biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Fotografia architektury – porady dla początkujących

Fotografia architektury – porady dla początkujących

Aby wykonywać doskonałe zdjęcia architektury, nie trzeba mieć drogiego sprzętu ani odbywać zaawansowanych kursów. Warto za to znać podstawy fotografii architektonicznej, by uniknąć podstawowych błędów, chociażby braku pionów czy prześwietlonych zdjęć. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak rozpocząć przygodę z fotografią architektury!

Podstawy fotografii architektury, czyli patrz, gdzie stoisz

Poprawne ustawienie się względem fotografowanego obiektu to oczywistość. Co jednak oznacza "dobre ustawienie się do zdjęcia budynku"? Po pierwsze upewnij się, że budynek widoczny jest w całości, a kadr nie ścina brzegów, podstawy ani zwieńczenia (chyba że takie ujęcie jest celowe i dobrze przemyślane).

Budynek musi komponować się z otoczeniem, więc ważna staje się zarówno odległość fotografa od obiektu, jak i strona, od której wykonuje fotografie. Sprawdź też, z której strony świeci słońce (nie fotografuj pod słońce!). Jeżeli z niekorzystnej, wróć o innej godzinie. Wypróbuj magiczne godziny: niebieską i złotą. Rano z pewnością będzie mniej ludzi, więc jeśli zależy Ci na uchwyceniu samego budynku, udaj się na miejsce przed świtem. Spróbuj też zdjęć nocnych, kiedy naturalne światło zastąpione zostaje sztucznym – z latarni, sklepów, barów.

Na co zwrócić uwagę podczas fotografowania budynków?

Fotografuj z odległości i rób zbliżenia. Kiedy podejdziesz zbyt blisko, nie unikniesz zniekształceń, zwłaszcza używając obiektywu szerokokątnego. Warto wspiąć się na wysokość połowy fotografowanego obiektu. Możesz wykorzystać budynek stojący naprzeciwko. Dodatkowo, by upewnić się, że uchwyciłeś w kadrze piony i poziomy, wykorzystaj podgląd z siatką.

Fotografia architektoniczna zakłada robienie zdjęć ogółu, ale też szczegółu. Przeplataj rozległe kadry zdjęciami detali, np. charakterystycznych dla stylu architektonicznego, symbolicznych, historycznych. Ponadto rób zdjęcia budynkom z dużą głębią ostrości.

Jeżeli nie możesz wrócić w miejsce położenia budynku o korzystniejszej porze pod względem światła czy nagromadzenia ludzi chodzących w tę i z powrotem, spróbuj robić zdjęcia czarno-białe. Czasem sztuczka ze zmianą kolorów odwraca uwagę od nieidealnych warunków sesji.

Czym robić zdjęcia architektury?

Wspomnieliśmy we wstępie, że drogi sprzęt fotograficzny nie jest niezbędny do uprawiania fotografii architektonicznej i uzyskiwania doskonałych efektów. To prawda, jednak warto zwrócić uwagę na kilka urządzeń i rozważyć ich wykorzystanie w przyszłości. Są to:

  • obiektyw szerokokątny typu tilt-shift, taki jak Nikon PC NIKKOR 19 mm f/4E ED. Sam obiektyw z krótką ogniskową sprawia, że budynki wyginają się i przybierają nienaturalne kształty. Mechanizm tilt-shift odpowiada za korektę perspektywy. Nie musisz wówczas stawać w oddaleniu ani na wysokości połowy fotografowanego budynku,
  • filtry do obiektywu, zwłaszcza szare połówkowe i polaryzacyjne (dla obiektywów o bardzo krótkiej ogniskowej),
  • statyw, który przydaje się w wielu rodzajach fotografii, a architektoniczna nie stanowi wyjątku. Wykorzystywanie go umożliwia wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy wydłużonym czasie ekspozycji. Wystarczy statyw podróżny, np. Manfrotto Befree Advanced.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium