fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak wykonywać portrety?

Jak wykonywać portrety?

Wykonywanie portretów, w przeciwieństwie do innych rodzajów fotografii, zakłada ścisłą współpracę co najmniej dwóch osób. To z kolei sprawia, że robienie zdjęć ludziom wymaga brania pod uwagę aspektów, o których inni fotografowie nie myślą, chociażby jednoczesnego dbania o wyrazistość spojrzenia modela i jakość tła. Jak zatem robić dobre portrety? Przeczytaj i przekonaj się!

Spis treści:

  1. Ustawienie modela do portretów
  2. Ustawienie fotografa do portretów
  3. Warunki sesji portretowej
  4. Portrety – porady
  5. Robienie zdjęć portretowych – istotna rola obiektywów

Ustawienie modela do portretów

W fotografii produktowej ustawiasz przedmiot zdjęcia manualnie. W fotografii przyrodniczej to Ty ustawiasz się w taki sposób, by uchwycić scenę najkorzystniej. A w fotografii porterowej? Trochę tak, trochę tak. Przede wszystkim jako gospodarz powinieneś zadbać o atmosferę na sesji, co na początku może być trudne. Jeśli się stresujesz, nie możesz tego pokazać! Twoją rolą jest rozluźnienie modela do tego stopnia, by nie przybierał pozycji zamkniętej ani nie zaciskał szczęki (nierzadko nieświadomie). Powinien przyjmować pozy naturalne – chyba że wykonujecie specjalne portrety, np. dramatyczne bądź reklamowe – nie zaś takie, jakie według niego są "porterowe".

Jeśli chcesz uchwycić na portretach konkretne uczucia bądź zainscenizować scenę, zaproponuj modelowi zabawę w odgrywanie ról. Zamiast mówić "zrób smutną minę" – każdy rozumie i okazuje emocje inaczej! – poleć mu wczucie się w sytuację osoby, której przydarzyło się coś przykrego.

Ustawienie fotografa do portretów

Zadbałeś o pozę modela? A zatem czas na Ciebie. Stań tak, by model wypełniał kadr. Nie ma potrzeby, by dookoła bohatera zdjęcia znajdowało się mnóstwo wolnej przestrzeni, chyba że fotografujesz "scenę", nie zaś samego "aktora". Ponadto koniecznie zwróć uwagę na oczy – ustaw na nich ostrość. Zazwyczaj to właśnie one stanowią jeden z najważniejszych punktów portretu, zwłaszcza gdy model patrzy w obiektyw. Jeśli woli spoglądać w bok, upewnij się, że na zdjęciu widać tęczówki, a nie same białka.

Jako fotograf powinieneś mieć decydujący wpływ na jakość tła. W studiu jest łatwiej – zawieszasz płótno i gotowe. Na zewnątrz kontroluj, czy w kadrze pojawił się "mistrz drugiego planu", śmietnik, śmieci rzucone na ziemię, torby i kurtki modela położone z tyłu i tak dalej.

Warunki sesji portretowej

Portrety można robić zarówno w studiu i innych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Każdorazowo bardzo ważne jest oświetlenie. Catchlight to źródło światła odbijające się w oczach osoby fotografowanej, dające niesamowity efekt. W jego ramach można wykorzystać np. lampę pierścieniową, która tworzy w tęczówce biały krąg. Pamiętaj też, by wykorzystywać naturalne światło. Umawiaj się na ćwiczenie portretów w dniach, w których pogoda jest ładna, a niebo bezchmurne. Ciągłe chowanie się i wychodzenie słońca zza chmur sprawi, że będziesz musiał nieustannie zmieniać parametry zdjęć.

Niezależnie od miejsca i czasu fotografowania zapomnij o lampie błyskowej wycelowanej w modela. Aby go doświetlić, wykorzystaj blendę albo parasolkę montowaną na lampie.

Portrety – porady

Na koniec weź sobie do serca kilka podpowiedzi.

  • Stosuj podgląd w aparacie, a jeśli masz do dyspozycji mały bezlusterkowiec, wyposaż się w zewnętrzny monitor podglądowy. To da Ci wgląd w detale.
  • Skoro już o detalach mowa, zwracaj na nie uwagę. Zdjęcie mogą zepsuć źle zapięty guzik, ucho wystające spomiędzy włosów, gołąb, który postanowił załapać się na portret.
  • Zrezygnuj z trybów automatycznych na rzecz ustawień manualnych. Testuj parametry, zwłaszcza przysłony. Dzięki niskiej rozmyjesz tło, wyróżnisz bohatera portretu i zminimalizujesz ryzyko skupienia wzorku odbiorcy na niepożądanym elemencie tła,
  • Zanim nauczysz się wykonywać jedno idealne ujęcie w odpowiedniej chwili, używaj trybu seryjnego. W ten sposób wyeliminujesz kadry z przymkniętymi oczami czy grymasami.

Robienie zdjęć portretowych – istotna rola obiektywów

Czy przy robieniu zdjęć portretowych, odpowiedni obiektyw ma znaczenie? Jak najbardziej tak! Oczywiście piękne zdjęcia można zrobić każdym sprzętem, ponieważ większość rzeczy zależna jest od odpowiedniego ustawienia, światła czy emocji modelki. Niemniej jednak dobrej jakości obiektyw będzie tutaj bardzo, ale to bardzo pomocny! Najlepiej jest do tego celu wybierać obiektyw stałoogniskowy. Przede wszystkim doskonale ostrzy on na szczegółach, dzięki czemu będzie można idealnie podkreślić rysy twarzy, mimikę czy cechy charakterystyczne. Oprócz tego zadba on również o estetyczne rozmycie tła. W ten sposób można uzyskać również elegancki, bardzo popularny w ostatnim czasie efekt bokeh, który polega na idealnie rozmytych elementach, które znajdują się za modelką. W ten sposób cała uwaga widza skupiona będzie właśnie na twarzy fotografowanej osoby, a przecież to właśnie o to chodzi w przypadku wykonywania portretów! Ktoś, kto planuje rozwijać się w tym zakresie, na pewno powinien zainwestować w taki sprzęt.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium