biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Lornetki do obserwacji ptaków - jaką wybrać?

Lornetki do obserwacji ptaków - jaką wybrać?

Lornetki to podstawowy sprzęt, który umożliwia dokładną obserwację ptaków. Wie o tym każdy, kto zajmuje się tym zawodowo lub hobbystycznie. W tej chwili na rynku znaleźć można naprawdę wiele modeli, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru i ostatecznie na jaką lornetkę się zdecydować.

Szkło ma tutaj kluczowe znaczenie

Przede wszystkim warto bliżej przyjrzeć się rodzajowi szkła, które zastosowane zostało w danej lornetce. To właśnie ono odpowiada za jakość widzianego obrazu i dla obserwatora ma ogromne znaczenie. To, jak dokładny widok będzie można zobaczyć, w największym stopniu zależne jest właśnie od użytej soczewki. Dodatkowo to właśnie ona określa, ile kosztować będzie dany model lornetki. Najlepsze soczewki, które występują w jasnych, przejrzystych lornetkach to te typu Bak-4. W przypadku lornetek tańszych i tym samym ciemniejszych, jest to soczewka Bak-7. Różnica widoczna jest gołym okiem.

Powiększenie pozwalające na baczną obserwację

Oczywiście dla osób, które aktywnie obserwują ptaki, ogromne znaczenie ma także powiększenie. Najpopularniejsze lornetki, jakie można w tej chwili nabyć to te z powiększeniem 8x, 10x, 12x i 15x. Oczywiście jeśli mowa o sprzęcie z najwyższej półki, może on posiadać jeszcze wyższe przybliżenie. Tutaj przede wszystkim zastanowić trzeba się nad tym, czego dokładnie oczekuje się od tego sprzętu. Jak wiadomo, lornetka z powiększeniem 15x pokaże obraz bliżej, niż ta, która powiększa tylko 8x. Wszystko jednak jest tutaj zależne, bowiem jak można się domyślić, lornetka, która przybliża tylko 8x, złapie ostrość o wiele bliżej, niż model o powiększeniu 15x. To dlatego rodzaj powiększenia powinien być zależny przede wszystkim od tego, czego oczekuje obserwator i jak blisko oglądanych ptaków chce się on znaleźć.

Wielkość, oraz waga takiej lornetki

Również tutaj wiele zależy od konkretnego obserwatora, oraz jego potrzeb. Wiadomo bowiem, że lornetki z mocną soczewką, oraz wysokim przybliżeniem ważą o wiele więcej, niż te podstawowe modele. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ptaków, jak najbardziej zdecydować mogą się na te modele mniej skomplikowane, czyli o mniejszych wymiarach i co za tym idzie, o mniejszej wadze. Będą one dobre również dla rodzin z dziećmi i na pierwsze obserwacje. Warto przede wszystkim pójść do specjalistycznego sklepu i samodzielnie obejrzeć modele, które najbardziej wpadają w oko i przy okazji spełniają wszystkie kryteria.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium