Fotografia high key – co powinien wiedzieć początkujący fotograf?
Fotografia skrywa wiele sekretów. Zwłaszcza przed początkującymi fotografami, którzy dopiero uczą się prawidłowej techniki i odkrywają coraz to nowsze funkcje w swoich aparatach fotograficznych. Oczywiście, zanim przejdzie się do części praktycznej, warto zapoznać się z niezwykle pomocną teorią. Jednym z takich zagadnień będzie to dotyczące high key. Co to takiego i dlaczego każdy fotograf powinien wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać high key do swoich potrzeb?
Spis treści:
- Fotografia high key – co warto wiedzieć na początek?
- Czym charakteryzują się zdjęcia high key?
- W jakich branżach sprawdza się fotografia high key?
- Jak zadbać o właściwe oświetlenie w przypadku high key?
- Fotografia high key w plenerze
Fotografia high key – co warto wiedzieć na początek?
Oblicza fotografii mogą być przeróżne. Jedni preferują czarno-białe ujęcia, inni takie, na których mocno zaznaczone są ostre cienie. Jeszcze inni decydują się na miękkie i odpowiednio doświetlone kadry, które fachowo określa się mianem high key. Najprościej mówiąc, fotografia high key skupia się przede wszystkim na przewadze jasnych tonów i brakiem głębokich cieni. Takie zdjęcia sprawiają wrażenie wesołych, jednolitych i zachowanych w delikatnej kolorystyce. Zdjęcia high key można uzyskać zwłaszcza wtedy, gdy fotografuje się jasny obiekt na dość jasnym tle. Oczywiście to jedynie część teoretyczna, ponieważ w praktyce należy wziąć pod uwagę wiele innych kwestii oraz umiejętność zapanowania nad światłem.
Czym charakteryzują się zdjęcia high key?
Cechami ujęć high key jest miękkość, zmysłowość, subtelność i delikatność, uwieczniona w taki sposób, aby fotografia miała spójny i estetyczny przekaz. Właśnie dlatego w takiej formie tworzenia najlepiej odnajdują się osoby z zamiłowaniem do minimalizmu. Zdjęcia high key udowadniają przecież, że kadry nie muszą być przekombinowane i czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby dane ujęcie było estetyczne i zachwycające. Przykładów zdjęć w stylu high key jest naprawdę wiele i są to między innymi: zbliżenie na detal na jasnym tle, osoba o delikatnej, bardzo jasnej urodzie, zamglony pejzaż, czy estetyczne wnętrze wypełnione kwiatami. Ważne jest także to, aby nauczyć się postrzegać rzeczywistość w konkretny sposób i nauczyć się dostrzegać kadry idealne do high key nawet w swoim najbliższym otoczeniu.
W jakich branżach sprawdza się fotografia high key?
Są takie branże, które bardzo chętnie korzystają z tego, co daje fotografia high key. Jedną z nich jest branża nieruchomości. Jasne, estetyczne wnętrza o wiele lepiej przykuwają uwagę i przyciągają klientów, niż ciemne, słabo doświetlone i niezorganizowane przestrzenie. Osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz, bądź sprzedażą nieruchomości, bardzo często współpracują z fotografami, którzy są właśnie w stanie zapewnić im oczekiwane rezultaty w stylu high key.
Jak zadbać o właściwe oświetlenie w przypadku high key?
Dużo już opowiedzieliśmy o tym, jak powinno prezentować się udane zdjęcie w technice high key, ale nie przeszliśmy jeszcze do konkretów, czyli do tego, jak prawidłowo oświetlić kadr, aby otrzymać zachwycający efekt. Przede wszystkim warto zainwestować w odpowiednią lampę, która generuje zarówno ciepłe, jak i chłodne światło. Dzięki temu łatwiej będzie można dopasować ją do konkretnych warunków i potrzeb. Ważne jest także to, aby oświetlenie było lekko rozproszone. W przypadku high key nie sprawdzą się ostre, skoncentrowane na jeden punkt lampy, które tworzą zbyt ostre cienie. Właśnie z tego powodu należy zrezygnować również z mocnego światła sztucznego, które już znajduje się w jakimś pomieszczeniu. Jeśli dzień jest słoneczny, można posiłkować się także światłem naturalnym, ale to już zawsze zależne jest od uwarunkowań konkretnego pokoju. W tym przypadku też trzeba pamiętać o tym, aby bezpośrednio padające promienie słoneczne osłabić półprzezroczystymi firankami czy roletami.
Fotografia high key w plenerze
Kadry zgodne z zasadami high key najlepiej wypadają wtedy, gdy obiekt jest oświetlony od przodu. W ten sposób można uniknąć głębokich i nieestetycznych cieni. Fotografować przy użyciu tej techniki można także w plenerze, a efekty na pewno będą bardzo ciekawe i niejednej osobie przypadną do gustu. Najlepszy czas na tworzenie takich zdjęć będzie o zachodzie słońca, gdy malujące się na niebie barwy są bardzo delikatne, subtelne i przenikają się między sobą. Sesję można zorganizować także zimą, gdy plener pokryty jest puszystym śniegiem. Śnieg doskonale odbija światło, dzięki czemu każdy fotografowany obiekt będzie odpowiednio doświetlony, a jednocześnie będzie to światło dość delikatne. Oczywiście najlepszym sposobem będzie po prostu metoda prób i błędów, czyli ćwiczenie tak długo, aż osiągnie się rezultaty, o których marzyło się od samego początku.
Aparaty cyfrowe wysokiej jakości to podstawa wyposażenia każdego fotografa. Właśnie dlatego warto wiedzieć, które modele sprawdzą się najlepiej i będą adekwatne dla konkretnego poziomu, bo przecież inny aparat wybierze profesjonalista, a inny amator. Jednak niezależnie od tego, czego szukasz, zawsze zaproponujemy ci najlepsze oferty.