Promocja Blue Monday! - Raty 0% - darmowa dostawa od 500zł - Zapraszamy!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Karty pamięci do aparatu – jaką wybrać do filmowania?

Karty pamięci do aparatu – jaką wybrać do filmowania?

Aparaty to nie tylko narzędzia służące do uwieczniania niezapomnianych chwil na nieruchomych zdjęciach. Wiele osób korzysta też bowiem z funkcji filmowania, będącej standardem we współczesnych urządzeniach tego typu. Filmy zużywają jednak znacznie więcej pamięci niż zdjęcia, dlatego też sprawą kluczową jest tu dobra karta pamięci do aparatu. Karta karcie jest jednak nierówna, więc wybierając się do sklepu warto jest mieć już na start pewne rozeznanie odnośnie tego, jakie kryteria powinny wpływać na wybór tego ważnego akcesorium.

Format ma znaczenie...

Najczęściej spotykanym rodzajem nośników są karty pamięci do aparatu SD. Istnieją też ich odmiany, jak SDHC czy SDXC. Informacje o tym, które z nich są kompatybilne z naszym aparatem, znajdziemy w jego specyfikacjach. Sprawdzić je można w instrukcji obsługi lub na stronie producenta. Należy mieć też na uwadze, jak dokładnie nasz aparat zapisuje filmy. Jakość 4K wymaga bowiem nieco innej karty, niż Full HD. Warto też sprawdzić, czy posiadany przez nas model aparatu obsługuje nośniki UHS-I czy UHS-II (o których za chwilę).

...tak samo, jak szybkość

Najważniejszym parametrem, opisującym karty pamięci do aparatu, jest szybkość zapisu danych. Jest to bowiem kwestia tak samo kluczowa, jak pojemność karty, lecz wiele osób zwyczajnie zapomina o jej sprawdzeniu. Jeśli posługujemy się drogim aparatem, nagrywającym filmy w jakości 4K przy 50 fps lub więcej, szybkość zapisu powinna być dla nas szczególnie istotna.

Wyróżniamy tu trzy klasy szybkości. Pierwszą z nich jest klasa C (Speed Class). Karty te oznacza się zarówno tą literą, jak i liczbą, określającą ilość megabajtów na sekundę. Karta C6 oferuje nam zatem 6 mb/s, zaś C10 – 10 mb/s. Kolejną klasą jest U (UHS Speed Class). Tutaj karty oznacza się cyframi, odpowiadającymi dziesiątkom megabajtów na sekundę. U1 oznacza więc 10 mb/s, zaś U3 – 30 mb/s. Ostatnią klasą jest V (Video). Oznaczenia cyfrowe działają tu tak samo jak w klasie C, odpowiadając dokładnej ilości megabajtów na sekundę. Karty te są znacznie szybsze od klasy C, dlatego też warto jest sprawdzić, czy nasz aparat jest z nimi kompatybilny.

Karta pamięci do aparatu powinna oferować też dużą szybkość odczytu danych. Wartość ta jest podana w megabajtach na sekundę na obudowie karty. Pamiętajmy jednak, że jest to szybkość maksymalna a nie średnia, dlatego też im większa liczba na karcie, tym lepiej.

UHS-I czy UHS-II?

Skróty te oznaczają połączenie, za pomocą którego możliwe jest szybkie zapisywanie i odczytywanie plików. Karty UHS-II oferują lepsze osiągi, lecz nie każde urządzenie może je skutecznie wykorzystać. Dobrą wiadomością jest tu jednak fakt, że karty pamięci do aparatu UHS-II mogą być odczytywane przez aparaty obsługujące UHS-I i vice versa. Niemożliwe będzie jednak uzyskanie ich prawdziwych osiągów pod względem szybkości.

SDHC czy SDXC?

Karty SDHC wykorzystują format FAT32. Ich maksymalna pojemność wynosi 32 GB. Jeśli nasze nagranie okaże się być większe, niż 4 GB, karta SDHC podzieli je na mniejsze części. Z kolei SDXC to rozwiązanie bardziej zaawansowane, wykorzystujące format exFAT. Nie dzielą one filmów na mniejsze części, zaś ich pojemność sięga nawet 2 TB. Aby nasza nowa karta pamięci do aparatu posłużyła nam przez jak najdłuższy czas, powinniśmy sprawdzić dokładnie nasze opcje podczas zakupu. Znając oznaczenia na kartach oraz typy nośników obsługiwane przez nasz aparat, będziemy w stanie dokumentować setki niezapomnianych chwil, bez konieczności szybkiego zakupu kolejnej karty.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium