
Mikrofony reporterskie - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Dobry dźwięk to podstawa, jeśli chce się, aby całe nagranie było zachwycająco dobrej jakości. Jest to szczególnie ważne, wtedy gdy realizuje się reportaż. Zwłaszcza że reportaże często powstają w miejscach, w których trudno o ciszę. Dotyczy to na przykład reportaży z wydarzeń sportowych, czy ulicznych protestów. W takim przypadku mikrofon reporterski może okazać się niezastąpiony. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas jego wyboru i zakupu.
Spis treści:
- Dlaczego mikrofon reporterski jest aż tak ważny?
- Stabilizacja kapsuły mikrofonu
- Jaki nakierunkowany mikrofon warto wybrać?
Dlaczego mikrofon reporterski jest aż tak ważny?
Kady reporter wie o tym, że warunki nagrania czasami bywają ciężkie. W takich przypadkach niezwykle ważne jest to, aby posiadać wysokiej jakości mikrofon, który pomoże ściągnąć dźwięk, który ma zostać nagrany bez nadmiernych zakłóceń. Zdecydowanie ułatwi to pracę, ale i poprawi samą jakość nagrania, ponieważ przekaz będzie czytelny i odpowiednio wyważony, a odbiorcy nie będą musieli zmagać się z męczącymi, dodatkowymi dźwiękami.
Stabilizacja kapsuły mikrofonu
Odpowiednia stabilizacja to podstawa. Warto zwracać na to szczególną uwagę i decydować się na mikrofon, który posiada stabilizację kapsuły. Dzięki temu uniknąć można dodatkowych szmerów, stukania, czy pocierania, czyli wszystkich tych denerwujących i rozpraszających dźwięków, których można doświadczyć, gdy przenosi się kamerę.
Jaki nakierunkowany mikrofon warto wybrać?
Jeśli wywiad jest spontaniczny, wtedy na pewno nie ma wystarczającego czasu na to, aby zastanawiać się nad precyzyjnym ustawieniem mikrofonu. W końcu liczy się ten jeden, niepowtarzalny moment! Mikrofon hiperkardioidalny jest doskonałym wyborem, ale tylko, wtedy gdy ma się czas i miejsce na to, aby go prawidłowo ustawić. Świetnie zbiera on dźwięk, ale jest stosunkowo duży, co utrudnia pracę z nim w nagłych sytuacjach. To dlatego najlepszym wyborem do pracy w trudnych warunkach będzie mikrofon dookólny. Jest on bardzo czuły, ale wybaczy wszelkie drażniące dźwięki dookoła. Jednocześnie jest bardzo nakierunkowany na głosy, dzięki czemu z powodzeniem da się, zarejestrować wypowiedz tak, aby była ona zrozumiała i czytelna. W miejscach, w których jest szczególnie głośno, jak koncerty, czy stadiony, najlepiej sprawdzi się natomiast mikrofon kardioidalny, który radzi sobie w każdych warunkach i wybaczy nawet nieprecyzyjne nakierowanie mikrofonu w stronę swojego rozmówcy.