni 20, a jeszcze inni 30. Wszystko zależy od fotografa, jego stylu pracy i przyzwyczajeń. Normalne jest jednak to, że im więcej gotowych ujęć oferuje fotograf, tym wyższa będzie cena. Właśnie dlatego niektórzy profesjonaliści ustalają kilka pakietów, które klienci dobierają wedle swoich potrzeb i możliwości. To świetny pomysł na to, jak rozliczać swoje sesje zdjęciowe. Ustalenie pakietów i określenie kwoty za konkretną ilość zdjęć to także dobry sposób na przyciągnięcie nowych klientów, którzy mają możliwość w przejrzysty sposób zapoznać się z ofertą i wybrać pakiet, na który mogą sobie aktualnie pozwolić.

Rodzaj sesji zdjęciowej i odległość od miejsca zamieszkania

Zdarza się tak, że klient zatrudnia na sesję zdjęciową fotografa, który mieszka naprawdę daleko od niego. W takiej sytuacji często pojawia się wątpliwość co do tego, kto powinien zapłacić za dojazd. Najczęściej praktykowane są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest zwrot za dojazd, a drugim doliczenie czasu i kosztu transportu do ogólnej ceny sesji. W tym przypadku dużo zależy również od tego, z jakim rodzajem sesji mamy do czynienia. Sesje na ślubach i sesje poślubne z reguły wyceniane są sporo wyżej, niż klasyczne zdjęcia.

Koszt sesji w przypadku dalszego wykorzystania zdjęć

To bardzo ważna kwestia, o której powinien pamiętać każdy fotograf. Zwłaszcza ten, który nie ma jeszcze zbyt wiele doświadczenia i dopiero zaczyna działać w branży. A o czym mowa? O wykorzystaniu wykonanych zdjęć. Czasami przecież fotograf dostaje zlecenie na sesję komercyjną albo już na początku zaznaczone ma, że wykonane przez jego fotografie będą wykorzystywane do dalszych celów. Na przykład do zamieszczenia na stronie internetowej, w social mediach i klient w pewnym stopniu będzie na nich zarabiał. W takich sytuacjach fotograf musi dbać o ochronę swoich interesów i pamiętać, że sesje komercyjne zawsze są droższe.

Jak wycenić godzinę pracy fotografa?

Zdarza się i tak, że fotograf zostaje zatrudniony na jakieś konkretne wydarzenie. Na przykład, aby robić zdjęcia podczas eventu. W takich przypadkach rozlicza się on na podstawie przepracowanych godzin, a nie wykonanych ujęć. Nie oznacza to jednak, że sam fotograf nie powinien tego sobie wcześniej przekalkulować. Wręcz przeciwnie. Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, ile średnio zdjęć wykona się w godzinę oraz ile z nich faktycznie dostarczy się później zamawiającemu.

Profesjonalny fotograf koniecznie musi posiadać dobrej jakości sprzęt, który pomoże mu tworzyć niepowtarzalne kadry. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem czegoś nowego, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. W naszym sklepie internetowym na pewno znajdziesz niejeden nowoczesny aparat cyfrowy i dopasowany do niego obiektyw.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium