biogo.pl

Szanowni Państwo w związku z dużą ilością zamówień mogą wystąpić 1-2 dniowe opóźnienia w ich realizacji. Dziękujemy za cierpliwość. Pozdrawiamy - zespół Fotoforma

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Na co zwrócić uwagę wybierając mikrofon do podcastów?

Na co zwrócić uwagę wybierając mikrofon do podcastów?

Platformy streamingowe z każdym rokiem generują coraz większe zyski. Poza rynkiem filmów oraz seriali ciągle notujemy wzrost zainteresowania wszelkimi formami audio. Dotyczą one nie tylko muzyki, ale również podcastów. Do ich odpowiedniego przygotowania potrzebujemy nie tylko merytorycznych podstaw, ale przede wszystkim dobrego sprzętu. Kluczowym elementem w naszym wyposażeniu powinien być mikrofon.

 

Spis treści:

  1. Dlaczego warto?
  2. Pierwszy krok - wybór odpowiedniego typu
  3. Pozostałe czynniki
  4. Współpraca z urządzeniami zewnętrznymi

 

Dlaczego warto?

Każdego roku Grupa Radiowa Agora podsumowuje dany rok na rynku podcastów. Z danych zebranych w 2021 roku wynika, że prawie co trzeci użytkownik internetu słucha podcastów, a co piąty przynajmniej raz w tygodniu włącza audycję. Daje to kilka milionów potencjalnych odbiorców każdego roku. Co warto podkreślić, w porównaniu z 2020 rokiem ta liczba podskoczyła aż o kilka punktów procentowych. Podcasty cieszą się stale rosnącą popularnością. Warto przebić się na tym rynku wysokiej jakości sprzętem.

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie ekonomii aby zdawać sobie sprawę, jak traktowane są treści niskiej jakości. Liczne trzaski, zmiany modulacji głosu, dźwięki zewnętrzne nie wpływają dobrze na dotarcie do szerszej grupy odbiorców. Negatywne recenzje słuchaczy odbijają się na algorytmach i trudno naprawić to wyłącznie przygotowaniem merytorycznym.

Pierwszy krok - wybór odpowiedniego typu

Zanim zaczytamy się o kolejnych modelach mikrofonów, powinniśmy zacząć od podstaw. Wyróżniamy ich dwa główne typy. W zależności od naszych możliwości będziemy w stanie sami określić, jaki mikrofon do podcastu powinniśmy wybrać.

  • dynamiczny - bardzo prosty model, wyposażony w membranę z cewką oraz magnes. Przede wszystkim wyróżnia się dużą odpornością na jakiekolwiek czynniki zewnętrzne, ponieważ dzięki wąskiemu pasmu przenoszenia nie zbiera tak dużo dźwięków.
  • pojemnościowy - składa się na niego ruchoma membrana oraz nieruchoma płyta. Ze względu na wyższe pasmo przenoszenia wyłapuje zdecydowanie więcej dźwięków. Świetnie sprawdzi się do rejestrowania cichych, bardzo wysokich oraz bardzo niskich odgłosów.

Większość profesjonalistów wybiera mikrofony pojemnościowe. Jest to jednak spowodowane zdecydowanie większymi możliwościami technicznymi - dzięki wyciszonym studiom nie muszą się oni martwić o takie kwestie, jak dowolne dźwięki zewnętrzne. Dla osób nagrywających z domu lub biura nieprzystosowanego stricte do przygotowywania podcastów, lepszym wyborem będzie mikrofon dynamiczny.

Mikrofon dynamiczny dla każdego - sprawdź naszą ofertę!

Pozostałe czynniki

Wspominaliśmy już o paśmie przenoszenia. Jego wartość jest wyrażana w hercach(Hz) i obrazuje nam, jak wiele dźwięków nasz mikrofon jest w stanie zarejestrować. W przypadku możliwości wygłuszenia pomieszczenia - warto poszukać takich modeli, które mają wysokie pasmo przenoszenia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zniwelować czynników zewnętrznych do minimum, wtedy warto ograniczyć je do niezbędnego minimum. Częstotliwość wynosi od 20 do nawet 20000 Hz. Jest to skala dźwięków, jaką może wyłapać ludzkie ucho.

Nie możemy jednak zapominać o tak ważnym aspekcie, jak charakterystyka kierunkowa. Jakość danego materiału jest bardzo zależna od tego, z ilu stron mikrofon wyłapuje dźwięki. Jeżeli prowadzimy podcast samodzielnie, wtedy warto wybrać modele kardioidalne. Nagrywają one te dźwięki, które dochodzą tylko z jednej strony. W przypadku rozmowy lub dyskusji z drugą osobą powinniśmy skupić się na modelach ósemkowych. Nagrywają one z dwóch stron. Warto w tym momencie skupić się również na odpowiednim usadzeniu naszego rozmówcy, aby mikrofon był w stanie wyłapać niezbędne dźwięki w jak najwyższej jakości. Znajdziemy na rynku modele dookolne, jednak nie nadają się one przy okazji tworzenia podcastów.

Czułość mikrofonu jest w wielu przypadkach analogiczna do wartości pasma przenoszenia. Wyrażamy ją w decybelach na minusie(-dB). Im wartość jest bliższa zeru, tym czułość mikrofonu jest większa. Podobnie jak w przypadku pasma przenoszenia, pozwala ona na zbieranie większej liczby dźwięków wyłapywanych przez sprzęt. Na rynku coraz częściej możemy spotkać również mikrofony z regulowaną czułością, które cieszą się stale rosnącą popularnością.

Współpraca z urządzeniami zewnętrznymi

Dobrze dobrany mikrofon do tworzenia podcastów to jednak zaledwie kropla w morzu pracy, którą trzeba wykonać przy okazji stworzenia pliku audio najwyższej jakości. Potrzebujemy do tego również podłączenia go do urządzeń zewnętrznych, a przede wszystkim do komputera.

Z tego powodu trzeba zwrócić uwagę na wykorzystanie odpowiedniego złącza, które pozwoli nam podłączyć mikrofon bezpośrednio do laptopa czy innego urządzenia. Najczęściej producenci wyposażają modele w zwykłe porty USB oraz coraz częściej stosowane USB-C. Do odsłuchu materiału będziemy potrzebować złącza słuchawkowego mini jack 3,5 mm, doskonale znanego wielu osobom korzystającym ze słuchawek. Jeżeli chcemy zachować absolutnie najwyższą jakość dźwięku - wtedy powinniśmy sięgnąć po modele wyposażone w złącze XLR.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium