biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Olympus PEN-F prawie jak fotograficzne dzieło sztuki

Olympus PEN-F prawie jak fotograficzne dzieło sztuki

PEN-F jest dość mały i lekki, przez co łatwy do codziennego noszenia. Możemy go mieć przy sobie praktycznie w każdej chwili, ponieważ mieści się on w kieszeni marynarki lub kurtki. Przypomina się tutaj historia z lat 60-tych XX w. słynnego fotografa W. Eugene Smitha, który ukrył swojego PENa w podeszwie buta aby wykonać zdjęcia w miejscu gdzie było to zakazane.

PEN-F to aparat nie tylko niebanalny ale także bardzo funkcjonalny. Na obudowie znajdziemy wszystkie niezbędne pokrętła do zmiany parametrów. Dodatkowo po raz pierwszy w aparacie z serii PEN pojawił się wbudowany wizjer elektroniczny. Jest on bliźniaczy do tego, który jest w Olympusie E-M10 II. Wykonano go w technologii OLED (2.36 mln pikseli), kryje 100% kadru. Można w nich obserwować w czasie rzeczywistym wszelkie zmiany wprowadzone funkcjami aparatu.

Drugim sposobem na kadrowanie w trakcie fotografowania i filmowania jest podgląd na ruchomym dotykowym ekranie LCD (1.037 mln pikseli). Tym razem technologia została zapożyczona od Olympusa E-M5 II. Obraz na ekranie jest bardzo wyraźny i szczegółowy. Ekran odchyla się na lewą stronę aparatu i może być obracany o 180 stopni wokół swojej osi. Można go także całkowicie zamknąć.

Na przednim panelu aparatu znajduje się pokrętło zmiany trybów kreatywnych. Na pierwszy rzut oka przypomina gałkę zmiany długich czasów naświetlania w przedwojennej Leica III. Tutaj mamy dostęp do czterech kreatywnych trybów – 14 filtrów artystycznych, Kreator kolorów, Kontrola Profili Kolorowych i Kontrola Profili Monochromatycznych.

Górny panel to standardowo pokrętła zmiany trybu naświetlania, korekcji ekspozycji oraz funkcyjne. Z lewej strony panelu jest główny włącznik. Z prawej strony oprócz pokręteł jest spust migawki i włącznik nagrywania video.

Tylny panel jest naszpikowany przyciskami funkcyjnymi (menu, WB, ISO, lampa błyskowa, autofokus ) plus dwa programowalne nie przypisane do konkretnej funkcji (FN1, FN2). Standardowo jest także odtwarzanie i kasowanie zdjęć na oddzielnych przyciskach. Jest też drugie pokrętło funkcyjne.

Nowy PEN-F to następny krok w rozwoju technologii firmy Olympus. Zastosowano w nim nową matrycę, bez filtra AA o rozdzielczości 20 mln pikseli, wyprodukowaną przez Sony co wzbudza nadzieję poprawy jakości obrazu w stosunku do starszych modeli z serii PEN i OM-D. I tak też się stało, zwiększyła się dynamika do 12.3 EV (do ISO 800 utrzymuje się na poziomie ponad 10 EV), obraz jest bardziej szczegółowy, kolory dokładniej odwzorowane.

Przykładowe zdjęcia:

Warto zwrócić też uwagę na tryb wysokiej rozdzielczości (High Res Shot) znany jużz z modelu E-M5 II. Możemy go wykorzystać tylko do zdjęć statycznych, ponieważ aparat wykonuje 8 zdjęć z przesunięciem martycy, które potem łączy do jednego pliku 50 mln pikseli . Gotowy JPEG ma rozdzielczość 8160×6120 pikseli, a pliki surowe mogą być nawet zapisane w rozdzielczości  10368×7776 pikseli jeśli wywołamy je w Olympus Viewer 3. Obiekty poruszające się na zdjęciach High Res Shot nie są zapisane poprawnie, widoczne są skośne linie w tych miejscach. Nie można też wykonać takich zdjęć „z ręki”, ponieważ tak jak przy fotografowaniu ruchu aparat nie przetworzy poprawnie ujęcia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nasuwa się pytanie czy takie zdjęcia są lepsze jakościowo? W tej kwestii różnice są nieznaczne ale przy zdjęciach krajobrazowych otrzymamy większa ilość szczegółów na dużych powiększeniach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
High Res Shot 50 mln pix, plik Jpeg 21.9 MB
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Standard 20 mln pix, plik Jpeg 9.29 MB
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Powiększenie High Res Shot
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Powiększenie standard Jpeg

Aparat wyposażono w migawkę mechaniczną pracująca w zakresie 30s – 1/8000s. Taki krok stawia PENa-F wśród aparatów profesjonalnych (1/8000s). Olympus poszedł nawet dalej stosując dodatkowo migawkę elektroniczną, z która uzyskamy najkrótszy czas naświetlania 1/16000s . Ułatwia ona pracę w mocnym słonecznym oświetleniu. Bez zastosowania dodatkowego szarego filtra na obiektywie można pracować na pełnym otworze przysłony.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
czas naświetlania 1/16000s, f/2, ISO 640

Jedna z najważniejszych zalet Olympusa PEN-F jest wbudowana w aparat 5-osiowa stabilizacja obrazu. Jej skuteczność działania ocenia się na 5 EV co jest wynikiem wybitnym. W praktyce jesteśmy w stanie zrobić ostre nieporuszone zdjęcie przy czasie naświetlania 1/4s. Doświadczony fotograf osiągnie nawet czas naświetlania 1s!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
czas naświetlania 1/5s
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
czas naświetlania 1/5s
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
czas naświetlania 1/8s

5-osiową stabilizację obrazu będą zachwyceni filmowcy, który nie chcą używać steadycamu w ujęciach „z ręki”. Obraz na filmie jest bardzo stabilny, nie widać szarpania, przejścia są płynne przez co miłe dla oka oglądającego.

Poniżej na filmie widać skuteczność stabilizacji w Olympusie PEN-F. Samochód terenowy wjeżdża w nocy na górę Telegraf w Kielcach. Droga jest wyboista i kręta, wewnątrz samochodu odczuwalne są duże wibracje. Film nakręcono trzymając aparat w rękach, bez specjalnych mocowań stabilizujących.

PEN-F to także niezłej jakości kamera. Rozdzielczość Full HD 1920×1080 pikseli 60 klatek/s z bitrate 77 Mbps sprzężone z 5-osiową stabilizacją obrazu to prawie jak profesjonalna kamera. Prawie, ponieważ nie ma płaskiego profilu kolorystycznego niezbędnego w postprodukcji. W formacie AVCHD oprócz Full HD aparat zapisuje także HD 1280×720 do 60 kl/s. W Motion JPEG jest HD 30kl/s i High Speed VGA 640×480 120kl/s, które odtwarzane jest w zwolnionym tempie jako 30kl/s. Jest możliwość wykonania filmu w rozdzielczości 4K ale tylko poklatkowo. Dobre do timelapse.

W trakcie filmowania w menu można wybrać tryb naświetlania M, P, A, S plus filtry artystyczne i sterować parametrami takimi jak czułość, stabilizacja obrazu, balans bieli, dźwięk, autofocus. W trakcie ręcznego ustawiania ostrości można włączyć peaking focus, który ułatwi kontrolę ostrości.

Dostępne są także ciekawe efekty wizualne znane z wcześniejszych modeli OM-D i PEN:

  • Multi Echo i One Shot Echo – efekt wielokrotnego i pojedynczego powidoku. Nakładający się na siebie obraz podobny do multiekspozycji
  • Art Fade – płynne przejścia między scenami
  • Stary film – symulacja uszkodzeń starej kliszy filmowej
  • Movie tele-converter – powiększanie fragmentu obrazu
echo
Echo w trybie filmowania

Olympus PEN-F pracuje w zakresie czułości ISO 80-25600. Najlepszą jakość i dynamikę uzyskamy w przy ISO 80 (12.3 EV). Zwiększając czułość zmienia się zakres dynamiczny i zwiększają się szumy obrazu. Akceptowalny obraz uzyskamy do ISO 3200, powyżej tej czułości widoczny już jest drastyczny spadek jakości. Korzystając z dobrodziejstwa 5-osiowej stabilizacji obrazu, braku kłapiącego lustra jak w lustrzance, można praktycznie pracować w każdych warunkach oświetleniowych używając maksymalnie ISo 3200.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ISO 1250
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ISO 3200
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ISO 4000
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ISO 6400
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium