biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak zacząć swoją przygodę z fotografią stockową

Jak zacząć swoją przygodę z fotografią stockową

Zawód fotografa jest szalenie ciekawy i daje wiele różnych możliwości, ale warto wiedzieć, w jaki sposób się rozwijać, aby nie zaprzepaścić swoich okazji i potencjału. Wiele osób zajmujących się fotografią, w którymś momencie zastanawia się, w którą stronę warto pójść. Niektórzy decydują się na rozwój w kierunku fotografii stockowej, ponieważ jest ona opłacalna i wykorzystywana w branżach komercyjnych. Często to właśnie w oparciu o zdjęcia stockowe, tworzone są materiały reklamowe. Co więcej, twórcy takich zdjęć oczywiście na nich zarabiają. Dla doświadczonego fotografa tworzenie tego typu kadrów nie stanowi większego problemu i zdjęcia mogą być niemalże produkowane taśmowo.

Spis treści:

  1. Jak zarabiać na fotografii?
  2. Do czego można sprzedawać zdjęcia stockowe?
  3. Jak powinno wyglądać odpowiednie zdjęcie stockowe?
  4. Zdjęcia stockowe telefonem?

Jak zarabiać na fotografii?

Z całą pewnością każdy, kto zajmuje się tą dziedziną, chce również godnie zarabiać. Nie wystarczy więc po prostu zostać fotografem. Trzeba jeszcze wiedzieć, w jakiej branży warto się realizować, jak zdobywać nowe zlecenia i w jaki sposób wykorzystywać swój potencjał do kreowania i tworzenia właśnie w tej branży. Dużo zależy od sposobu pracy danego fotografa. Czy jest to fotograf zatrudniony w studio czy może działa jako freelencer pod własną działalnością? Fotograf zatrudniony na stałe, z reguły nie musi walczyć o zlecenia - są mu one załatwiane regularnie w ramach umowy o pracę czy zlecenie. Fotograf freelancer natomiast odpowiedzialny jest samodzielnie za szukanie potencjalnych klientów i współpracowanie z nimi. W jaki sposób jeszcze można zarabiać na fotografii? Wszystko zależy od specjalizacji, w której się działa. Fotograf może zarabiać, tworząc materiały ślubne, ale i wykorzystując w swojej twórczości drona. Może działać w zakresie reklamy, tylko dla prywatnych klientów, albo tworzyć content na social media. Oprócz tego może sprzedawać swoje kadry, jako fotografię stockową, albo większe dropy. Jeśli są to zdjęcia wyjątkowe i w dobrej jakości, to mogą sprzedawać się pod postacią plakatów.

Do czego można sprzedawać zdjęcia stockowe?

Pomysł ze sprzedażą zdjęć stockowych, z całą pewnością budzi ogromną ciekawość, ale warto jeszcze wiedzieć, gdzie faktycznie można je sprzedać, aby na tym dobrze zarobić i mieć pewność, że będą one mile widziane. Zdjęcia stockowe służą do ilustrowania artykułów, reklam, postów sponsorowanych na social mediach czy biuletynów i ulotek. Można spotkać się z nimi dosłownie wszędzie. Nawet w podręcznikach szkolnych. Z tego powodu można domyślić się, że są one potrzebne w naprawdę dużych ilościach. Najłatwiej jednak będzie je sprzedać nie pod konkretny, wybrany przez siebie projekt, ale przez banki zdjęć. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, w których zdjęcia zamawiane są przez konkretnego klienta. Wtedy tworzy się zdjęcie stockowe zgodne z jego wytycznymi i wtedy faktycznie trafia ono do konkretnego użytku.

Jak powinno wyglądać odpowiednie zdjęcie stockowe?

Skoro już wiadomo, czym są zdjęcia stockowe i w jakich sytuacjach można się zdecydować na ich użycie, warto wiedzieć również, jak powinna prezentować się taka fotografia. W końcu to także jest bardzo istotne, ponieważ w takim przypadku często to zdjęcie jest wizytówką danej usługi lub produktu. Podpowiadamy, na co koniecznie zwracać uwagę, decydując się na zajmowanie się fotografią z tego zakresu. Przede wszystkim zdjęcie powinno być bardzo dobrej jakości. Mile widziane jest to, aby zdjęcie miało przynajmniej 6 Mpix, ale pozytywnym standardem jest zwłaszcza 24 Mpix. Takie zdjęcie sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach i może być wykorzystane na wiele sposobów. Oczywiście na zdjęciu nie może być widocznych żadnych zakłóceń. Fotografie z widocznymi szumami będą od razu odrzucane, jako te o wyjątkowo niskiej jakości. Z reguły nie nadają się one do żadnego przetwarzania. Nie wolno przesadzać też z obróbką. Zdjęcia, które mają zaburzony kontrast, kolory i generalnie widać, że są raczej tworem graficznym, niżeli fotografią, z całą pewnością nie sprawdzą się w fotografii stockowej i zostaną odrzucone. Fotografując należy dodatkowo posługiwać się profesjonalnym oświetleniem. Jeśli tworzy się w studio lub we własnym domu, na pewno warto stawiać na lampę pierścieniową. Doświetli ona nawet najbardziej wymagające elementy fotografii. Warto też, żeby zdjęcie wywoływało pozytywne skojarzenia i nawiązywało do emocji. To podstawa fotografii reklamowej.

Zdjęcia stockowe telefonem?

Czy posługując się tylko i wyłącznie smartfonem, uzyskać można efekt, o jaki nam chodzi o zachwycić swoich odbiorców? Jak najbardziej, ale oczywiście musi to być telefon wysokiej jakości. Nie zawsze na start potrzebne jest inwestowanie w najnowszy aparat fotograficzny z dodatkowymi aparatami, choć z pewnością pozwoli to rozwijać się dalej jako profesjonalny twórca w tej dziedzinie. Na pewno jednak warto zastanowić się nad zakupem solidnego statywu, który pomoże uniknąć drgań.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium