biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 10x0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
O czym warto pamiętać, robiąc zdjęcia zimą?

O czym warto pamiętać, robiąc zdjęcia zimą?

Śnieg nie jest niebieski

Widząc śnieg gołym okiem, łatwo stwierdzić, jakiego jest koloru. Nie ma niebieskich odcieni, jednak przy fotografowaniu w trybie auto jego barwa na zdjęciu ulega zakrzywieniu i tak oto w efekcie końcowym otrzymujemy śnieg, który jest bardziej lub mniej niebieski, ewentualnie wpada w odcienie mocnej szarości. Zdjęcia zimą wychodzą ciemniejsze, ponieważ aparat sam dobiera balans bieli i nie zawsze robi to prawidłowo, szczególnie jeśli oświetlenie jest słabsze. Jeśli jest za mocne, zdjęcia wychodzą prześwietlone. Zbyt mocne nasycenie barwy niebieskiej lub żółtej sprawia, że zdjęcie nie oddaje naturalności. W zbyt ciemnym trudno też dostrzec ostre szczegóły, natomiast śnieg, który odbije światło, wyjdzie żółty, a taki w ogóle nie wygląda atrakcyjnie. Sesję powinniśmy więc rozpocząć od ręcznego ustawienia balansu bieli. O tym, jakie parametry wybrać, decyduje sytuacja, w tym pogoda, jasność wynikająca z pory dnia.

Historgam – tonalna wartość zdjęcia

Znajomość tej opcji szczególnie przydaje się w przypadku fotografii zimowej. Histogram, czyli wykres przedstawiający tonalną wartość zdjęcia, pokazuje przed zrobieniem zdjęcia, czy niektóre elementy zawarte w kadrze go nie prześwietlają. Jeśli tak – wykres przesuwa się w prawo. Gdy to widzimy, warto zmniejszyć ekspozycję, by wartości się wyrównały. W przypadku kadru szerokiego, gdy śnieg zajmuje dużo miejsca w obiektywie i zbyt mocno odbija światło, w czasie naciskania migawki możemy nieco przesunąć aparat i w ostatniej chwili zmienić główny kadr. Ma to swoje plusy – śnieg nie zdąży się odbić. Ale i minusy – takim działaniem możemy tracić ostrość, dlatego zaleca się je jedynie z aparatami, które radzą sobie z fotografią „ruchomą” i łapią ostrość nawet przy przesuwie.

Zima – czas na makrofotografię!

Oszronione gałązki, delikatne płatki śniegu i krople przy roztopach pozostałe na liściach to idealny czas, by sprawdzić się w zdjęciach makro. Podkreślanie piękna zimy oddają nie tylko pejzaże, ale i detale, również świąteczne. Może to być wystające pasmo włóczki z czapki Mikołaja albo para nad parującym kubkiem herbaty. Jeśli światło jest słabe, wykorzystaj lampę błyskową. Jeśli jest go za dużo i fotografujesz śnieg, zmniejsz czułość ISO. Przy wyższych ustawieniach matryca staje się bardziej wrażliwa na światło, wtedy też warto skrócić sobie czas naświetlania. Oczywiście, jeśli robimy zdjęcia zapisane jak pliki RAW, balans bieli zawsze wyrównać możemy w post-produkcji. Dobrze jednak nauczyć się obsługi swojego aparatu, by nie tracić później czasu na dodatkowe działania w przypadku obróbki zdjęć. Szczególnie gdy po sesjach zwykle mamy ich dziesiątki (jak nie setki).

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium