fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Światło twarde i miękkie. Co to jest?

Światło twarde i miękkie. Co to jest?

Nie ma fotografii bez światła, a zrozumienie opcji oświetlenia daje duże możliwości i większą kontrolę nad ostatecznym efektem. W zależności od zadań możemy wyróżnić dwa jego rodzaje, miękkie oraz twarde. Dobierając odpowiednie światło, możesz nadać zdjęciu efekt trójwymiarowości, podkreślić fakturę, nadać odpowiedniego koloru lub uzyskać przeciwne efekty. W poniższym artykule przedstawimy różnice między rodzajami świateł i sposoby ich  zastosowania. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

1.      Rozpoznanie planu zdjęciowego – dlaczego powinno być priorytetem?

2.      Miękkie światło w fotografii

3.      Twarde światło w fotografii

4.      W jaki sposób kontrolować światło?

5.      Światło twarde i miękkie - podsumowanie

Rozpoznanie planu zdjęciowego – dlaczego powinno być priorytetem?

Zanim przejdziemy do robienia zdjęć lub nagrywania filmów, warto udać się na plan i przeanalizować nie tylko kadry, ale także i oświetlenie. Co szczególnie należy wziąć pod uwagę? Nie ma wątpliwości, że światło naturalne jest najlepszym z możliwych rodzajów oświetlenia. Dlatego tak ważna jest pora dnia, którą wybieramy na sesję. Do udanych zdjęć niekiedy wystarczy nam odpowiednie światło oraz powierzchnia odbijająca, dzięki której uzyskamy fajne efekty. Inaczej wygląda sytuacja, gdy nagrywamy w pomieszczeniach. Tutaj musimy dokładnie zaplanować rozmieszczenie świateł, tak by przyniosły oczekiwane rezultaty. Bardzo przydatne mogą okazać się białe blendy i płyty styropianowe, którymi będziemy kontrolować i wzmacniać światło.

Miękkie światło w fotografii

Niejednokrotnie zdarza nam się słyszeć, że ‘światło jest miękkie’, ale co to właściwie oznacza i jaki ma wpływ na robione zdjęcia? Miękkie światło często stosuje się w fotografii portretowej oraz do robienia zdjęć przedmiotom. Wykorzystywane jest wtedy, gdy chcemy uzyskać ładne oświetlenie, bez ostrych przejść i krawędzi cienia. Najczęściej do jego otrzymania wykorzystuje się dyfuzory w postaci prześcieradła lub innego białego i przepuszczalnego materiału. Światło, które przechodzi przez taką tkaninę,  rozprasza się i tworzy znacznie większe źródło światła. Do jego uzyskania wykorzystywane są także softboxy (miękkie pudełka nakładane na lampę) lub specjalne powierzchnie rozpraszające - białe lub srebrne. Od czego zależy miękkie światło w fotografii? Miękkie oświetlenie zależy od dwóch czynników: wielkości źródła światła – im jest ono większe, tym jest ono bardziej miękkie oraz od odległości, w jakiej znajduje się źródło światła od obiektu, który fotografujemy. Te dwa parametry wpływają na jakość światła, które dociera do obiektu.

Twarde światło w fotografii

Twarde światło jest ostre i bywa bezlitosne. Skutkuje mocnymi i wyraźnymi cieniami, a granica między światłem a cieniem jest bardzo widoczna. Twarde światło pochodzi z małego źródła światła w stosunku do rozmiaru tematu. Rzuca twarde krawędzie i mocno wyznaczone, kierunkowe cienie. Gdzie znaleźć twarde światło? Pochodzi ono zwykle z dwóch możliwych opcji lampy błyskowej lub zewnętrznej lampy błyskowej. Światło twarde może również pochodzić bezpośrednio ze słońca. Przy jego użyciu należy dokładnie określić, gdzie chcemy być i gdzie będzie słońce. Czy światło będzie pochodziło ze wschodu, czy z zachodu? Musimy zastanowić się, gdzie ma być słońce na zdjęciach, a dopiero następnie zaplanować sesję. Ten rodzaj światła nie zawsze jest pożądany, zwłaszcza gdy fotografujemy ludzi. Duże kontrasty powodują uwydatnianie wszelkich wad, jakimi są np. zmarszczki. Twarde światło sprawia, że zdjęcia mają więcej dramaturgii, będzie wyrazistsze, dzięki czemu będzie przyciągało uwagę. Sprawdza się ono np. w fotografii kulinarnej, gdy chcemy nadać potrawom odpowiedniego klimatu.

W jaki sposób kontrolować światło?

Intensywność światła możemy, a nawet powinniśmy kontrolować. Istnieje na to kilka sposobów. Faktem jest to, że natężenie światła maleje wraz z oddaleniem się źródła od obiektu, o czym już wcześniej pisaliśmy. Dlatego najprościej jest zmieniać intensywność, oddalając i przybliżając lampę od oświetlanego obiektu. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli nam na kontrolę intensywności światła jest zastosowanie folii neutralnej gęstości (folia ND). Po nałożeniu na światło ogranicza jego przepływ. Dostępne są w różnych wariantach przepuszczalności światła. Istnieje możliwość stosowania kilku folii naraz, by zredukować dużą ilość światła, podczas konkretnej sytuacji.

Światło twarde i miękkie – podsumowanie

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest znajomość właściwości każdego ze świateł oraz umiejętność dobierania ich odpowiednio do konkretnej sceny, oraz efektu, jaki mamy zamiar uzyskać. Nie jest tak, że jedno oświetlenie będzie poprawne, a inne okaże się błędne. Wszystko zależy od naszej wizji i kreatywności. W fotografii każdy element ma znaczenie, jednak to oświetlenie stawia ‘kropkę nad i’. Odpowiednie manipulacje oraz zabawy światłem sprawiają, że w naszym kadrze mogą dziać się prawdziwe cuda. Warto pamiętać, że zasady zawsze można łamać, jednak najpierw należy je poznać. 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium