fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Popularne błędy fotograficzne

Popularne błędy fotograficzne

Każdy fotograf kiedyś zaczynał. Choć ci robiący zdjęcia od wielu lat niekiedy zapominają o zaniedbaniach charakterystycznych dla okresu nauki i dziwią się, jak można nie zwracać uwagi na oczywistości, nowe pokolenia popełniają błędy od nowa. Dziś omówiliśmy kilka najpopularniejszych, aby zwrócić uwagę początkującym oraz przypomnieć profesjonalistom, że ich kariera nie jest bezbłędna.

Spis treści:

  1. Zła kompozycja zdjęć i niezwracanie uwagi na tło
  2. Wbudowana lampa błyskowa do fotografowania w ciemności
  3. Niepożądane obiekty w kadrze
  4. Piony, poziomy, perspektywa
  5. Drżenie rąk przy długim naświetlaniu
  6. Nadmierna obróbka fotografii
  7. Niewłaściwy dobór obiektywu

Zła kompozycja zdjęć i niezwracanie uwagi na tło

Jednym z najpopularniejszych błędów, których unikanie nie wymaga umiejętności zaawansowanej obsługi aparatu, jest ignorowanie kompozycji zdjęć. Dla efektu znaczenie ma zarówno to, co na pierwszym planie – człowiek, budynek, kwiat, cokolwiek! – jak i to, co w tle. Wieszak z ubraniami w domu? Przepełniony śmietnik w parku? Ludzie spoglądający w obiektyw z drugiego planu? Nie, nie, nie. Jeżeli robisz portrety, to ludzie stają się bohaterami Twoich zdjęć. Nie wahaj się podejść do modela, zacieśnić do niego kadru, a także rozmyć tła. Trzymaj aparat na wysokości oczu modela (i ustaw na nich ostrość). A jeśli fotografujesz wysoki budynek, najlepszą perspektywę uzyskasz, znajdując się w połowie jego wysokości.

Wbudowana lampa błyskowa do fotografowania w ciemności

Raz na zawsze zapomnij o lampie błyskowej wbudowanej w aparat fotograficzny. (A także zewnętrznej skierowanej w stronę fotografowanego obiektu). Jeżeli nie masz do dyspozycji innego źródła światła, przesłoń lampę chusteczką, apaszką, kartką bądź innym cienkim materiałem, który stłumi i zmiękczy światło. Naucz się pracować przy świetle zastanym, lecz miej w pogotowiu sztuczne oświetlenie (i blendę). Dodatkowo na sesje plenerowe wybieraj dni, w których niebo nie jest przesłonięte licznymi chmurami. Uwaga: lepsze jest jednolite zachmurzenie niż słońce na przemian świecące i nie, ponieważ aparat w trybie automatycznym co chwilę na nowo dobiera ustawienia. (Z kolei w trybie manualnym musisz to robić sam).

Niepożądane obiekty w kadrze

Na zdjęciach widoczny jest Twój cień? Odbiłeś się w szybie albo wodzie? Wsadziłeś w obiektyw czubek palca? A może wiatr zawiał i w scenę wkradły się Twoje włosy? Jako fotograf powinieneś zostać niewidzialny. Emocje czy myśli, które chcesz przekazać odbiorcom, a także "autorka obecność", oczywiście powinny zawrzeć się w zdjęciu, lecz niekoniecznie w sposób dosłowny.

Piony, poziomy, perspektywa

To żaden wstyd korzystać z siatki pomocniczej w podglądzie. Dzięki niej unikniesz krzywych zdjęć, a dodatkowo zobaczysz, które punkty kadru są najmocniejsze (chodzi o punkty przecięcia linii). Właśnie w nich ustawiaj najważniejsze elementy zdjęć. Takie, które mają przykuć wzrok odbiorcy. Nie fotografuj z góry ani z dołu, jeżeli nie ma to celu artystycznego. Przykładowo fotografie architektury bardzo dobrze prezentują się w perspektywie żabiej, natomiast bliskie portrety – niekoniecznie. Miej też na uwadze rodzaj obiektywu. Do każdego rodzaju fotografii sprawdzi się inny. Do portretów wykorzystuj ogniskowe od 50 mm wzwyż.

Drżenie rąk przy długim naświetlaniu

Niewątpliwie sposobem na to, aby fotografować przy złym oświetleniu, jest właśnie zastosowanie długiego naświetlania. Czasem jednak wykonanie takich ujęć okazuje się trudniejsze, niż można się było spodziewać. Dlaczego? Ponieważ przy długim naświetlaniu bardzo łatwo o pojawienie się drgań, które niestety zakłócą obraz. Wielu początkujących fotografów uważa, że sobie z tym poradzi. Jednak nie zawsze tak to wygląda. Lepiej po prostu zainwestować w stabilny statyw dopasowany do danego aparatu.

Nadmierna obróbka fotografii

Nie jest to już problem związany konkretnie z samym wykonywaniem fotografii, ale z ich późniejszą obróbką. Wielu początkujących fotografów niestety robi to dość nieumiejętnie, a taka przeróbka potrafi zepsuć nawet najlepsze zdjęcie. Oczywiście również tutaj istotna jest kwestia metody prób i błędów. Warto również czytać, uczyć się od profesjonalistów i najlepiej wyrobić sobie własny styl obrabiania zdjęć, który pasować będzie do wykonywanych fotografii. Zwłaszcza na samym początku, najlepszym pomysłem będzie odpuszczenie sobie nadmiernych efektów. Warto stawiać na zdjęcia w miarę możliwości naturalne i dopiero, gdy opanuje się podstawowe zasady fotografii, rozpocząć swoją przygodę z obrabianiem zdjęć. Niemniej jednak programy do edycji są coraz bardziej zaawansowane, a więc w tej kwestii nie powinno być najmniejszego problemu.

Niewłaściwy dobór obiektywu

Złe efekty na zdjęciach może zafundować również niewłaściwy dobór obiektywu. Warto pamiętać, że nie wszędzie sprawdzi się obiektyw stałoogniskowy, albo wręcz przeciwnie, zmiennoogniskowy. Tak samo jak nie zawsze dobrym pomysłem będzie posługiwanie się teleobiektywem. Warto zawsze dopasować wszystko do rodzaju fotografii. 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium