fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Linie wiodące w kompozycji fotografii

Linie wiodące w kompozycji fotografii

Na idealną kompozycję fotografii składa się szereg czynników: przedmiot zdjęcia, czyste tło, spójna i wyważona kolorystyka, wielkość kadru czy odpowiednio zachowana symetria. Niezwykle istotną funkcję w kompozycji pełnią również linie wiodące i to właśnie im poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.

 

  1. Kompozycja liniowa – czym jest?
  2. Proste linie wiodące
  3. Skośne linie w kompozycji fotografii
  4. Zakrzywiona kompozycja liniowa
  5. Jak zachować kompozycję liniową?
  6. Podsumowanie

 

Kompozycja liniowa – czym jest?

Podstawą udanego kadru jest zachowanie tzw. kompozycji liniowej. Co konkretnie oznacza to pojęcie? Aby dobrze je zrozumieć, musimy najpierw zastanowić się, w jaki sposób linie wpływają na postrzeganie fotografii przez widza. Każda z linii jest bowiem swego rodzaju „narratorem” czy też „przewodnikiem” zdjęcia – prowadzą wzrok odbiorcy i pozwalają spojrzeć mu na kadr perspektywicznie. Kompozycja liniowa to pojęcie niezwykle złożone, jednak cel zastosowanie jej w fotografii jest bardzo prosty – linie wiodące mają przede wszystkim ułatwić widzowi odbiór kadru. Podążanie wzrokiem za liniami jest bowiem naturalną skłonnością i preferencjom naszych oczu. Porównać możemy to do czytania: od lewej do prawej i z góry na dół.

Proste linie wiodące

Wykorzystane linie w kompozycji fotografii mogą przeróżne: proste, skośne czy zakrzywione. Warto poznać wszystkie ich rodzaje i krótko omówić. Dzięki temu ich zastosowanie w kadrach będzie dużo prostsze i bardziej oczywiste.

Linie wiodące proste możemy podzielić na pionowe i poziome. Bardzo konkretnie wskazują na motyw przewodni zdjęcia. Mogą być również powtarzane lub dzielić kadr na kilka elementów. Linie te są ciężkie i budują kompozycję statyczną. Stosowane są przede wszystkim w fotografii architektury i krajobrazu. Dzięki nim zdjęcia wydają się bardziej stabilne.

Skośne linie w kompozycji fotografii

Kompozycja liniowa bazująca na liniach skośnych wnosi do fotografii dynamikę, głębię i perspektywę. Wzrok widza jest prowadzony w poprzek kadru, a najmocniejszą linią skośną jest ta biegnąca od górnego lewego do prawego dolnego rogu. Dzieje się tak, ponieważ ludzkie oko naturalnie przyzwyczajone jest do odbierania obrazów od lewej do prawej. Wykorzystanie wiodących linii skośnych może skierować uwagę odbiorcy do środka kadru lub wyeksponować wydarzenia na całej linii. Dobrym przykładem jest np. wykonane pod skosem zdjęcie drogi, po której zmierza auto. Linie skośne można oczywiście łączyć z liniami prostymi, choć wymaga to dużych umiejętności i wiedzy na temat kompozycji w fotografii.

Zakrzywiona kompozycja liniowa

Zakrzywione linie w kompozycji fotografii można porównać do liter „S” czy „C”, czyli np. płynącej rzeki, górskiej ścieżki lub konaru drzewa. Oko widza nie trafia wówczas do głównego motywu zdjęcia od razu – jego odnalezienie wymaga dłuższego „rzucenia okiem”. Zakrzywione linie wiodące to doskonałe podkreślenie ruchu i zmierzania do określonego celu. W kompozycji są odbierane jako mniej dynamiczne niż linie przekątne. Linie w kształcie litery S są wyrazem łagodnego i powtarzalnego ruchu, z kolei te o kształcie C prowadzą wzrok widza przez całą kompozycję kadru. Warto dodać, że tego typu linie wiodące bardzo często mają zastosowanie metaforyczne.

Jak zachować kompozycję liniową?

Aby w wykonywanych zdjęciach zachować odpowiednią kompozycję liniową, warto bliżej poznać zasady linii wiodących. Kluczem jest nie tylko ich umiejętne zastosowanie, ale również odnalezienie w otoczeniu. Linią wiodącą może być bowiem wszystko, co widzimy w obiektywie aparatu: drzewo, krawężnik, chmura, ścieżka, ogrodzenie czy nawet źdźbło trawy. Wszystko zależy od przyjętej perspektywy i charakteru ujęcia. Warto również pamiętać, że wszystkie wymienione powyżej linie wiodące doskonale ze sobą współgrają, o ile w przemyślany sposób ustawimy je w kadrze. Na uwagę zasługuje np. zasada trójpodziału, która zakłada podział zdjęcia na dziewięć równych części (z wykorzystaniem dwóch linii wiodących poziomych i pionowych). Wówczas możliwe jest ukazanie głównego tematu fotografii w jej centralnym punkcie, podczas gdy pozostałe dopełniają go z każdej strony. Dobrej jakości sprzęt pozwala nawet na wyświetlanie pomocniczej siatki trójpodziału na ekranie LCD.

Podsumowanie

Linie w kompozycji fotografii zgrabnie i subtelnie ukierunkowują widza na perspektywę fotografującego. Dzięki temu odbiorcy mogą lepiej zrozumieć kadr i odczytać go zgodnie z zamierzeniem autora zdjęcia. Umiejętnie wykorzystane budują również emocje oraz charakterystyczną dla specyfiki danego ujęcia atmosferę. Ich znajomość to jedna z absolutnych podstaw kompozycji fotografii.

Warto pamiętać, że sama znajomość istoty kompozycji w fotografii nie zawsze wystarczy, aby wykonać dobre zdjęcie. Z pewnością przyda ci się również dobry aparat fotograficzny, który pomoże ci wiernie oddawać specyfikę konkretnych momentów i miejsc. Najwyższej jakości sprzęt znajdziesz w ofercie naszego sklepu, dlatego już dziś zapraszamy cię do zapoznania się z naszym asortymentem!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium