biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 10x0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Mikrofon do nagrywania na YouTube - jaki dobrać?

Mikrofon do nagrywania na YouTube - jaki dobrać?

Jakość YouTube'owych materiałów stoi dzisiaj naprawdę wysoko. Często piękny obrazek niszczy jednak dźwięk, a wbrew obiegowej opinii jest on ważniejszy niż idealny obraz. Jeśli chcemy, by nasz film był chętnie oglądany, musimy po prostu dobrze brzmieć.

Nie każdy mikrofon sprawdzi się wszędzie

Wybór mikrofonu powinno dyktować to, gdzie i jakie materiały planujesz nagrywać. Inny mikrofon będzie przecież potrzeby w zamkniętych pomieszczeniach, a inny na zewnątrz. Sprzęt, który sprawdzi się w wyciszonym studiu, może nie spełniać swojej roli w pustym pomieszczeniu. Tak samo mikrofon, którym nagrywamy w cichym parku, może nie sprawdzić się na głośnej ulicy. Do nagrywania vlogów czy podcastów nie będziemy potrzebować mikrofonu zdolnego wyłapać wszystkie dźwięki otoczenia. Z kolei do nagrywania wydarzeń może nie sprawdzić się mikrofon izolujący dźwięk z konkretnego miejsca. Musisz jasno określić, jakie materiały i gdzie będziesz nagrywać.

Jaki rodzaj mikrofonu wybrać?

Gdy znasz już warunki pracy, zastanów się, jaki rodzaj mikrofonu będzie dla nich najkorzystniejszy. Najpopularniejsze używane współcześnie rodzaje mikrofonów to mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Modele dynamiczne sprawdzają się dobrze w warunkach dobrej akustyki, są świetne w studiu czy w mieszkaniu. Na zewnątrz mogą jednak wyłapywać zbyt dużo odgłosów otoczenia. Mikrofony pojemnościowe, ze względu na większą czułość będą lepsze przy gorszej akustyce i dla większości twórców internetowego wideo będą po prostu praktyczniejsze.

Oprócz rodzajów mikrofonów musisz mieć też świadomość istnienia ich kierunkowości. Mikrofony można najprościej podzielić na jednokierunkowe (kardioidalne) i wielokierunkowe (dookólne). Zasada jest dość prosta, sprzęt jednokierunkowy zbiera dźwięk wyłącznie z miejsca, na które został nakierowany. Wielokierunkowy wyłapie odgłosy z całego otoczenia. Wybór właściwego zależy od tego, jaki charakter mają Twoje filmy. Jeśli chcesz rejestrować głównie swój głos, postaw na mikrofon kardioidalny. Jeśli zależy Ci też dźwiękach otoczenia - wybierz dookólny.

Mikrofon nakamerowy czy krawatowy?  

Wybór między tymi dwoma kategoriami jest podstawą jeśli chodzi o wygodę użytkowania. Mikrofony nakamerowe świetnie sprawdzą się przy nagrywaniu w ruchu. Nie będą bowiem ograniczać swobody poruszania się, a montaż na aparacie zniweluje możliwość powstawania szumów. Spokojnie można nagrywać z nimi dynamiczne ujęcia, vlogować i kręcić ze statywu. Mikrofony krawatowe będą z kolei świetne przy wszystkich wywiadach, rozmowach i prezentacjach. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że przy modelu krawatowym do nagrania dwóch osób konieczne będą po prostu dwa urządzenia.

Ciężko wskazać "mikrofon idealny". W zależności od konkretnych potrzeb określenie to może bowiem znaczyć coś kompletnie różnego. Najlepszą strategią wyboru jest stopniowe przejście przez wszystkie etapy, od określenia zastosowania, przez wybór rodzaju i kierunkowości, aż po porównywanie cen poszczególnych modeli i opinii na ich temat. Tylko tak znajdziemy sprzęt, który naprawdę spełni nasze oczekiwania.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium