Krótka Historia marki "PENTAX"

Krótka Historia marki "PENTAX"

Za rok, w listopadzie 2019 minie 100 lat od powstania firmy fotograficznej Pentax. Choć marka poprzez połączenie z firmą Hoya w 2007 roku a od 2008-go jako część Ricoh Imaging Company  nie jest już niezależną  pozycją na rynku, wciąż oferuje najwyższej klasy produkty. Jednak o tym za chwilę. Najpierw przejdźmy do początków powstania firmy oraz jej najważniejszych aparatów jakimi wyrobiła sobie rozpoznawalność na rynku fotografii.

 

Ashai Kogaku Goshi Kaisha

Początkowo Pentax istniał pod nazwą Ashai kogaku Goshi Kaisha jako przedsiębiorstwo produkujące soczewki optyczne. Wraz z wybuchem II Wojny Światowej firma zdobyła kontrakty na zamówienia wojskowe, co po przegranej przez Japonię wojnie, skutkowało czasowym zamrożeniem działalności firmy. Czasowym, ponieważ już w 1948 roku wraz ze wzrostem zapotrzebowania na technologię w czasach powojennych, gdy gospodarka odżywa, pozwolono na wznowienie działalności.

 

Ashahiflex - pierwszy aparat fotograficzny PENTAX

Lata 50-te jako okres ekspansji Japońskiej technologii fotograficznej nie zapomniały Pentax-ie i już w 1952 roku firma wypuściła na rynek swój pierwszy aparat fotograficzny „Ashahiflex” – jednoobiektywową (35mm) lustrzankę, firma jeszcze wtedy funkcjonowała pod nazwą „Ashai Optical”.

 
Ashahiflex
 Asahi Optical: (od lewej) Ryohei Suzuki, Nobuyuki Yoshida, Saburo Matsumoto

 

Początki "Pentax Corporation"

Odnośnie samego nazewnictwa „Pentax Corporation” powstała dopiero w 2002roku, jednak aparaty „Ashai Pentax” po przejęciu w 1957 roku VEB Zeiss Ikon posługującego się połączeniem „Pentaprism” pięcioboczny pryzmat odbijający) i „Contax” (Model w linii Zeiss-a, będący z czasem marką) rozpoczęły stosowanie „Pentax-a” w swoich produktach. Przykładowo można wymienić „Heiland Pentax” czy „Honeywell Pentax”.

 

 
Źródło: Pinterest. Oryginalna reklama Hematostu Pentax z 1969 roku

 

"Hoya Pentax HD Corporation"

W 2006 roku po połączeniu z firmą Hoya, „Pentax Corporation” został przemianowany na „Hoya Pentax HD Corporation” a głównym celem przedsiębiorstwa stała się medycyna chirurgiczna czy w ogólnym pojęciu medyczna.

 

 
PENTAX K10D

„Ricoch Imaging Company”

W roku 2011 Hoya Corporation, trzy lata po całkowitym przejęciu Pentaxa sprzedała gałaź fotograficzną firmie Ricoch, która obecnie prowadzi business fotografii pod nazwą „Pentax Ricoch Imaging Company”, co uratowało opisywaną markę od zaniechania działalności w dziedzinie fotografii jakie groziło pod skrzydłami Hoya. Obecnie Nazwa firmy produkującej Pentax-y jest to już tylko „Ricoch Imaging Company”, jednak nazwa Pentax nie jest tylko zabiegiem marketingowym, są to wciąż produkowane najwyższej klasy aparaty fotograficzne o niemal stuletnie tradycji.

 

 

 

Chcesz być na bieżącą z wydarzeniami i promocjami FotoForma? Zajrzyj na na nasz fanpage na FB:

https://www.facebook.com/FotoformaPL/

 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium