fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Kompozycja kadru - poradnik dla początkujących

Kompozycja kadru - poradnik dla początkujących

Co stoi za sekretem idealnej kompozycji w fotografii? Motyw przewodni, wypełnienie kadru, czyste tło, dominujący kolor, symetria, umieszczenie tematu w jednej trzeciej kadru i tak dalej... Wszystko to składa się na podstawowe zasady kompozycji i to one decydują o tym, czy zdjęcie jest udane, czy też nie. Przeczytaj nasz poradnik, by zapoznać się z podstawowymi zasadami kompozycji. Będą one praktyczne niezależnie od tego, jakim stylem chcesz się zająć i jakie fotografie będziesz wykonywać na co dzień! Warto się do nich stosować, a zdjęcia nabiorą całkowicie innego charakteru. Będą wyraziste i przykuwające wzrok, a to przecież o to przede wszystkim chodzi! Zwłaszcza jeśli, zależy ci na tym, aby wyróżniać się na tle pozostałych twórców.

 

Spis treści:

  1. Czym jest kompozycja w fotografii?
  2. Kompozycja w fotografii - podstawowe zasady
  3. Kompozycja kadru, gdy tworzysz flat lay
  4. Kompozycja kadru w przypadku portretów
  5. Kompozycja kadru - podsumowanie

 

Czym jest kompozycja w fotografii?

Kompozycja w fotografii to nic innego, jak pewna struktura oraz porządek zawarty na zdjęciu, które decydują o atrakcyjności fotografii. Za tym, czy dane zdjęcie nam się podoba, czy też nie odpowiada nie tylko fotografowany temat, ale również to jak elementy obrazu są przedstawione w kadrze. Dobra kompozycja to taka, na którą dobrze się patrzy, dlatego wszystkie jej elementy powinny być zrównoważone, tak by obraz nie był przeciążony po jednej stronie, a po drugiej, by nie było pusto.

Kompozycja w fotografii – podstawowe zasady

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, warto poznać podstawowe zasady komponowania zdjęć, które sprawdzą się w niemal każdej sytuacji. Istotną kwestię pełni reguła trójpodziału. Polega ona na podziale zdjęcia na trzy równe części w pionie oraz poziomie. Najważniejsze elementy postaraj się umieścić w punktach przecięcia linii. Dzięki temu na Twoich zdjęciach będzie panowała odpowiednia harmonia. Podstawowym błędem początkujących fotografów jest to, że na zdjęciu chcą pokazać zbyt dużo, dekoncentrując widza, który nie do końca wie, co na przedstawionym zdjęciu jest ważne i gdzie skupić wzrok. Dlatego zasada jest prosta: nie komplikuj. Sprawdź, co możesz usunąć z kadru, odjąć, pominąć. W fotografii ważny jest nie tylko sam fotografowany obiekt, ale i tło. Dlatego, zanim naciśniesz spust aparatu fotograficznego, sprawdź, czy elementy w tle nie rozpraszają i nie odciągają uwagi od fotografowanej osoby, czy przedmiotu.

Kompozycja kadru, gdy tworzysz flat lay

Wielu początkujących twórców na samym początku swojej fotograficznej drogi, decyduje się na tworzenie tak zwanych ujęć flat lay. Co to oznacza? Choć to określenie dla wielu może brzmieć zagadkowo, to nic innego, jak fotografowanie estetycznie ułożonych przedmiotów na płaskiej powierzchni. Oczywiście w tej kwestii odpowiednie kadrowanie odgrywa niewyobrażalnie ważną rolę. Przecież nikogo nie zaciekawią zdjęcia typu flat lay, które są nieestetyczne, nieładnie ułożone, albo powierzchnia, na której są ułożone, nie jest odpowiednia. W przypadku flat lay bardzo ważny jest kąt fotografowania. Swoje ujęcia należy tworzyć tylko i wyłącznie idealnie z góry. Musisz więc sprawdzić czy przedmioty, które chcesz uwiecznić, prezentują się dobrze w takim właśnie rzucie. Unikaj fotografowania spod skosu. W ten sposób zaburzy się perspektywa i powstaną nieestetyczne cienie.

Kompozycja kadru w przypadku portretów

Wielu osobom, zwłaszcza na samym początku, portrety sprawiają pewne trudności. Dlaczego? Ponieważ trzeba od razu wiedzieć, w jaki sposób rozplanować kadr, aby zaprezentować daną osobę w jej najlepszej wersji. Jak sama nazwa wskazuje, portret jest dość ciasnym kadrem, który w większości musi być wypełniony. To twarz fotografowanej osoby odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Jej mimika i jej emocje. Warto kadrować w taki sposób, aby nie pozostawiać zbyt wiele wolnego miejsca. Dzięki temu nie będzie się odciągać uwagi od tego, co na danym zdjęciu jest najistotniejsze. W raz ze zdobywanym doświadczeniem, coraz bardziej można bawić się dostępnymi możliwościami i próbować nowych rozwiązań, wzbogacając kadr o charakterystyczne punkty. Także w przypadku portretów zaleca się pamiętać o złotym podziale.

Kompozycja kadru – podsumowanie

Kompozycja kadru stanowi bardzo ważny element w fotografii. Każdy fotograf musi zdać sobie sprawę z tego, co chce przedstawić na zdjęciu, jak rozplanować elementy, co zrobić by kadr był atrakcyjny dla widza i co zrobić, by go nie zepsuć. Dlatego też dobrze jest znać podstawowe zasady kompozycji, by tworzyć wyjątkowe zdjęcia. Nie bójcie się eksperymentować, wykonywać odważnych ujęć, szukać i próbować, ale niech to będzie przemyślana i zaplanowana decyzja, a nie kwestia przypadku. 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium