fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Statywy fotograficzne – jak są zbudowane?

Statywy fotograficzne – jak są zbudowane?

Statywy fotograficzne to akcesorium, które jest bardzo często pomijane przez amatorów polowań na idealne ujęcia. Wielu młodych fotografów wierzy bowiem, że nowoczesne systemy stabilizujące obraz to wszystko, czego potrzeba do zrobienia fenomenalnych zdjęć. W rzeczywistości, statyw to prawdziwa gwarancja uzyskania ostrego, efektownego zdjęcia. Przyrządy te docenią przede wszystkim osoby, które często wykonują kilka zdjęć z jednego miejsca.

Różne ustawienia punktów ostrości zdecydowanie przysporzą nam wówczas mniej problemów, niż gdybyśmy cały czas trzymali nasz aparat w rękach. Wydawać by się mogło, że zwiększenie czułości matrycy pozwoliłoby nam na obejście tego problemu – pogarszamy wówczas jednak samą jakość zdjęcia. Jeśli zależy nam więc na oszałamiającej prezencji fotografii, statyw jest tego najlepszą gwarancją. Przyjrzyjmy się więc budowie tego przyrządu.

Głowica

Statywy do aparatów mają na swoim czubku element, zwany głowicą. To właśnie na niej montowany jest aparat, za pomocą tzw. szybkozłączki, nazywanej niekiedy stopką. Warto tu też wspomnieć, że głowice często są też sprzedawane oddzielnie, zaś my możemy zdecydować się na model wyposażony w wygodne blokady zatrzasku.

Na rynku dostępne są dwa typy głowic – kulowe oparte oraz trzykierunkowe. Te pierwsze są proste w obsłudze, lecz należy wystrzegać się tanich ich modeli, ponieważ są one mocno niestabilne. Jeśli zależy nam na precyzji, zwłaszcza podczas korzystania z ciężkiego aparatu, należy poszukać modelu z dużą kulą. Przy tego typu aparatach bardzo pomocne są też głowice trzykierunkowe. Generalnie tańsze od kulowych, zapewniają precyzyjniejszą, lecz wolniejszą, pracę. Ustawienie aparatu w górę i dół jest w nich jednak utrudnione.

Kolumna centralna

Drugim elementem statywów fotograficznych są kolumny centralne, pozwalające na dostosowanie ich wysokości, bez konieczności zmiany konfiguracji nóżek. To ważne, ponieważ statyw powinien przewyższać czubek naszej głowy o 10 cm po pełnym wyciągnięciu (i z zamontowaną głowicą), aby zagwarantować komfortową pracę.

Kolumn nie znajdziemy jednak we wszystkich statywach dostępnych na rynku, dlatego też zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzić konstrukcję interesującego nas modelu. W niektórych kolumnach, możliwe jest nawet zmienienie położenia w poziomie. Innym dodatkiem są specjalne haczyki, na których możemy powiesić ciężarki stabilizujące.

Nóżki

Statywy do aparatów nie byłyby jednak kompletne bez nóżek, podtrzymujących całą konstrukcję. Nóżki mają teleskopową, wysuwaną konstrukcję, co pozwala na regulację wysokości. Należy jednak pamiętać, że chociaż nóżki o większej ilości sekcji są bardziej przenośne, tak stabilność takiego statywu będzie już gorsza.

Sekcje blokuje się na odpowiedniej pozycji za pomocą zatrzasków lub pokręteł. Te pierwsze są zdecydowanie dużo lepszym, wygodniejszym rozwiązaniem. Nogi statywów fotograficznych powinny oferować możliwość rozłożenia ich indywidualnie pod każdym kątem i na dowolnej wysokości. Nie bez znaczenia są też stopki, które należy dostosować do miejsca pracy. Płaskie koła z gumy to dobry wybór dla studia, zaś długie kolce zagwarantują nam stabilną pracę na śniegu lub lodzie.

Wiedząc, jak zbudowane są statywy do aparatów i jakie opcje są nam oferowane, możemy łatwiej wybrać statyw dla siebie. Dostosowany do naszych potrzeb, pomoże on nam zauważalnie polepszyć wygląd naszych fotografii.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium