biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Obiektywy Voigtlander

Obiektywy Voigtlander

Dzisiaj Voigtlander to przede wszystkim manualne stałoogniskowe obiektywy o świetnych parametrach optycznych . Tu należy podkreślić – stałoogniskowe, ponieważ Voigtlander nie ma w ofercie zoomów. Firma ma bardzo konserwatywne zasady. Obiektyw to nie zabawka więc nie ma wodotrysków, do których można zaliczyć też autofokus. Obiektywy Voigtlandera to w większości wyjątkowe konstrukcje optyczne, które mają zadowolić najbardziej wymagających fotografów. Producent nie oszczędza na wykonaniu dlatego wszystkie obiektywy są tzw. metal-szkło. Metalowe tubusy i bagnety oraz szklane soczewki w układzie optycznym. Bez kompromisów.

Obecnie obiektywy Voigtlandera dzielą się na 4 serie – E-Mount (z bagnetem Sony FE), VM (bagnet Leica M), SL (mocowania Canon EF, Nikon F, Pentax) i MFT (bagnet Micro 4/3).

Leica M – VM

Flagowa seria obiektywów jest dedykowana do aparatów dalmierzowych z bagnetem Leica M.  Charakteryzują się niewielką wagą i rozmiarem. Zakres dostępnych ogniskowych sięga od superszerokokątnego 10 mm do portretowego 75 mm. Taki wybór ogniskowych zadowoli nawet najbardziej wymagających fotografów pracujących aparatami z bagnetem Leica M.

Obiektywy z mocowaniem VM można podzielić na 3 grupy, według zastosowania. Ultraszerokokątne do fotografii architektury, wnętrz i krajobrazów. Szerokokątne do reportażu i krajobrazów i grupa standardowych ogniskowych do reportażu i portretu.

Ultra Wide

Wszystkie ultraszerokokątne obiektywy nazywają sie Voigtlander Heliar. To ogniskowe od 10 mm (130 stopni) do 15 mm (110 stopni), których najważniejsza cechą jest fantastycznie skorygowane zniekształcenia liniowe. Heliar 10 mm to „najszerszy” obiektyw do aparatów z mocowaniem Leica M z dostępnych na rynku. Zastosowane rozwiązania w konstrukcji obiektywów pozwalają na stopniową regulację przysłony w przypadku zdjęć i bezstopniowy tryb w przypadku kręcenia filmów. Najpopularniejszy z Heliarów to Super Wide Heliar 15/4.5 Aspherical III, który dawniej był sprzedawany w komplecie z aparatem. Ale to stare jeszcze „analogowe” czasy fotografii.

Ogólna charakterystyka: Kompaktowy rozmiar i niewielka waga od 250 do 350 g. Słabe światło f/4.5-5.6. Do kadrowania w pracy z aparatami dalmierzowymi potrzebny jest zewnętrzny wizjer.

Wide

Następna grupa obiektywów szerokokątnych obejmuje zakres od 21 mm (91 stopni) do 28 mm (73 stopnie). Bardzo dobre optycznie obiektywy ze zróżnicowaną jasnością (f/1.8-4). Kultowy Color Skopar 21mm F/4.0 wyróżnia się ostrym i kontrastowym obrazem przy niewielkiej wadze (136 g) i miniaturowych rozmiarach (25 mm wysokości). To jeden z najciekawszych obiektywów produkowanych przez Voigtlandera.

Ogólna charakterystyka: Niewielka waga od 135 do 400 g. Dobra jasność  f/1.8-2 w najbardziej rozbudowanych optycznie konstrukcjach kosztem większego rozmiaru i wagi.

Standard

Rodzina obiektywów z ogniskowymi stosowanymi przede wszystkim w fotografii reportażowej 35 mm do 75 mm. Heliar 75/1.8 to także idealny obiektyw do portretu. Z racji swojej uniwersalności najbardziej dopieszczona ogniskowa to 35 mm. Voigtlander posiada w ofercie aż 4 obiektywy z ta ogniskową w systemie Leica M. Najjaśniejszy Nokton 35/1.2 Aspherical VM II zachwyca plastyką obrazu i małą głębią, a Nokton 35/1.4 Classic MC  to już legenda fotografii ulicznej. Genialny, mały obiektyw o dużej jasności, z szybkim systemem regulacji pierścienia ostrości. Bardzo podobny do niego  jest  Nokton 40/1.4 , praktycznie różnią się tylko kątem widzenia 63 i 56 stopni. Po przymknięciu do f/4 niesamowita ostrość w całym kadrze. Wyboru musimy dokonać sami. Najmniejszy, tylko 23 mm długości, jest 35/2.5 Color Skopar  i jak w Voiglanderze też zachwyca ostrością i kontrastem. Genialna optyka a wizualnie jakby jej nie było na aparacie.

Ogólna charakterystyka: Kompaktowy rozmiar i niewielka waga od 135 do 430 g. Doskonała jakość optyczna.

 Sony E-Mount

Najmłodsza rodzina obiektywów w kolekcji Voigtlandera przeznaczona jest do aparatów systemowych (bezlusterkowców) Sony, a przede wszystkim do serii A7 z matrycami pełnoklatkowymi (Full Frame). Z „pełną klatką” obiektywy mają takie same parametry, a także funkcjonalność podobną w pracy z aparatami Leica M.

Z bagnetem E-Mount Voigtlander wyprodukował na razie 3 obiektywy. To kultowe superszerokokątne konstrukcje znane dotąd z serii do aparatów Leica M. Voigtlander 15mm F/4.5 Super Wide Heliar jest na razie najpopularniejszym obiektywem wśród użytkowników Sony A7. Genialnie skorygowana perspektywa oraz duży kontrast i ostrość to główne cechy tego obiektywu.

Ciekawą konstrukcją optyczną jest miniaturowy Heliar 40/2.8, który pierwotnie posiada mocowanie Leica M ale… No, właśnie jest ale. Obiektyw posiada wysuwany tubus na końcu, którego umieszczono pierścień zmiany przysłony. Obiektyw nie posiada pierścienia ustawiania ostrości, ponieważ jest zbyt mały. To klasyczny „pancake”, który ma nie wystawać poza obrys obudowy aparatu. Aby Heliar 40/2.8 był w pełni funkcjonalny potrzebny jest adapter Voigtlander VM-E Close Focus, który posiada pierścień regulacji ostrości. Jakościowo to chyba najlepszy na świecie adapter Sony E – Leica M. Jest fantastycznie wykonany, całość jest tak spasowana, że pomiędzy aparatem a obiektywem nie ma luzów. Korzystając z Voigtlandera VM-E Close-Focus można zmniejszyć o połowę minimalny dystans ostrości obiektywów przeznaczonych do aparatów dalmierzowych. Choćby z tego powodu warto go mieć w swojej kolekcji.

Micro 4/3 – MFT

Obiektywy z mocowaniem Micro 4/3 do aparatów Olympus, Panasonic i kamer Blackmagic są wyjątkowe. Na świecie nie znajdziemy drugiej takiej serii. Wszystkie Obiektywy mają legendarną jasność f/0.95. Aż trudno uwierzyć, że można mieć pełny zakres użytkowych ogniskowych od 10.5 mm (21 w „pełnej klatce”) do 42.5 mm (85 mm w „pełnej klatce) w swojej torbie i wszystkie maja kultową jasność f/0.95.

Wszystkie obiektywy MFT Voigtlandera charakteryzują się pięknym, plastycznym rozmyciem tła. Bajkowy bokeh i delikatny obraz na pełnym otworze przysłony nadają zdjęciom wyjątkowego charakteru. Przymknięcie przysłony do f/2.8 znacznie poprawia kontrast i ostrość obrazu. 10-listkowa przysłona zaprojektowana jest tak aby składała się w idealne koło. Mechanicznie Noktony MFT nie ustępują jakością innym konstrukcjom Voigtlandera. Jak zwykle są jak na dzisiejsze światowe standardy bardzo ekskluzywnie wykonane.

Najpopularniejsze są : portretowy Nokton 42.5/0.95 , którego tzw „papierowa” głębia ostrości zwiększa kreatywne możliwości fotografa. Z racji niskiej ceny jak na tak wyjątkowe obiektywy warto sięgnąć po Noktona 25/0.95. Typowy obiektyw standardowy przyda się każdemu fotografowi.

Noktonami MFT zachwycają się także filmowcy. Plastyka obrazu, niewielka głębia ostrości to modne dziś efekty w filmie.

Obiektywy SL

Dedykowane do lustrzanek Nikon. Doskonała jakość obrazu nawet na brzegach kadru.

Wbudowany procesor przekazujący do aparatu informacje o ogniskowej, ustawieniu przysłony i odległości. 9-listkowa idealnie okrągła przysłona oraz odpowiednie skupienie wiązki światła zanim dotrze do matrycy aparatu gwarantują profesjonalną jakość zdjęć.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium