fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak tworzyć swoje pierwsze portfolio jako fotograf?

Jak tworzyć swoje pierwsze portfolio jako fotograf?

Stworzenie swojego autorskiego portfolio jest bardzo istotne. W ten sposób można zaciekawić swoich potencjalnych klientów i sprawić, że chętniej będą korzystać oni z oferowanych usług. Aby tak było, trzeba się dobrze pokazać, a dla fotografa portfolio to praktycznie jedyna forma autopromocji. W związku z tym, jak najbardziej trzeba wiedzieć, w jaki sposób rozpocząć tworzenie takiego portfolio, oraz, jakie zdjęcia i elementy koniecznie powinny się w nim znaleźć, aby zaciekawić swoich przyszłych odbiorców. Na całe szczęście to wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

 

Spis treści:

  1. Oferowanie darmowych sesji na samym początku
  2. Oferowanie pomocy podczas sesji, jako drugi fotograf
  3. Skup się na tym, co cię interesuje
  4. Działaj na serwisach social mediowych i oferuj swoje usługi
  5. Ćwicz swoje umiejętności także na innych obiektach
  6. Zadbaj o odpowiednią oprawę graficzną

 

Oferowanie darmowych sesji na samym początku

Warto pamiętać o tym, że każdy kiedyś zaczynał. To dlatego fotograf na samym początku swojej przygody powinien skupić się na zdobywaniu doświadczenia, a nie na samym zarabianiu. Na to drugie przecież też nadejdzie właściwy moment, gdy już osiągnie się pewne umiejętności. Aby tak było, w pierwszej kolejności trzeba ćwiczyć i ćwiczyć. Najlepiej na modelkach i modelach. Tylko jak namówić kogoś do pozowania niedoświadczonemu fotografowi? Najlepiej oferując darmowe sesje. Na pewno znajdzie się sporo chętnych i uda się wybrać osoby, które najbardziej pasują do danej wizji. W ten sposób można zapewnić sobie odpowiedni rozwój. Dlatego chwytaj bezlusterkowiec w dłoń i szukaj zainteresowanych sesją!

Oferowanie pomocy podczas sesji, jako drugi fotograf

Bardzo częstą opcją jest również oferowanie pomocy podczas sesji zdjęciowych. O taką możliwość warto spytać profesjonalnego fotografa. Dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę, z całą pewnością będzie to nieoceniona możliwość i nauka wielu przydatnych rzeczy. W ten sposób można obserwować pracę profesjonalisty i wyciągać z niej własne wnioski i triki, które później wykorzysta się również przy swojej pracy. Dodatkowo w ten sposób można tworzyć zdjęciach tak zwanego backstage, co również będzie dobrym dodatkiem do takiego portfolio.

Skup się na tym, co cię interesuje

Oczywiście charakter sesji zdjęciowej i danego portfolio zależny będzie również od danych zainteresowań. Warto wiedzieć, że przecież w portfolio mogą znaleźć się również ujęcia przyrody czy architektury. Wiele zależy od tego, na jaki rozwój stawia dany fotograf. Warto fotografować często i przede wszystkim zwracać uwagę na jakość, a nie na ilość i tylko najlepsze ujęcia zawierać w swoim portfolio.

Działaj na serwisach social mediowych i oferuj swoje usługi

Warto zacząć publikować w mediach społecznościowych nawet pierwsze wykonane przez siebie ujęcia. Oczywiście nie jest to jeszcze portfolio, na którym tak bardzo zależy, ale doskonały do niego wstęp. Osoby, które zobaczą efekty pracy, o wiele chętniej będą zgłaszać się do takiej osoby na sesje fotograficzne, a przecież właśnie o to od samego początku chodzi, prawda? W ten sposób pozyska się wiele nowych modelek oraz modeli, co skutkować będzie dużą ilością nowych fotografii. To zdecydowanie rozwijać będzie warsztat, ponieważ trzeba pamiętać o jeszcze jednej istotnej rzeczy, a mianowicie o tym, że fotograf powinien ćwiczyć na wielu różnych osobach. Z każdym pracuje się inaczej, a to wyrabia przecież doświadczenie i odpowiednie podejście do każdego. Na profilach społecznościowych zawsze znajdzie się kogoś, kto chętnie zapozuje w celu pozyskania zdjęć do zamieszczenia właśnie na Instagram czy na Facebook. Od razu trafi się też na osoby, które zgodzą się na to, aby ich wizerunek zamieszczony został właśnie w portfolio.

Ćwicz swoje umiejętności także na innych obiektach

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, fotograf nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na fotografowaniu osób, a tak naprawdę jego działalność będzie różniła się w zależności od jego preferencji i zainteresowań. To dlatego ćwiczyć warto też na innych obiektach, takich jak martwa natura, architektura czy pejzaże. Poleca się jednak, aby w przypadku fotografii z różnych kategorii, podzielić portfolio na konkretne dziedziny. W ten sposób prezentować się będzie o wiele estetyczniej, co dodatkowo przyciągać będzie wzrok zainteresowanych współpracą osób.

Zadbaj o odpowiednią oprawę graficzną

Nie da się ukryć, że im estetyczniejsze portfolio, tym chętniej wynajmie się takiego fotografa. To właśnie dlatego poleca się, aby tworząc portfolio, zadbać o jego odpowiednią oprawę graficzną. Gdzie można stworzyć swoje pierwsze portfolio fotograficzne? Obecnie do wyboru pozostaje co najmniej kilka uznanych programów graficznych, co sprawi, że na pewno z powodzeniem dobierze się dla siebie takie, które spełnia wszelkie oczekiwania, a przy okazji nie jest trudne w obsłudze i szybko osiągnie się efekt, o jakim się właśnie marzyło. Wysoka estetyka jest wizytówką każdego artysty. Warto o tym pamiętać, tworząc swoje pierwsze portfolio.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium