biogo.pl

Szanowni Państwo w związku z dużą ilością zamówień mogą wystąpić 1-2 dniowe opóźnienia w ich realizacji. Dziękujemy za cierpliwość. Pozdrawiamy - zespół Fotoforma

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jakie są rodzaje aparatów fotograficznych?

Jakie są rodzaje aparatów fotograficznych?

Aparaty fotograficzne to szeroka gama produktów, które możemy dopasować do naszych umiejętności, rodzaju fotografii, budżetu czy osobistych preferencji. Światowej sławy producenci wypuszczają na rynek, coraz to bardziej zaawansowane modele powodując, że wybór odpowiedniego sprzętu, nigdy nie był tak prosty. Zanim zdecydujemy się na konkretny sprzęt, warto poznać rodzaje aparatów fotograficznych, ich wady oraz zalety.

Spis treści:

  1. Aparat cyfrowy – co to?
  2. Bezlusterkowce
  3. Lustrzanki cyfrowe
  4. Aparaty kompaktowe
  5. Aparaty studyjne
  6. Aparaty natychmiastowe
  7. Aparaty analogowe

 

Aparat cyfrowy – co to?

Fotografia cyfrowa różni się od tradycyjnej fotografii tym, że utrwalenie obrazu odbywa się w formie cyfrowej, a nie na chemicznym nośniku światłoczułym. Sprzęt różni się konstrukcją, a aparat cyfrowy posiada dodatkowe funkcje, jak nagrywanie filmów i może być wbudowany w inne urządzenie np. smartfon. Choć w dzisiejszym artykule przybliżymy Wam temat aparatów cyfrowych, wspomnimy również o analogach, które wciąż cieszą się ogromną popularnością.

Bezlusterkowce

Bezlusterkowce, jak sama nazwa wskazuje pozbawione są lustra. W takim aparacie możemy swobodnie wymieniać obiektywy, a podgląd wykonanego zdjęcia jest możliwy, dzięki wbudowanemu monitorowi. Jakie są jego zalety? Bezlusterkowce zyskuje swoją popularność, ponieważ są lekkie i poręczne, a jakość zdjęć niczym nie odstaje od profesjonalnych lustrzanek cyfrowych, ponadto są łatwe w obsłudze, posiadają wysoką jakość wideo, nawet w słabszych modelach. Za względu na mały rozmiar, aparaty wyposażone są w słabsze i mniejsze baterie, które szybciej się rozładowują, dlatego warto mieć zapasowy zestaw, jeśli planujesz kupić aparat bezlusterkowy.

Lustrzanki cyfrowe

Lustrzanki cyfrowe to profesjonalny sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych fotografów. Takie aparaty to duża ilość funkcji i trybów manualnych, a więc by w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzebne jest doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza. Jakie są zalety lustrzanek cyfrowych? Nadają się praktycznie do każdego rodzaju fotografii, robią świetne zdjęcia w nocy i w złych warunkach pogodowych, wyposażone są w wizjer optyczny, posiadają duże czujniki, gwarantujące czysty obraz bez poruszeń. Jednak, jak każdy aparat, mają też swoje wady. Są większe i masywniejsze, więc gorzej sprawdzają się w pracy w terenie, są stosunkowo drogie i wymagają dużego know-how.

Aparaty kompaktowe

Aparaty kompaktowe to amatorski sprzęt, prosty w obsłudze i bardzo poręczny. Pozwala każdemu robić piękne zdjęcia, bo naszym zadaniem jest jedynie kliknąć spust migawki. Ponieważ parametry dobierają się samodzielnie, my możemy skupić się wyłącznie na kadrowaniu. Aparat idealnie nadaje się na nasz pierwszy sprzęt oraz do amatorskiej fotografii, ponieważ nie posiadają dużej ilości funkcji i o wiele prościej i przyjemniej robi się nim zdjęcia. Kompakty mają niższą rozdzielczość niż lustrzanki, wolniejsze skupienie oraz ograniczoną liczbę ustawień.

Aparaty studyjne

Aparaty studyjne jak sama nazwa wskazuje, są to aparaty, które wykorzystujemy w studio. Najczęściej używane są przez artystów oraz fotografów pracujących w branży reklamowej. Są ciężkie i posiadają spore gabaryty, dlatego muszą być montowane na statywie. Aparaty studyjne są wielkoformatowe (format klatki przynajmniej 9x12 cm/4x5 cala), zaopatrzone są w wymienne kasety, które przeznaczone są również do innych, mniejszych kliszy oraz kliszy natychmiastowych.

Aparaty natychmiastowe

Aparat natychmiastowy pozwala cieszyć się wydrukowanymi zdjęciami chwilę po ich wykonaniu. Historia tych niezwykłych urządzeń sięga roku 1948, kiedy to firma Polaroid wypuściła swój pierwszy model aparatu natychmiastowego. Z czasem fotografia cyfrowa wyparła fotografię analogową, a aparaty natychmiastowe straciły na zainteresowaniu kupujących. Po kilkunastu latach nieobecności na rynku powróciły i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Aparaty analogowe

Aparaty analogowe to sprzęt przeznaczony dla osób, które w fotografii szukają klimatu i swoistej magii. Po analogi sięga się raczej z sentymentu lub z ciekawości. Zdjęcia mają swój charakter, który ciężko uzyskać robiąc je aparatem cyfrowym. Choć przy ich użyciu nie mamy możliwości podglądu, jak wygląda uzyskane zdjęcie, a na negatywie możemy zapisać o wiele mniej zdjęć, niż na karcie pamięci to są to urządzenia, po które wciąż chętnie sięgamy.  

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium