biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Kompozycja kadru - poradnik dla początkujących

Kompozycja kadru - poradnik dla początkujących

Co stoi za sekretem idealnej kompozycji w fotografii? Motyw przewodni, wypełnienie kadru, czyste tło, dominujący kolor, symetria, umieszczenie tematu w jednej trzeciej kadru itd. Wszystko to składa się na podstawowe zasady kompozycji i to one decydują o tym, czy zdjęcie jest udane, czy też nie. Przeczytaj nasz poradnik, by zapoznać się z podstawowymi zasadami kompozycji.

Spis treści:

1.      Czym jest kompozycja w fotografii?

2.      Kompozycja w fotografii – podstawowe zasady

3.      Kompozycja kadru - podsumowanie

Czym jest kompozycja w fotografii?

Kompozycja w fotografii to nic innego, jak pewna struktura oraz porządek zawarty na zdjęciu, które decydują o atrakcyjności fotografii. Za tym, czy dane zdjęcie nam się podoba, czy też nie odpowiada nie tylko fotografowany temat, ale również to jak elementy obrazu są przedstawione w kadrze. Dobra kompozycja to taka, na którą dobrze się patrzy, dlatego wszystkie jej elementy powinny być zrównoważone, tak by obraz nie był przeciążony po jednej stronie, a po drugiej, by nie było pusto.

Kompozycja w fotografii – podstawowe zasady

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, warto poznać podstawowe zasady komponowania zdjęć, które sprawdzą się w niemal każdej sytuacji. Istotną kwestię pełni reguła trójpodziału. Polega ona na podziale zdjęcia na trzy równe części w pionie oraz poziomie. Najważniejsze elementy postaraj się umieścić w punktach przecięcia linii. Dzięki temu na Twoich zdjęciach będzie panowała odpowiednia harmonia. Podstawowym błędem początkujących fotografów jest to, że na zdjęciu chcą pokazać zbyt dużo, dekoncentrując widza, który nie do końca wie, co na przedstawionym zdjęciu jest ważne i gdzie skupić wzrok. Dlatego zasada jest prosta: nie komplikuj. Sprawdź, co możesz usunąć z kadru, odjąć, pominąć. W fotografii ważny jest nie tylko sam fotografowany obiekt, ale i tło. Dlatego, zanim naciśniesz spust, sprawdź, czy elementy w tle nie rozpraszają i nie odciągają uwagi od fotografowanej osoby, czy przedmiotu.

Kompozycja kadru – podsumowanie

Kompozycja kadru stanowi bardzo ważny element w fotografii. Każdy fotograf musi zdać sobie sprawę z tego, co chce przedstawić na zdjęciu, jak rozplanować elementy, co zrobić by kadr był atrakcyjny dla widza i co zrobić, by go nie zepsuć. Dlatego też dobrze jest znać podstawowe zasady kompozycji, by tworzyć wyjątkowe zdjęcia. Nie bójcie się eksperymentować, wykonywać odważnych ujęć, szukać i próbować, ale niech to będzie przemyślana i zaplanowana decyzja, a nie kwestia przypadku. 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium