fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
O czym pamiętać filmując w nocy? Mini Poradnik

O czym pamiętać filmując w nocy? Mini Poradnik

Filmowanie w nocy pozwala na uzyskanie wielu niepowtarzalnych kadrów. Okazuje się jednak, iż jest to zadanie, które wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. To dlatego tak ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania wieczornych i nocnych kadrów. W ten sposób będzie można ich uniknąć i sprawić, że utrwalony obraz będzie wyjątkowy i przede wszystkim naprawdę w wysokiej jakości. Takie praktyczne porady sprawdzą się niezależnie od poziomu zaawansowania danego filmowca.

Spis treści:

  1. Zorganizowanie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego
  2. Odpowiednie ustawienie przysłony
  3. Dbałość o ISO
  4. Kamera odpowiednio dopasowana do nocnych kadrów

Zorganizowanie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego

Zorganizowanie sobie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego to, z całą pewnością świetna opcja dla wszystkich filmowców, którzy pragną realizować swoje produkcje nocą. Jest to jednak już dość zaawansowana opcja, która najczęściej stosowana jest jedynie przez profesjonalistów. Dlaczego? Ponieważ wymaga ona zabrania ze sobą na miejsce zdjęć, lampy ledowej, która doświetli wybrane miejsca. Takie rozwiązanie często wykorzystywane jest podczas sesji komercyjnych, gdzie bardzo ważne jest to, aby modelka lub dany produkt były odpowiednio doświetlone i przedstawione w sposób estetyczny. Natomiast jeśli nadal wykonuje się film z zakresu fashion, albo stawia się na kadry portretowe, takie lampy na pewno świetnie się sprawdzą. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że obecnie technologia cały czas się rozwija, czyli lampy ledowe coraz częściej można znaleźć w wersjach przenośnych. Będą one w sam raz do oświetlenia jednego, konkretnego miejsca lub postaci. Wybierać można również ich moc, co oczywiście jest kolejnym, niepodważalnym atutem, który zdecydowanie ułatwi każdą pracę.

Odpowiednie ustawienie przysłony

Jeśli pracuje się w trudnych warunkach, czyli w tym przypadku w miejscach bardzo słabo doświetlonych, najlepszym rozwiązaniem będzie maksymalne otwarcie przysłony obiektywu. Takie oznaczenia znajdują się na każdym obiektywie, a więc nie powinno być z tym żadnych problemów. Najczęściej ten parametr oznaczany jest właśnie jako jasność obiektywu, a więc nie da się tego pomylić z niczym innym i tym samym na pewno poradzi sobie nawet bardzo początkujący filmowiec. Im mniejsza cyfra, tym większe otwarcie tej przysłony. Jej maksymalne otwarcie umożliwia zwiększoną ilość pochłanianego światła, a to przecież właśnie o to chodzi! Dzięki temu kadry będą odpowiednio doświetlone i estetyczne. Niestety ta metoda ma również swoje niewielkie minusy. Chodzi o to, iż im więcej światła wpada, tym mniejsza jest głębia ostrości. Niestety w tym przypadku coś za coś, a dodatkowo wspomnieć trzeba o tym, że wielu filmowców wskazuje nawet na to, iż mniejsza głębia ostrości jest właśnie efektem, na którym najbardziej im zależało! Oprócz tego, podczas zmniejszania wartości przysłony, warto mieć na uwadze to, iż podczas gwałtownych ruchów, na przykład zbliżania się do obiektu i oddalania, o wiele łatwiej będzie utracić jego ostrość!

Dbałość o ISO

Kolejną bardzo ważną kwestią podczas realizacji nocnych filmów, z całą pewnością jest dbałość o czułość ISO. Aby kadry były czytelne i wysokiej jakości, bardzo ważne jest to, aby było ono odpowiednio nastawione. Często jest to jednak kwestia, która ignorowana jest zwłaszcza przez początkujących filmowców. Niestety bez odpowiednich ustawień nie da się wykonać wysokiej jakości kadrów. Im wyższa jest wartość ISO, tym jaśniejsze będzie uzyskane zdjęcie, bądź kadr filmowy. Niestety nie wszystko jest takie czarno-białe. Im wyższa wartość ISO, tym również większe zakłócenia, które mogą pojawić się na obrazie. Czasem jednak lepszym rozwiązaniem jest doświetlenie kadru w taki sposób, niżeli zafundowanie widzom czarnej plamy. W tym przypadku wybiera się bowiem mniejsze zło. Oczywiście należy wspomnieć również o tym, że zakres wartości ISO może różnić się w zależności od rodzaju aparatu do nagrywania, bądź kamery. W takim przypadku, im jest ona wyższej jakości, tym lepsze będzie również ISO, a kadry będą lepsze i bardziej czytelne.

Kamera odpowiednio dopasowana do nocnych kadrów

O tym już po części była mowa, ale, z całą pewnością warto pamiętać o tym, że im bardziej zaawansowana technologicznie kamera, tym lepsze uda się osiągnąć rezultaty. Warto wybierać na przykład modele, które posiadają wbudowaną lampę błyskową. Ta, co prawda częściej sprawdza się przy wykonywaniu fotografii, ale w niektórych przypadkach przyda się również podczas realizacji filmów. Dodatkowo warto wybierać te kamery, które mają wysoki zakres ISO, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie można go dostosować do danej sytuacji. Im bardziej zaawansowana kamera, tym łatwiej będzie można uniknąć również nieestetycznych szumów. Warto wziąć to wszystko pod uwagę, wtedy gdy rozważa się zakup nowego sprzętu. Dzięki niemu uda się zrealizować wiele wspaniałych filmów, które zachwycą jakością.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium