biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Monopod czy tripod? Wybieramy statyw fotograficzny

Monopod czy tripod? Wybieramy statyw fotograficzny

Potrzebny Ci porządny statyw do wykonywania zdjęć lub nagrań? Dylemat "gimbal czy tradycyjny statyw fotograficzny" to nie jedyny, jakiemu będziesz musiał stawić czoła. Jeśli wybierzesz klasyczny statyw, kolejne pytanie będzie brzmiało: monopod czy tripod? To właśnie tym zagadnieniem zajęliśmy się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Statywy foto – krótka charakterystyka

Mimo iż zarówno popularniejszy tripod, jak i monopod to statyw fotograficzny, z ową nazwą kojarzony jest przede wszystkim ten pierwszy. Obecne w nim trzy nogi zapewniają właściwe podparcie i stabilizację aparatowi, zwłaszcza ciężkiemu (np. z teleobiektywem albo lampą błyskową). Można regulować zarówno rozstaw nóg, jak i ich długość oraz pochylenie samego aparatu.

Statyw monopod wykorzystywany jest rzadziej, ponieważ przekłada się na mniejszą stabilność sprzętu foto – nierzadko konieczne jest przytrzymywanie go. Monopod jest za to łatwiejszy i szybszy w rozstawianiu, lżejszy i kompaktowy, idealny do zabrania w trasę.

Który statyw fotograficzny jest lepszy w plenerze: monopod czy tripod?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jak wspomnieliśmy, monopod jest wygodniejszy w przenoszeniu. Ponieważ jednak nie będziesz mógł się od niego oddalić, zawęzi Ci pole manewru. Z reguły statyw fotograficzny z trzema nogami jest droższy od monopodu. W obu zamontujesz lekki aparat kompaktowy, ale także dużą lustrzankę z dodatkowymi akcesoriami.

Można przyjąć, że monopod będzie lepszy dla osoby, której zależy na stabilnym, nieporuszonym kadrze, ale tuż po wykonaniu zdjęcia idzie dalej, by znaleźć kolejną inspirację. Z kolei trójnogi statyw fotograficzny będzie doskonały dla osoby, która chce wykonać zdjęcia z długim czasem naświetlania i zarejestrować zachodzące słońce czy samochody jadące nocą przez miasto.

Statywy Sirui, statywy Manfrotto i inne – przegląd modeli

W Fotoformie mamy statywy foto różnych marek – zachęcamy do przejrzenia oferty. Wśród nich znajdziesz:

Jeśli jesteś fotografem plenerowym, ale cenisz mobilność, obejrzyj same monopody dostępne w naszym sklepie. Udanych sesji!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium