Zamówienia złożone po 18.12.19r. - mogą zostać nie dostarczone w deklarowanym terminie dostawy.

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Modna i efektowna fotografia uliczna

Modna i efektowna fotografia uliczna

Fotografia uliczna to wdzięczny gatunek artystyczny, który na dodatek nie wymaga wielkich umiejętności. Wykonanie dobrego zdjęcia na ulicy jest kwestią nastawienia i wprawnego oka. Fotografia uliczna zakłada zamrażanie w czasie rzeczy przemijających lub na co dzień niezauważalnych. Jak się do niej przygotować i jaki aparat fotograficzny wybrać? O tym opowiadamy dziś!

Czym jest fotografia uliczna i co warto o niej wiedzieć?

Fotografia uliczna z jednej strony jest dla wszystkich, z drugiej zaś niekoniecznie. Jak wspomnieliśmy we wstępie, nie trzeba być obeznanym ani mieć doświadczenia w robieniu zdjęć, by fotografować na ulicy. Przydatne cechy to wrażliwość, umiejętność patrzenia na to, co pozornie niewidoczne, wyczuwanie nastroju. Aby zajmować się fotografią uliczną, trzeba spędzać na zewnątrz dużo czasu, rozglądać się i mieć aparat fotograficzny zawsze w pogotowiu, np. zawieszony na szyi.

Co istotne, fotografia uliczna nie musi być perfekcyjna ani zgodna z wytycznymi wykonywania poprawnych zdjęć. Poruszenia czy brak zachowania pionu i poziomu mogą zostać wykorzystane jako wartościowy efekt. Samą obróbkę po wykonaniu zdjęcia bowiem warto ograniczyć do minimum.

Jaki aparat fotograficzny wybrać do fotografii ulicznej?

Najlepsze aparaty fotograficzne do robienia zdjęć na ulicy to aparaty cyfrowe: przede wszystkim kompaktowe, bezlusterkowce i nieco mniej lustrzanki. Ponieważ mają wbudowane gotowe tryby, zwalniają fotografa z samodzielnego - długiego i niekiedy żmudnego - dobierania parametrów idealnych dla zastanych warunków. A przecież te na ulicy co chwilę się zmieniają! Wówczas można się skupić na obserwowaniu otoczenia i wypatrywaniu obiektów zdjęć.

Najlepszy aparat cyfrowy do fotografii ulicznej powinien mieć: stabilizację obrazu, tryb wykonywania zdjęć przy niedostatecznym oświetleniu (i lampę błyskową), tryb zdjęć seryjnych, zoom optyczny. Jeśli krępujesz się podchodzić do ludzi i robić im zdjęcia, zadbaj o to, by aparat fotograficzny był cichy i dało się w nim wyłączyć dźwięki.

O czym jeszcze pamiętać?

Fotografia uliczna to zdjęcia wykonane w przestrzeni miejskiej. Zakłada uchwytywanie relacji pomiędzy ludźmi a miastem, a co za tym idzie wyklucza przyglądanie się przyrodzie. Raczej nie robi się jej w budynkach, choć galerię handlową można potraktować jako przedłużenie ulicy. Podczas robienia zdjęć nie wolno wpływać na otoczenie, np. poprzez poinstruowanie bohatera kadru, jak ma się ustawić. Fotografia uliczna to gatunek, w którym Ty jako fotograf musisz zniknąć i ustąpić miejsca obiektowi.

Zakup aparat kompaktowy, który działa błyskawicznie, jest lekki, poręczny i mobilny. Po pierwsze wygodnie będzie Ci go używać. Po drugie nie spłoszy bohaterów Twoich zdjęć. Jeśli chcesz wykorzystywać różne obiektywy, zamiast kompaktu wybierz bezlusterkowca. Testuj i przeprowadzaj eksperymenty. Wkrótce będziesz wiedział, jaka fotografia uliczna podoba Ci się najbardziej i wychodzi najlepiej.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium