fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Projektor a rzutnik - zasadnicze różnice

Projektor a rzutnik - zasadnicze różnice

Coraz częściej szukamy nowoczesnych rozwiązań do przekazywania i odpierania treści multimedialnych. Czasami potrzebujemy ich do treści dydaktycznych w szkole czy na uczelni, innym razem po prostu chcemy zrelaksować się przy filmie w sobotni wieczór na kanapie. Niektórzy klienci zastanawiają się, jakie są różnice pomiędzy rzutnikiem, a projektorem.

Spis treści:

  1. Projektor a rzutnik - różnice w działaniu
  2. Projektor a rzutnik - gdzie znajdą zastosowanie?
  3. Rzutnik a projektor - podłączenie do telewizora
  4. Rzutnik a projektor - różnica w cenie

Projektor a rzutnik - różnice w działaniu

Bardzo często używamy tych form naprzemiennie, jednak istnienie kilka rozbieżności pomiędzy tym jak działa projektor a rzutnik. Różnice można dostrzec przede wszystkim w samym działaniu. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie jednak z tego sprawy. Chociaż teoretycznie dzięki technologii granica pomału się zaciera, to jednak możemy być dość zaskoczeni przy porównywaniu obydwu urządzeń.

Do zrozumienia działania rzutnika wystarczy powrót na licealne zajęcia z optyki w trakcie lekcji fizyki. Nie jest to żadna skomplikowana wiedza, wystarczy znajomość podstaw. Znajdziemy w nich źródło światła w postaci soczewki oraz klisze, przez które jest ono przepuszczane. Ich zadaniem jest zmieniać barwę, dzięki czemu ostatnia soczewka pozwala na wyświetlenie obrazu w wysokiej jakości. Świetnie sprawdzą się one w momencie wyświetlania tekstu lub statycznego obrazu.

Projektory idą w swoim działaniu o krok dalej. Oczywiście możemy na nich wyświetlić zarówno zdjęcia, jak również tekst lub prezentację multimedialną. Przede wszystkim jednak ich działanie opiera się na cyfrowych danych. To główna różnica, jaka wyróżnia projektory na tle rzutników. W obydwu urządzeniach znajdziemy również źródło światła. Przy projektorach mamy szeroki wybór, na przykład modele laserowe, LED czy też DLP.

Projektor a rzutnik - gdzie znajdą zastosowanie?

Obydwa urządzenia cieszą się duża popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak również biznesowych. Warto zastanowić się, do czego mogą się nam one przydać.

Jeżeli chodzi o projektory, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich największą zaletę, którą jest bez wątpienia wyświetlanie obrazu w dużej rozdzielczości. Z tego względu możemy wyróżnić przede wszystkim dwa kluczowe miejsca wykorzystania tego urządzenia. Jeżeli potrzebujemy przenośnego rozwiązania do dużego wydarzenia, na przykład imprezy plenerowej, to właśnie projektor sprawdzi się doskonale. Przenosząc się do swojego domowego zacisza, coraz częściej stanowią one alternatywę dla standardowych telewizorów. Niektóre modele z krótką ogniskową można umieszczać nawet kilkanaście centymetrów od ekranu, co zdecydowanie ułatwia projektowanie salonu lub sypialni.

Już wiemy, gdzie bardzo dobrze odnajdzie się projektor. A rzutnik? Możemy go wykorzystać przede wszystkim przy statycznych elementach. Z pewnością wciąż wykorzystuje się go w wielu szkołach, a także biznesach do przedstawienia prezentacji multimedialnych. Ich bardzo dużą zaletą jest kompatybilność z tablicami multimedialnymi, pozwalającymi na interakcję z wyświetlanymi obrazami.

Rzutnik a projektor - podłączenie do telewizora

Projektor a rzutnik różnią się od siebie kilkoma aspektami, jednak obydwa urządzenia można bez większych problemów podłączyć do zewnętrznego nośnika danych. Szczególnie istotne jest to w momencie, w którym chcemy korzystać z niego jako alternatywy dla telewizji w domu.

Czego potrzebujemy do umieszczenia projektora w naszym salonie? Przede wszystkim odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni tak, abyśmy dysponowali dużą, pustą ścianą. Powinna być ona biała i gładka, ale wcale nie musi. Wystarczy dokupić dodatkowy ekran, przystosowany specjalnie do obrazu wyświetlanego przez projektor. Możemy je podłączyć zarówno do dekoderów telewizyjnych, jak również zestawu kina domowego. Coraz częściej mówimy tutaj o bezprzewodowych rozwiązaniach.

Jeżeli jednak chcemy pociągnąć okablowanie, na przykład do podłączenia z laptopem, musimy sprawdzić wejścia i złącza. Zdecydowana większość projektorów jest wyposażona w najbardziej popularną końcówkę HDMI. Coraz częściej producenci idą w ślady telefonów komórkowych i wprowadzają również wejście USB-C.

Rzutnik a projektor - różnica w cenie

Czy warto kupić rzutnik? A projektor? Różnica w cenie może czasem wydawać się naprawdę spora. Projektory są obecnie zdecydowanie częściej wykorzystywane. Warto w takim momencie zwracać uwagę na odpowiednie nazewnictwo. Nie chcemy przecież, aby nasz wymarzony zakup do domowego salonu okazał się być w stanie wyświetlać wyłącznie obrazy i prezentacje.

Fotoforma.pl oferuje naprawdę szeroki wybór projektorów na każdą kieszeń. Jeżeli szukamy alternatywy dla telewizora wykorzystywanej po kilka godzin dziennie, wtedy musimy liczyć się z wydatkiem sięgającym nawet 10 tysięcy złotych. Oczywiście przy nieco rzadszym użytkowaniu - na przykład jako ciekawy gadżet do zaprezentowania na imprezie - warto wybrać nieco bardziej ekonomiczną wersję.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium